Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Grunt na działce budowlanej

red.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Działka podmokła
Fot. Katarzyna Wangin
To, że działka jest budowlana, nie znaczy wcale, że da się na niej bez problemów wybudować dom. Dobra znajomość warunków gruntowo-wodnych na działce jest niezbędna do poprawnego zaprojektowania fundamentów. Dlatego zawsze warto wykonać badania geotechniczne. Ich wyniki oraz określone na ich podstawie warunki posadowienia domu podaje się w dokumentacji geotechnicznej. Jeśli na sąsiednich działkach nie było problemów z budową domów, można ewentualnie określić warunki gruntowe jedynie na podstawie wywiadu w terenie.

W projektach gotowych sposób posadowienia domu dostosowany jest do przeciętnych warunków gruntowych. Jeśli rzeczywiste warunki gruntowo-wodne na działce odbiegają od przyjętych w projekcie (zwłaszcza, jeśli są od nich znacznie gorsze), konieczne jest odpowiednie przeprojektowanie fundamentów. Jeśli dom ma być wybudowany na gruntach nasypowych, starych wysypiskach śmieci lub torfowiskach, a także na gruntach trudnych (np. z kurzawkami), warto o pomoc przy projektowaniu fundamentów poprosić doświadczonego geotechnika.

Badaniom geotechnicznym należy poddawać nie tylko powierzchniową warstwę gruntu, ale także te leżące głębiej. Może się bowiem okazać, że zaraz pod niewielką warstwą nośnego piasku występują grunty słabonośne (np. torfy), które po obciążeniu budowlą zaczną osiadać.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Grunt na działce budowlanej