Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Docieplanie ścian

Opracowanie: Grażyna Rudolf, Wiesław Rudolf, Iwona Szczepaniak

To sposób, dzięki któremu można ograniczyć w domach o zimnych ścianach ucieczkę ciepła nawet o 40-45%. Dociepla się je, mocując izolację cieplną - zwykle od zewnątrz, rzadziej od wewnątrz. Należy jednak pamiętać, że samo docieplenie ścian nie wystarczy, aby zmniejszyć straty ciepła w domu, ponieważ ciepło ucieka nie tylko przez ściany, ale przede wszystkim przez dach i okna, a także do gruntu i przez wentylację.

 • Bezspoinowy System Ocieplenia (BSO). Nazywany do niedawna metodą lekką mokrą polega na przyklejeniu do ściany (i ewentualnym zamocowaniu kołkami) płyt styropianu lub wełny mineralnej oraz pokryciu ich cienką warstwą zaprawy zbrojonej siatką, a na koniec nałożeniu tynku cienkowarstwowego. Tynk można dodatkowo pomalować farbą elewacyjną.

 • Metoda lekka sucha. Polega na zamocowaniu do ściany drewnianego lub stalowego rusztu i ułożeniu między jego elementami styropianu lub wełny mineralnej (wtedy całość osłania się od zewnątrz folią wiatroizolacyjną). Do rusztu mocuje się oblicówkę drewnianą lub winylową.

 • Metoda ciężka sucha. W ścianach zewnętrznych wierci się otwory i mocuje w nich kotwy stalowe, na które nasuwa się ocieplenie, a następnie muruje ścianę elewacyjną. Jeśli ocieplenie jest ze styropianu, ścianę elewacyjną muruje się bezpośrednio przy ociepleniu; jeśli z wełny mineralnej - pomiędzy nią a ścianą elewacyjną zostawia się kilkucentymetrową szczelinę wentylacyjną, a na górze i dole ściany montuje w miejsce kilku spoin pionowych specjalne kratki - wloty i wyloty powietrza.

  Ile to kosztuje

 • Ocieplenie styropianem grubości 12 cm:

  - zaprawy (klejąca i zbrojąca), styropian, siatka z włókna szklanego, preparat do gruntowania, tynk mineralny, farba elewacyjna, akcesoria 89-115 zł/m2

 • Ocieplenie wełną mineralną grubości 12 cm:

  - zaprawy (klejąca i zbrojąca), wełna mineralna, siatka z włókna szklanego, podkład tynkarski, tynk mineralny, akcesoria 111-133 zł/m2

  Zanim przystąpi się do docieplania ścian, należy poprawić najpierw izolację dachu lub stropu poddasza, wymienić okna i zmodernizować system ogrzewania.

  • Więcej o:

  Skomentuj:

  Docieplanie ścian