Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nadproża

Opracowanie: Grażyna Rudolf, Wiesław Rudolf, Iwona Szczepaniak

Są to belki przekrywające od góry otwory okienne i drzwiowe. Przenoszą ciężar ścian znajdujących się nad otworami, a często także opartych na tych ścianach stropów lub dachów. Materiał, konstrukcja i rozpiętość nadproży zależy od rodzaju i budowy ściany oraz szerokości otworu. Najtrudniej wykonać nadproża nad dużymi otworami: muszą mieć znaczną nośność i sztywność ze względu na spore obciążenia i rozpiętość, ale przy tym izolacyjność termiczną podobną jak ściana, aby nie stały się mostkami termicznymi. Czasem nadproża są zaprojektowane jako dekoracyjne detale elewacji.

  • Ściany jednowarstwowe. Najlepsze są w całości prefabrykowane nadproża wykonane z takiego samego materiału jak ściana, nieco gorsze - nadproża wykonane w ocieplonych kształtkach z takiego samego materiału jak ściana, np. betonu komórkowego.

  • Ściany dwuwarstwowe. Zwykle są to belki żelbetowe szerokości ściany nośnej. Istotna jest tylko ich nośność, gdyż są ocieplane razem ze ścianą.

  • Ściany trójwarstwowe. Nadproża są z zasady podwójne: jedno (przeważnie żelbetowe) wykonuje się w ścianie nośnej, a drugie - w elewacyjnej. Dobrze, gdy są ze sobą połączone i przedzielone warstwą ocieplenia grubości takiej samej jak w ścianie.

    • Więcej o:

    Skomentuj:

    Nadproża