Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zabudowany ganek z funkcją wiatrołapu w domu murowanym

Cezary Jankowski

Jeśli ganek po zabudowie ma pełnić funkcję wiatrołapu, oprócz ścianek bocznych trzeba także dostawić frontową, z drzwiami.

Ganek z funkcją wiatrołapu w domu murowanym
Ganek z funkcją wiatrołapu w domu murowanym
Fot. Grzegorz Otwinowski
Ścianę frontową wznosi się w taki sam sposób jak ścianki boczne, przy czym należy pamiętać o wzmocnieniu boków ościeża i wykonaniu nad drzwiami nadproża zakotwionego w kolumnach.

Ścianki zamkniętego ganku powinny mieć możliwie dobrą ciepłochronność. Te murowane z tradycyjnych materiałów trzeba więc ocieplić styropianem o grubości 5-6 cm. Można też do budowy ścianek użyć ciepłych materiałów przeznaczonych do wznoszenia ścian jednowarstwowych (np. bloczków z betonu komórkowego). Przy takiej całkowitej zabudowie ganku trzeba zapewnić dostateczny odstęp od drzwi zamontowanych we frontowej ścianie ganku do krawędzi schodów. Jeśli te drzwi będą otwierać się do środka, musi przed nimi powstać podest o szerokości minimum 50 cm, jeśli na zewnątrz - 90 cm. Gdy odległość kolumn od krawędzi podestu nie pozwala na zapewnienie takiego odstępu, podest trzeba poszerzyć.

Drzwi wejściowe montowane w ścianie frontowej zabudowy również powinny być ocieplone. Jeśli w ścianach przewidziany jest też montaż okien, wystarczą zwykłe okna nieotwieralne, z oszkleniem dwuszybowym.

W zamkniętym wiatrołapie trzeba zapewnić przynajmniej minimalną wentylację i ogrzewanie. W przeciwnym razie przy silnych mrozach będzie się wewnątrz osadzał szron.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Zabudowany ganek z funkcją wiatrołapu w domu murowanym