Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak poprawić brzydki dom - architektoniczne sztuczki

architekt Janusz Kaczorek

Tworzenie elewacji to prawdziwa sztuka. Jej początkiem jest właściwe rozmieszczenie na fasadzie okien i drzwi. Istnieją sztuczki, które mogą poprawić wygląd niezbyt ładnego domu. Dobry architekt potrafi optycznie wysmuklić albo poszerzyć budynek i uporządkować chaos na elewacji.

- Hausbesuch- Familie Moser in Scharnstein, Oberoesterreich, 31.07.07 Foto: Hans-Rudolf Schulz
Dzięki zastosowaniu na środku elewacji drewnianego, pionowego szalunku, dom wydaje się być wyższy
Fot. Wolf-System
Jak zgrabnie "ubrać" dom

Okna i ściana to podstawowe tworzywo kompozycyjne elewacji. Ale gama środków wyrazu jest znacznie większa. Mamy zatem wykusze, ryzality, gzymsy, balkony, loggie... Mamy też różne rodzaje materiałów i kolorów. To są środki, którymi możemy ozdobić bryłę domu. Lub - w trudnych przypadkach - zafałszować i poprawić jego wygląd.

Rysunki 2a i 2b pokazują, jak za pomocą klasycznego narzędzia - gzymsu - można radykalnie zmienić budynek. Ściana po dodaniu poziomej linii wygląda na niższą i szerszą. Gzyms odcina górną kondygnację w linii parapetu okien na piętrze. Wydzielona górna część ściany może być wykończona innym kolorem lub materiałem (zdjęcie). Jeżeli chcemy uzyskać efekt subtelniejszy, zamiast intensywnego koloru można zastosować delikatniejsze środki, na przykład zmianę faktury elewacji, boniowanie lub zmianę odcienia farby.



Kilka architektonicznych sztuczek

Przechodzimy do najciekawszej części - do "poprawiania makijażu", czyli architektonicznych sztuczek, które pozwalają zafałszować rzeczywistość. Pokażę tylko część z nich. Resztę zachowam dla siebie...

Odchudzanie i poszerzanie. Ta sztuczka polega na podzieleniu elewacji w pionie lub poziomie. Efekt smukłości uzyskujemy, dzieląc ścianę na ryzality bądź wstawiając pionowe fragmenty w innym kolorze lub z innego materiału (rysunek 3b). I odwrotnie - poziomy element na elewacji poszerzy bryłę (rysunek 3a). Te sztuczki najlepiej wychodzą, gdy używamy narzędzi rzeźbiarskich, a nie malarskich - czyli kiedy wycinamy pionowe lub poziome uskoki w bryle domu, zamiast je malować na płaszczyźnie ściany.



Porządkowanie. Grupowanie okien jest skutecznym zabiegiem, kiedy na elewacji rządzi chaos, a rozmieszczenie otworów okiennych jest nieprzemyślane. Na rysunku 4a dwa okna wyglądają dość mizernie na dużej płaszczyźnie ściany. Jeżeli je połączymy ze sobą (rysunek 4b) tworzą wyraźną plamę i stają się najważniejszym elementem kompozycji. Widać, jak niewielkim nakładem środków można zmienić wygląd elewacji domu na lepsze.



Podobnie jest z elewacją na rysunku 4c. Okna są rozmieszczone dość przypadkowo. Zabieg połączenia kilku otworów okiennych w jedną plamę (rysunek 4d) daje wrażenie celowej kompozycji, składającej się z dwóch kwadratów. W efekcie elewacja jest uporządkowana i ciekawsza.

Drobne oszustwa. Przedstawiam kilka przykładów, jak można zmienić wygląd okna i dzięki temu dopasować je do elewacji. Klasyczne okiennice (rysunek 5b) dwukrotnie poszerzają okno, a jeżeli nie są jedynie atrapą, dają też znakomitą osłonę przed słońcem.



Innym sposobem jest obudowa okna wysuniętym z płaszczyzny ściany obramieniem (rysunek 5c). Może ono przybrać mniej agresywną formę niż na rysunku. Bliższą klasycznym rozwiązaniom będzie wąska ramka wykonana z tego samego materiału, co elewacja. Kolejnym chwytem jest przedłużenie plamy okna za pomocą wstawki z innego materiału lub w innym kolorze. Na rysunkach 5d i 5e widać wersję z szalunkiem drewnianym w kolorze ramy okna. Prosta sztuczka daje nadspodziewanie dobry efekt.

Tekst i rysunki architekt Janusz Kaczorek

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Jak poprawić brzydki dom - architektoniczne sztuczki