Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Blachodachówka rdzewieje

Tekst Jan Wrześniak

Kupiłem w promocji tanią blachodachówkę, z której po kilku miesiącach po ułożeniu zaczęła łuszczyć się farba, a potem pojawiła się rdza. Czy to wina samego produktu, czy też dekarza, który krył dach? Andrzej M., Radom

Blachodachówka, z której odchodzi farba, a miejscami pojawiła się rdza
Blachodachówka, z której odchodzi farba, a miejscami pojawiła się rdza
Fot. archiwum Czytelnika
Cena blachodachówki zależy przede wszystkim od jakości blachy i rodzaju jej wykończenia: im lepsze surowce zostały użyte, tym więcej trzeba za nią zapłacić. Gdy więc dachówka jest oferowana po okazyjnej cenie, warto się upewnić, czy wszystkie jej warstwy są odpowiednio grube.

Warstwy blachodachówki

"Sercem" blachodachówki jest stalowy rdzeń (blacha), ukryty pod warstwami ochronnymi i wykończeniowymi. Do jego produkcji używa się różnych gatunków stali. Od jej składu zależy wytrzymałość, sprężystość i twardość pokrycia.

Dla jakości blachodachówki ważna jest też grubość rdzenia. Musi on mieć co najmniej 0,5 mm - dla blach powlekanych i 0,4 mm - dla tych z posypką. Rdzeń z obu stron pokrywa się warstwą cynku, która chroni stal przed korozją. Od zewnątrz nanosi się jeszcze powłokę wykończeniową - lakier i posypkę.

Te wszystkie elementy wpływają na cenę blachodachówki. Jeśli jest ona zbyt niska, może świadczyć o użyciu złych surowców (na przykład stali lub zabezpieczenia antykorozyjnego). W opisanej przez Czytelnika sytuacji przyczyną tak szybkiego niszczenia pokrycia nie było jego niewłaściwe ułożenie, lecz kiepska jakość.

Dokumentem potwierdzającym, że blachodachówka spełnia obowiązujące wymagania, jest certyfikat i deklaracja zgodności z aprobatą techniczną - powinien je mieć każdy producent. Niektórzy dodatkowo wydają Indywidualny Certyfikat Dachu, w którym potwierdzają parametry każdego swojego wyrobu.



Ważne grubości

Przed zakupem warto sprawdzić najważniejsze parametry pokrycia. Należy pytać o grubość blachy, warstwy cynku i powłoki lakierniczej. Do produkcji stalowych pokryć dachowych zalecana jest blacha o grubości 0,5 mm. Nakładana na nią powłoka cynku, by dobrze spełniała swoją funkcję, powinna mieć minimalną masę 275 g/m2. Warstwę cynku zabezpiecza powłoka lakiernicza, której grubość wynosi minimum 25 m.

Przy odbiorze towaru należy dokładnie sprawdzić, czy dostarczone materiały są zgodne ze złożonym zamówieniem, czy jest dołączona gwarancja producenta, faktura i etykieta produktu, zawierająca najważniejsze jego parametry - grubość blachy i powłoki lakierniczej oraz masę cynku. Takiej informacji musi też udzielić sprzedawca.

Gdy nie ma pewności, czy faktyczne parametry są zgodne z deklarowanymi, u niektórych producentów można zamówić darmowy pomiar cynku na blasze. Jeśli okaże się, że produkt nie spełnia norm, mamy prawo do reklamacji. Jeżeli sprzedawca nie chce jej uwzględnić, pomocy można szukać w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK). Ostatecznym rozwiązaniem w sporze z nieuczciwym producentem może być także postępowanie sądowe.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail



    Więcej o:

Skomentuj:

Blachodachówka rdzewieje