Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Po co bada się grunt?

Tekst: Dr inż. Krzysztof Traczyński, geotechnik, właściciel firmy Geotest, Katarzyna Wangin

Nie da się dobrze zaprojektować i zbudować fundamentów, jeśli nie wiadomo, jaki jest grunt na działce. Aby dokładnie poznać jego budowę oraz poziom wód gruntowych, najbezpieczniej jest zlecić wykonanie badań geotechnicznych.

Badanie geotechniczne - ręczne wykonywanie odwiertów (już rzadko spotykane)
Badanie geotechniczne - ręczne wykonywanie odwiertów (już rzadko spotykane)
Fot. Geotest
Proste badanie geotechniczne polega na wykonaniu na działce kilku odwiertów (zwykle wystarczy je zrobić na głębokość 3-5 m). Na podstawie takich badań przeprowadzonych w terenie, ewentualnie uzupełnionych badaniami laboratoryjnymi, geotechnik przygotowuje później dokumentację geotechniczną, która zawiera:

- mapę działki z zaznaczonymi miejscami badań;

- przekroje geotechniczne, ilustrujące budowę geologiczną podłoża działki;

- informację o poziomie wody gruntowej;

- część tekstową, w której podane są parametry geotechniczne gruntu, wnioski z badań i zalecenia dotyczące bezpiecznego posadowienia budynku.

Koszt wykonania trzech odwiertów i sporządzenia dokumentacji, to 600-1400 zł (zależnie od regionu kraju i zakresu prac). Jeśli budowa podłoża jest skomplikowana, potrzebna jest dokładniejsza dokumentacja geologiczno-inżynierska.

Badania są potrzebne zwłaszcza wtedy, gdy projektowane jest podpiwniczenie budynku. Geotechnik określa poziom wody gruntowej i ocenia jego wahania. Uwaga, możliwe jest występowanie w piwnicach wody po zakończeniu budowy, na obszarze, na którym woda nie występowała.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Po co bada się grunt?