Drzwi wejściowe

Opracowanie: Grażyna Rudolf, Wiesław Rudolf, Iwona Szczepaniak

Muszą być trwałe, bezpieczne i ciepłe (współczynnik przenikania ciepła U poniżej 2,0), a ponadto chronić przed hałasem. Ważna jest też ich odporność na działanie czynników atmosferycznych.

 • Akcesoria. Najważniejsze to:

  - zawiasy, uniemożliwiające sforsowanie drzwi od zewnątrz;

  - klamki, służące do otwierania i zamykania drzwi;

  - zamki, dobierane do rodzaju i funkcji drzwi;

  - progi z uszczelkami chroniącymi przed wiatrem.

 • Budowa. Podstawowe elementy drzwi to skrzydło i ościeżnica. Skrzydło standardowych drzwi to rama z obustronnym poszyciem z płyt lub płycin, np. drewnianych, z ociepleniem z wełny mineralnej lub ze styropianu. Skrzydło drzwi antywłamaniowych ma konstrukcję z kształtowników stalowych obustronnie pokrytych blachą. Zazwyczaj wykończone jest płytami MDF, kasetonami drewnianymi lub płytą meblową. Ościeżnica może być drewniana albo z profili stalowych lub aluminiowych.

 • Bezpieczeństwo. Najlepszą ochronę zapewnią atestowane drzwi antywłamaniowe. Mają specjalną budowę: ruszt z kształtowników stalowych pokryty dwiema warstwami blach stalowych. Przeważnie montuje się w nich tylko jeden zamek, którego rygle i bolce - znajdujące się w obwodzie skrzydła - wysuwane są w trzech lub czterech kierunkach.

 • Wymiary. Powinny być określone w projekcie budynku. Jeśli są jednoskrzydłowe, muszą mieć przynajmniej 90 cm szerokości i co najmniej 2 m wysokości.

 • Sposób otwierania. Nie regulują tego żadne przepisy. Lepiej jednak, gdy będą otwierane na zewnątrz - trudniej wówczas wypchnąć je z zawiasów. Takie drzwi są też szczelniejsze, ponieważ podmuchy wiatru dociskają je do ościeżnicy.

  Ile to kosztuje

  Drzwi:

  - wejściowe od 296 zł

  - antywłamaniowe od 572 zł

  Dobrze, gdy drzwi wejściowe znajdują się we wnęce chroniącej przed deszczem i wiatrem. Jeśli w projekcie tego nie przewidziano, warto umieścić nad nimi daszek, który w czasie deszczu osłoni osobę otwierającą drzwi.

 • Skomentuj:

  Drzwi wejściowe