Okna, przez które nie ucieknie ciepło
Czy te okna będą ciepłe? - to jedno z pierwszych pytań, jakie inwestorzy zadają w punktach sprzedaży. A sprzedawcy chętnie odpowiadają, bo współczynnik U (czyli parametr określający ciepłochronność) jest w obecnie produkowanych oknach często lepszy niż wymagają przepisy. Jego wysokość zależy od różnych czynników: rodzaju materiałów, z których zostało zrobione okno, ilości zastosowanych w nim podziałów, a także sposobu montażu.
W największym stopniu decyduje o właściwościach izolacyjnych okna - zajmuje ona ponad 80% jego powierzchni Standardem jest szyba o współczynniku Ug = 1,1 W/(m˛K), choć coraz częściej zamawiane są lepsze (o Ug= 0,7-0,4). Szyba jest znacznie cieplejsza niż profile, pamiętajmy więc, że im większy będzie jej procentowy udział w oknie (czyli im mniej będzie podziałów), tym lepszy będzie parametr Uw dla całego okna.
Stosowanie rolet okiennych
Dobrym sposobem na poprawę izolacji termicznej okien jest zastosowanie rolet zewnętrznych, które - nie dość, że stanowią pewne zabezpieczenie przed włamaniem - to pozwalają zaoszczędzić nawet 20-30% ciepła, traconego przez okna. Rolety tworzą dodatkową, szczelną warstwę izolacyjną, chroniąc nas nie tylko od mrozu, ale i od chłodnego wiatru.
Profile okienne
Istotne dla ciepłochronności okna są też rama skrzydła i ościeżnica; dużo zależy od ich grubości, a także od rodzaju zastosowanych w nich wzmocnień i uszczelek.
PVC. Standardem są obecnie profile pięciokomorowe, o przekroju ok. 70 mm. Jeśli chcemy mieć cieplejsze okna, możemy wybrać grubsze profile (o przekroju 80 czy 90 mm), co dodatkowo umożliwi użycie cieplejszej szyby. Zwróćmy też uwagę na rodzaj wzmocnień: "zimne" kształtowniki stalowe są zastępowane tworzywem sztucznym lub włóknem szklanym. Również wypełnienie komór materiałem termoizolacyjnym (aerożelem, pianą poliuretanową, styropianem) skutkuje dalszą redukcją strat ciepła.
Drewno. Warto rozważyć zakup okien o ramach szerszych niż standardowe 68 mm, na przykład 78 czy 80 mm (najszersze i najcieplejsze są profile 92 mm). Na izolacyjność cieplną okna wpływ ma też rodzaj użytego drewna; im ma niższą gęstość, tym jest cieplejsze. Dlatego okno z sosny wypadnie tu lepiej niż z dębu, o takich samych wymiarach i konstrukcji.
Ciepły montaż okna
Styk okna ze ścianą jest narażony na utratę ciepła i osadzanie się wilgoci - dlatego tak ważne jest właściwe usytuowanie stolarki w murze i szczelne połączenie okna ze ścianą. Obecnie ekipy stosują dwa sposoby montażu, różniące się w kwestii miejsca, w jakim okno powinno znaleźć się w ścianie.
Montaż tradycyjny polega na ustawieniu okna równo z zewnętrzną krawędzią muru. Do uszczelnienia używa się poliuretanowej pianki montażowej.
Montaż "ciepły" polega na zamontowaniu okna w warstwie ocieplenia, czyli wysunięciu stolarki poza ścianę. Połączenie okna z warstwą izolacji jest dodatkowo zabezpieczane przed przenikaniem wilgoci do docieplenia za pomocą folii paroszczelnej (od wewnątrz) i paroprzepuszczalnej (od zewnątrz). Ten sposób montażu pozwala zminimalizować straty ciepła przez miejsca styku okna z murem.
Sposób na dogrzanie wnętrza domu
Dla bilansu energetycznego budynku ważne jest, aby nie rezygnować z darmowej energii słonecznej. A właśnie okna, odpowiednio rozmieszczone w budynku względem stron świata, mogą tę energię pozyskiwać. Duże powierzchnie przeszklone powinny być usytuowane od?strony południowo-zachodniej. Natomiast od strony północnej powinniśmy ograniczyć okna do absolutnego minimum.
Duże okna, które służą do pozyskiwania energii słonecznej, w okresach zachmurzenia powodują zwiększenie strat ciepła budynku. Aby tak się nie stało, powinny mieć bardzo dobre parametry izolacyjności cieplnej - około 0,8 W/(m2K), a poza tym być wyposażone w osłony utrudniające ucieczkę energii na zewnątrz. Rolety, żaluzje czy okiennice sprawdzą się też latem, gdyż nadmiar słońca mógłby prowadzić do przegrzania wnętrz.
Do określenia, ile energii słonecznej przeniknie do wnętrza domu służy współczynnik g szyby (mierzony w procentach). Im wyższy, tym więcej ciepła słonecznego dostanie się do wnętrza. Dla okien na południowej elewacji współczynnik g nie powinien być niższy niż niż 50%, a absolutne minimum to 45%.
Uwaga! Montaż okien powinno się zlecać wyłącznie doświadczonym ekipom, certyfikowanym przez producentów stolarki okiennej.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Jak ciepłe muszą być okna - nowe przepisy
Ile naprawdę trzeba zapłacić za okna
Kupujesz okna - sprawdź, czy dostaniesz gwarancję
Podwyższanie standardu istniejących okien
Zepsuta klamka okienna
Modna stolarka
Czym się kierować, wybierając okna dachowe do domu jednorodzinnego?
Okna i rolety stworzone dla siebie