Muszą być trwałe, bezpieczne i ciepłe (współczynnik przenikania ciepła U poniżej 2,0), a ponadto chronić przed hałasem. Ważna jest też ich odporność na działanie czynników atmosferycznych.
Akcesoria. Najważniejsze to:
- zawiasy, uniemożliwiające sforsowanie drzwi od zewnątrz;
- klamki, służące do otwierania i zamykania drzwi;
- zamki, dobierane do rodzaju i funkcji drzwi;
- progi z uszczelkami chroniącymi przed wiatrem.
Budowa. Podstawowe elementy drzwi to skrzydło i ościeżnica. Skrzydło standardowych drzwi to rama z obustronnym poszyciem z płyt lub płycin, np. drewnianych, z ociepleniem z wełny mineralnej lub ze styropianu. Skrzydło drzwi antywłamaniowych ma konstrukcję z kształtowników stalowych obustronnie pokrytych blachą. Zazwyczaj wykończone jest płytami MDF, kasetonami drewnianymi lub płytą meblową. Ościeżnica może być drewniana albo z profili stalowych lub aluminiowych.
Bezpieczeństwo. Najlepszą ochronę zapewnią atestowane drzwi antywłamaniowe. Mają specjalną budowę: ruszt z kształtowników stalowych pokryty dwiema warstwami blach stalowych. Przeważnie montuje się w nich tylko jeden zamek, którego rygle i bolce - znajdujące się w obwodzie skrzydła - wysuwane są w trzech lub czterech kierunkach.
Wymiary. Powinny być określone w projekcie budynku. Jeśli są jednoskrzydłowe, muszą mieć przynajmniej 90 cm szerokości i co najmniej 2 m wysokości.
Sposób otwierania. Nie regulują tego żadne przepisy. Lepiej jednak, gdy będą otwierane na zewnątrz - trudniej wówczas wypchnąć je z zawiasów. Takie drzwi są też szczelniejsze, ponieważ podmuchy wiatru dociskają je do ościeżnicy.
Ile to kosztuje
Drzwi:
- wejściowe od 296 zł
- antywłamaniowe od 572 zł
Dobrze, gdy drzwi wejściowe znajdują się we wnęce chroniącej przed deszczem i wiatrem. Jeśli w projekcie tego nie przewidziano, warto umieścić nad nimi daszek, który w czasie deszczu osłoni osobę otwierającą drzwi.