Są to belki przekrywające od góry otwory okienne i drzwiowe. Przenoszą ciężar ścian znajdujących się nad otworami, a często także opartych na tych ścianach stropów lub dachów. Materiał, konstrukcja i rozpiętość nadproży zależy od rodzaju i budowy ściany oraz szerokości otworu. Najtrudniej wykonać nadproża nad dużymi otworami: muszą mieć znaczną nośność i sztywność ze względu na spore obciążenia i rozpiętość, ale przy tym izolacyjność termiczną podobną jak ściana, aby nie stały się mostkami termicznymi. Czasem nadproża są zaprojektowane jako dekoracyjne detale elewacji.
Ściany jednowarstwowe. Najlepsze są w całości prefabrykowane nadproża wykonane z takiego samego materiału jak ściana, nieco gorsze - nadproża wykonane w ocieplonych kształtkach z takiego samego materiału jak ściana, np. betonu komórkowego.
Ściany dwuwarstwowe. Zwykle są to belki żelbetowe szerokości ściany nośnej. Istotna jest tylko ich nośność, gdyż są ocieplane razem ze ścianą.
Ściany trójwarstwowe. Nadproża są z zasady podwójne: jedno (przeważnie żelbetowe) wykonuje się w ścianie nośnej, a drugie - w elewacyjnej. Dobrze, gdy są ze sobą połączone i przedzielone warstwą ocieplenia grubości takiej samej jak w ścianie.