Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zabudowa ganku - jak dobudować otwarte ścianki boczne do domu murowanego

Cezary Jankowski

Planując dobudowę ścianek osłonowych, aby orynnowanie chroniło je przed zaciekami., należy pamiętać o zaprojektowaniu ich w obrysie daszku nad gankiem - tak

fot. Grzegorz Otwinowski
Ganek z dobudowanymi, niepełnymi ściankami osłonowymi.
Fot. Grzegorz Otwinowski
Niezależnie od rodzaju zabudowy, ścianki osłonowe muszą być zakotwione z jednej strony w murze domu, a z drugiej w kolumnach podtrzymujących zadaszenie.

Zakotwienie w ścianach domu. W ocieplonym domu z elewacją pokrytą tynkiem cienkowarstwowym zamocowanie nie może być zakotwione w warstwie wełny czy styropianu, ale musi sięgać aż do muru. Ponieważ nacinanie ocieplenia jest niewskazane (wzdłuż pocienionej termoizolacji powstanie mostek cieplny), trzeba użyć dostatecznie długich kotew. Przy grubości styropianu wynoszącej 10-12 cm powinny one mieć długość przynajmniej 25-30 cm. Możemy mieć problem z ich znalezieniem, zwłaszcza że muszą być one osadzone w kołkach rozporowych. Da się jednak przygotować je we własnym zakresie, wykorzystując - zależnie od rodzaju ściany - kołki do mocowania styropianu, kołki do szybkiego montażu lub gwintowane kotwy do betonu. W kołkach do styropianu wystarczy zastąpić plastikowy trzpień metalowym prętem o tej samej średnicy, ale o długości pozwalającej na zatopienie wolnego końca w dobudowanej ściance na długość 8-10 cm (ze względu na małą średnicę pręta zamocowania takie powinny być rozmieszczone co ok. 25 cm wzdłuż wysokości ścianki). Użycie kołków do szybkiego montażu wymaga dospawania do łba wkrętu mocującego metalowego pręta o średnicy 6-8 mm i długości 20-25 cm. Inny wariant to użycie kotew gwintowanych rozporowych lub chemicznych, które współpracują z prętem gwintowanym o dowolnej długości. Przy zastosowaniu prętów o średnicach 6-8 mm kotwy mogą być rozstawione co ok. 50 cm.

Uwaga! Dobudowywana ściana musi zostać oddylatowana od istniejącej. W tym celu można między nie włożyć przycięte na odpowiednią długość kawałki szlauchu do wody w kolorze białym (lub innym, zbliżonym do odcienia tynku).

Zakotwienie w kolumnach. Nie powinno być kłopotów z zamocowaniem, gdyż można tam użyć standardowych elementów mocujących.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Zabudowa ganku - jak dobudować otwarte ścianki boczne do domu murowanego