Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna - Informacje techniczne

red

Konstrukcja okna

W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się okna z profili drewnianych (sosna, świerk, dąb, mahoń) albo z tworzywa PVC. Do budowy ogrodów zimowych najlepsze są ciepłe profile aluminiowe. Do dużych przeszkleń można użyć specjalnych fasadowych systemów aluminiowych.



Wymiary okien

Wymiary standardowych okien zmieniają się co 30 cm i są dostosowane do otworów modularnych o szerokości 60, 90, 120, 150, 180, 240 cm i wysokości 60, 90, 120, 150, 170 cm. W rzeczywistości otwory muszą być o centymetr lub dwa większe, by można było w nich zamontować ościeżnicę. Odstęp między oknem a ościeżem umożliwia umieszczenie uszczelnienia oraz zamocowanie podokienników - zewnętrznego i wewnętrznego.

Skrzydła okienne produkuje się w określonych granicach wymiarowych, zapewniających ich wygodne otwieranie. Szerokość skrzydeł w oknach nie powinna przekraczać:

- w uchylno-rozwieralnych - 1,2 m,

- w balkonowych - 1,6 m,

- w oknach nieotwieralnych - 3,5 m.

W oknach przesuwnych nie ma ona znaczenia.



Szczelność okna

Im okno jest szczelniejsze, tym mniejsze są straty ciepła. Jednak okna zbyt szczelne uniemożliwiają właściwą wentylację pomieszczeń, przez co przyczyniają się do złego samopoczucia mieszkańców oraz rozwoju pleśni i grzybów na ścianach. Stopień szczelności okna określa współczynnik infiltracji powietrza (im niższy, tym okno szczelniejsze).

Okna szczelne, czyli o współczynniku infiltracji mniejszym od 0,3, można stosować tylko w pomieszczeniach wentylowanych mechanicznie.

W domach z wentylacją grawitacyjną należy stosować okna o współczynniku infiltracji od 0,5 do 1,0. Dopływ powietrza do pomieszczeń można zwiększyć przez zamontowanie nawiewników regulujących ilość przepływającego powietrza.



Wysokość parapetu

Minimalna wysokość parapetu okna na parterze budynku zależy od rodzaju i funkcji pomieszczenia (nie jest jednoznacznie określona przepisami). Parapet umieszczony zbyt nisko może jednak kolidować z dosuniętym do okna stołem czy biurkiem. Umieszczony za wysoko utrudni z kolei dobry kontakt z otoczeniem.

Dobrą widoczność zapewnia umieszczenie okna na wysokości 85 cm. Taka jest również minimalna odległość między podłogą a górną krawędzią parapetu okna w pomieszczeniach na piętrze (zgodnie z obowiązującymi przepisami). Okno z niżej umieszczonym parapetem wymagałoby zabezpieczenia balustradą o wysokości 80 cm lub zastosowania wersji nieotwieralnej z szybą o podwyższonej

wytrzymałości.



Szyby i ich funkcje ochronne

To dzięki szybom nasz dom otwiera się na świat zewnętrzny - możemy podziwiać przyrodę, cieszyć się słońcem. Szyby powinny jednak równocześnie chronić nas przed światem zewnętrzym. Rodzaj szyb decyduje w dużym stopniu o właściwościach ciepłochronnych i akustycznych okien; odpowiednie szyby mogą też utrudnić włamanie do domu przez okna.

- Izolacyjność szyb. Informuje o niej współczynnik przenikania ciepła U. Może on dotyczyć całego okna lub samego oszklenia - im jego wartość mniejsza, tym lepsza izolacyjność (ciepłochronność) szyb. W standardowych oknach wartość U powinna być możliwie bliska wartości 2,0 W/(m2.K).

- Wybór szyb. Szybę zespoloną, która w porównaniu ze zwykłą szybą ma obniżoną wartość U, tworzą najczęściej dwie tafle szkła float (czasem trzy) ustawione w odległości 12 lub 16 mm. Przestrzeń między taflami wypełniona jest osuszonym powietrzem lub gazem szlachetnym (argon, krypton). Izolacyjność cieplną szyby zespolonej można poprawić, zastępując jedną z szyb ze szkła float, szkłem odbijającym promieniowanie cieplne (wysokoemisyjnym lub niskoemisyjnym) albo je pochłaniającym (szkło absorpcyjne). Szkło wysokoemisyjne (refleksyjne) odbija światło, a więc chroni pomieszczenie przed przegrzaniem (zwłaszcza latem). Szkło niskoemisyjne (thermo-float) uniemożliwia przedostanie się ciepła na zewnątrz i zatrzymuje je w pomieszczeniu (zimą). Szkło absorpcyjne (antisol) pochłania promieniowanie cieplne.

- Folie na szybach. Ochronne i antywłamaniowe zabezpieczają dom przed włamaniem i pokaleczeniem odłamkami szkła w razie przypadkowego stłuczenia. Przeciwsłoneczne i termoizolacyjne odbijają i absorbują światło słoneczne, redukują promieniowanie UV, a także chronią dom przed utratą ciepła w zimie. Folie można nalepić na szyby w dowolnym czasie i w ten sposób poprawić jakość przeszklenia nawet kilka lat po zbudowaniu domu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Okna - Informacje techniczne