Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sposoby na zbyt wysoki dom - "obniżanie" domu

Odpowiada: Jerzy Sajdak

Chcemy kupić prawie wykończony 250-metrowy dom i ogród. Nie podobają się nam tylko proporcje budynku, który wydaje się bardzo wysoki, a przez to niezbyt zgrabny. Jak można, bez burzenia niczego, wizualnie obniżyć dom? Renata Palińska, Bydgoszcz

1. Czy są jakieś proste sposoby na zbyt wysoki dom?

2. Jak "wpuścić" dom w ziemię?

3. Czego można się nauczyć od krawca?

4. Co robić, jeśli to wszystko nie wystarcza?

5. Jak zaplanować dalsze inwestycje?

1. Sposób najprostszy - parawan z krzewów

Obsadzenie domu krzewami i bylinami tak, żeby jego dolna część została całkowicie zasłonięta, to najprostszy i najbezpieczniejszy sposób na poprawienie proporcji zbyt wysokiego budynku. Trzeba tylko uważać, by zbytnio przez to nie zacienić okien. Roślin nie należy też sadzić zbyt blisko domu, by ich gałęzie i pędy nie niszczyły elewacji.

Uwaga! Rośliny pod wysuniętym okapem będą wymagały nawadniania, inaczej mogą usychać.

2. Sztuczna skarpa, czyli wzgórze u podnóża

Nasyp wokół ścian domu to jeden z częściej praktykowanych sposobów na zbyt wypiętrzoną bryłę domu. Przez sztuczne podniesienie terenu wywołuje się złudzenie, że dom stał się niższy. Taki zabieg warto rozważyć zwłaszcza wtedy, gdy do domu wchodzi się po wielu stopniach. Obsypany ziemią budynek będzie wówczas wyglądał tak, jakby stał na niewysokiej górce. Okna do piwnicy mogą się wtedy znaleźć w specjalnych studzienkach.

Uwaga! Przed obsypaniem budynku trzeba skonsultować ze specjalistą, czy nie spowoduje to kłopotów z izolacjami, odprowadzeniem wody, doświetleniem piwnic etc. Na całej wysokości nasypu ściany będą wymagały ułożenia pionowych izolacji przeciwwilgociowych, które przedtem nie były tam potrzebne.

3. Poprzeczne detale - czyli sposoby z krawieckiego atelier

Każdy krawiec wie, że gdy na ubraniu są pionowe paski, to klient wydaje się wyższy i szczuplejszy, a poziome sprawią, że wyda się niższy i tęższy. Takie same zabiegi można stosować w architekturze - aby dom wyglądał na niższy i rozleglejszy, należy go "ubrać" w poziome detale. Można to zrobić rozmaicie. Czasem wystarczy jeden mocny pas podwyższonego cokołu, czasem lepsze jest poziome boniowanie - albo na całej powierzchni elewacji, albo tylko na określonych obszarach, innym razem - gzymsy rozplanowane na różnej wysokości. Uzupełnieniem tych zabiegów może być zróżnicowanie kolorystyczne elewacji przez namalowanie na nich poziomych pasów - najlepiej o różnej fakturze. Trzeba tylko uważać, żeby nie przesadzić z barwnością takiej kompozycji, bo na dłuższą metę mogłaby okazać się męcząca. Godne polecenia są kolory utrzymane w jednej gamie, niewskazane - barwy bardzo jaskrawe i kontrastowe zestawienia.

Poziome detale na elewacji najłatwiej i najtaniej wykonać podczas jej odnawiania lub przy okazji ocieplania murów. Koszty pasów malowanych nie będą wysokie, ale znacznie lepszy efekt zapewnią pasy okładziny drewnianej lub kamiennej, a także gzymsy, choć te zmiany nie będą już tak tanie.

4. Wydłużenie okapów dachu

Jeśli dom ma dach spadzisty, jednym ze sposobów wizualnego obniżenia jego bryły jest poszerzenie okapów dachu (trzeba to zrobić w porozumieniu z architektem). Zabieg taki poprawia proporcje powierzchni ścian w stosunku do powierzchni dachu - ścian robi się mniej, a dachu więcej, dzięki czemu dom wydaje się niższy.

Wydłużenie okapów niesie za sobą niebezpieczeństwo zbytniego zacienienia okien. Im szersze okapy, tym dłuższy rzucają cień, a przez to zmniejszają ilość naturalnego światła we wnętrzach, co nie zawsze jest korzystne.

Zamiar poszerzenia okapów trzeba skonsultować z konstruktorem. Zbytnie wydłużenie okapu może bowiem spowodować jego nadmierne ugięcie, a nawet załamanie, zwłaszcza gdy dach ma ciężkie pokrycie - a przecież jest często dodatkowo obciążany śniegiem lub silnym wiatrem. Koszty modernizacji mogą więc być spore, tym bardziej, jeśli będą wiązać się na przykład z przekładaniem pokrycia dachowego.

5. Poszerzanie przez pączkowanie

Wprawdzie dom się przez to nie obniży, ale zmienią się jego proporcje. Dzięki dobudowaniu do głównej bryły rozmaitych przybudówek, budynek staje się bardziej rozłożysty, a przez to wyda się niższy.

Dobudowywać można całe wnętrza zamknięte ścianami, ale można również wykorzystać w tym celu lżejsze konstrukcje: pergole, wiaty, a nawet poziome fragmenty ogrodzenia. Cały czas nie zapominając przy tym o wspomnianej wcześniej zasadzie, że poziome pogrubia, a pionowe wydłuża i wyszczupla.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Sposoby na zbyt wysoki dom - "obniżanie" domu