Jak wybrać dekarza
Dach - zwłaszcza ocieplony - jest jednym z trudniejszych do wykonania elementów domu. Warto, żeby zrobił go dobry fachowiec.
Dach wykonany niezgodnie ze sztuką dekarską trudno poprawić. Taka naprawa może być tym kosztowniejsza, im droższe było pokrycie dachowe i im bardziej skomplikowany był kształt dachu. Dlatego nie warto ryzykować, lepiej od razu wybrać sprawdzonego fachowca z długoletnim doświadczeniem i odpowiednimi referencjami.
Kiedy rozpocząć poszukiwania
Za dekarzem trzeba się zacząć rozglądać najpóźniej przed rozpoczęciem budowy ścian. Wystarczy wtedy czasu na dokładne sprawdzenie różnych ofert, a wyboru nie trzeba będzie dokonywać w pośpiechu. Poza tym u najbardziej rozchwytywanych dekarzy wcale nie jest łatwo znaleźć wolny termin w sezonie.
Jeśli uda się znaleźć dekarza jeszcze przed zakupem pokrycia dachowego, to warto zlecić mu zakup materiału na dach. Fachowcy mają zazwyczaj dobre kontakty z producentami lub sprzedawcami i często dostają zniżki. Można się też ich poradzić, który materiał pokryciowy będzie najlepszy. Doskonale bowiem orientują się w jakości materiałów i mają wśród nich swoich faworytów.
Uwaga! Najlepiej, gdy roboty ciesielsko-dekarskie przeprowadza jeden wykonawca. Często bowiem bywa tak, że dekarze mają zastrzeżenia
do wykonanych prac ciesielskich. Jeżeli więc więźbę wykonuje cieśla, to jej odbiór końcowy dobrze jest powierzyć dekarzowi. W fachowy sposób oceni stan więźby i zleci poprawienie tego, co może mu przeszkadzać podczas układania pokrycia.
Gdzie szukać
Fachowca najlepiej szukać przez organizację zrzeszającą firmy dekarskie. Są nimi: Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Śląskie Stowarzyszenie Dekarzy, Małopolski Dekarz oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Dekarzy, Blacharzy i Cieśli. Przynależność do takiej organizacji jest gwarancją wysokich kwalifikacji.
O dekarzy warto też pytać w firmach oferujących wybrane pokrycie dachowe. Bardzo często sami producenci pokryć, a także ich przedstawiciele handlowi, organizują szkolenia z techniki krycia dachów ich materiałami. Mają więc rozeznanie, którzy dekarze najlepiej układają ich pokrycia.
Częstą praktyką jest szukanie dekarzy przez znajomych lub sąsiadów, u których wykonywali oni dachy. Zanim jednak zapadnie ostateczna decyzja, dobrze jest obejrzeć ułożone przez nich pokrycia. I choć sami zwykle możemy ocenić tylko wygląd dachu (najlepiej obejrzeć go z drabiny i przez okna dachowe), to warto zapytać, czy prace zostały zakończone w terminie oraz czy firma wywiązała się z zawartej umowy.
Dekarza można też znaleźć za pośrednictwem ogłoszeń prasowych i internetowych. Trzeba jednak pamiętać, że o rzetelności firmy nie przesądza wygląd ogłoszenia czy strony internetowej. Dlatego dobrze jest wybrać kilka firm, przedstawić im projekt dachu i porównać oferty - zarówno co do ceny, jak i zakresu prac.
Jak sprawdzić fachowca
Kwalifikacje. Dobry dekarz ma grono zadowolonych klientów. Warto porozmawiać z kilkoma z nich, by uzyskać informacje, z jakim fachowcem ma się do czynienia. Podczas wstępnej rozmowy z dekarzem dobrze jest zapytać:
- od jak dawna układa pokrycia;
- jakiego rodzaju najczęściej;
- czy ma potrzebny sprzęt - najlepiej własny;
- czy swoje umiejętności może potwierdzić dyplomami lub certyfikatami ukończenia szkoleń w układaniu pokryć.
Najlepiej wybrać fachowca, który specjalizuje się tylko w jednym rodzaju pokryć, a przed podaniem ostatecznej ceny za usługę będzie chciał zobaczyć projekt dachu.
Status prawny. Do wykonania dachu dobrze wybrać firmę, która ma zarejestrowaną działalność gospodarczą jako osoba fizyczna lub prawna. Stosownymi dokumentami poświadczającymi legalną działalność jest wpis do rejestru KRS oraz nadany numer NIP. Dobrze jest też, by firma miała zaświadczenie o ubezpieczeniu wykonawcy od wypadków budowlanych i błędów wynikających z tytułu wykonywanego zawodu. Takie ubezpieczenie gwarantuje uzyskanie odszkodowania.
Umowa
Gdy już zostanie wybrana ekipa, pora na podpisanie umowy. Przede wszystkim powinna ona zawierać:
- strony umowy;
- szczegółowy wykaz prac do wykonania; będzie on podstawą do ewentualnego dochodzenia swoich praw w razie sporu (wstępne krycie, sztywne poszycie - jeśli jest, kontrłaty, łaty, obróbki blacharskie, orynnowanie i ułożenie pokrycia, a także roboty dodatkowe - np. montaż okien połaciowych, ocieplenie poddasza);
- termin rozpoczęcia prac i ich zakończenia;
- koszt wykonania dachu;
- wykaz należności i terminy płatności; w praktyce najczęściej przyjmuje się następujący sposób rozliczenia: etapowy - za każdą zakończoną część wykonanych prac, miesięczny lub końcowy - po ułożeniu pokrycia.
Dobrze jest też określić w umowie kary dla wykonawcy za przekroczenie terminów i ewentualne błędy. Wykonawca wprowadzi do umowy punkty dotyczące opóźnień, które nie wynikają z jego winy, na przykład są spowodowane warunkami pogodowymi.
Dobry dekarz udziela zazwyczaj 3-letniej gwarancji na wykonany dach, ale nie są rzadkością gwarancje udzielane na dłużej. Zobowiązuje go to do usuwania wad występujących w tym okresie.
Odbiór robót dekarskich
Dokonuje go nasz inspektor nadzoru. Odbiór prac dekarskich polega na pokwitowaniu wykonania wszystkich prac określonych w umowie. Protokół zdawczo-odbiorczy powinien zawierać ocenę techniczną odbieranych prac dekarskich. Jeżeli zostaną stwierdzone wady prac dekarskich, to w treści protokołu muszą być one dokładnie wymienione i musi być określony termin ich usunięcia.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Blachy płaskie - tradycyjne rzemiosło
Dachówki ceramiczne - nie dla amatorów
Dachówki cementowe - w dobrych rękach
Pokrycia bitumiczne - ważna szczelność
Na co zwrócić uwagę przy zakupie pokrycia dachowego?
Te dachy domów inspirują. Jak dach może grać główną rolę w budynku?
Magia rąbka stojącego
Kultowe pokrycie dachowe – blacha trapezowa