Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Izolacja ścian fundamentowych i podłogi na gruncie

Tomasz Rybarczyk

W budynkach niepodpiwniczonych ogromne znaczenia dla trwałości domu i ograniczenia kosztów jego ogrzewania ma skuteczna izolacja przeciwwilgociowa ścian fundamentowych i podłogi na gruncie oraz ich dobre ocieplenie. To ostatnie dotyczy szczególnie podłogi, choć przepisy w tym względzie nie stawiają jej zbyt wygórowanych wymagań.

izolacja fundamentów, fundamnty
Przed przystąpieniem do murowania ścian należy wykonać na fundamencie izolację przeciwwilgociową np. z papy. Dzięki temu zapewnimy murom ochronę przed podciąganiem wilgoci.
Fot. Solbet
Ściany fundamentowe

Dla budynku największe znaczenie ma pozioma izolacja przeciwwilgociowa ułożona na ich wierzchu. Bardzo ważne, by od strony wnętrza domu miała pozostawiony zakład do połączenia z izolacją podłogi na gruncie. Izolację tę powinno się ułożyć najstaranniej, jak się tylko da, bo jej późniejsza naprawa lub wymiana będzie bardzo trudna i kosztowna.

Klasycznie wykonuje się ją z dwóch warstw papy na lepiku asfaltowym (przy czym należy pamiętać, że to lepik chroni przed wilgocią, a papa jest tylko zbrojeniem). Obecnie wykonuje się też ją z folii budowlanej, ale radzimy pozostać przy tradycyjnej papie.

Ściany, zwykle z bloczków betonowych, warto od strony zewnętrznej zaizolować wodorozpuszczalnym lepikiem, wyrównując wcześniej ich powierzchnię zaprawą cementową. Lepik można wykorzystać do przyklejenia ocieplenia z płyt polistyrenu ekstrudowanego na całej wysokości ścian. Dolne części płyt, które będą zasypane gruntem warto osłonić folią tłoczoną; do wystających nad teren - można przykleić np. płytki gresowe, jako wykończenie cokołu domu.

Podłoga na gruncie

Przede wszystkim warto ją solidnie ocieplić. Zamiast przywozić piasek do wypełnienia przestrzeni między ścianami fundamentowymi, który będzie trzeba mechanicznie ubijać warstwami, lepiej zastąpić go płytami styropianu. Będzie niewiele drożej, a oszczędności na ogrzewaniu ogromne (pamiętajmy, że podłoga parteru ma w przeciętnym domu około 100 m2!).

Na styropianie układamy wylewkę o grubości 10 cm z betonu o konsystencji mokrej (to ważne!), tak by jej wierzch wypadł równo z końcem ścian fundamentowych. Wylewkę warto zazbroić siatkami o oczka 15 × 15 z prętów 3-4 mm.

Na wylewce układamy izolację przeciwwilgociową (może być z folii), łącząc ją starannie z izolacją poziomą ścian. Pozostaje już tylko wykonanie na izolacji wylewki pod podłogę, a najlepiej - ogrzewania podłogowego.

Czytaj także

Papa termozgrzewalna i tradycyjna - izolacje z rolkiPorada - mocowanie ocieplenia ze styropianuŻeby ciepło nie uciekało przez podłogęZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Izolacja ścian fundamentowych i podłogi na gruncie