Wymiana szyby w oknie
Pękła mi szyba w oknie z PVC. Czy może ją wymienić szklarz, czy muszę zgłosić się z tym do producenta okna? O wymianę szyby w oknie pyta Tomasz K., Kętrzyn
Wymiana szyby w oknie - Co to jest szyba zespolona?
Uwaga! Jakość szyb zespolonych może być różna, dlatego należy pytać producenta, jakie szyby montuje w swoich oknach. Najlepiej, żeby pochodziły od dużej, znanej firmy, posiadającej certyfikaty jakościowe ISO. Mamy wtedy gwarancję, że argon w zestawie szybowym rzeczywiście jest w środku, a nie tylko na naklejce.
Wymiana szyby w oknie plastikowym - Kto wymieni szybę - producent okna czy szklarz?
Wymiana szyby w oknie plastikowym - cena
Wymiana szyby w oknie - Jak dobrze dobrać rozmiar szyby?
Jeżeli zamawiamy nową szybę u producenta okna i mamy okna typowe, sprawa jest prosta. Wystarczy wskazać typ okna wraz z rodzajem profilu, z jakiego zostało zrobione - na tej podstawie producent wyliczy rozmiar szyby. Jeżeli zaś mamy okno nietypowe - najprościej odnieść się do numeru naszego zamówienia, wskazując konkretne okno, do którego potrzebujemy szybę. Producent powinien mieć w bazie danych to okno oraz charakterystykę zastosowanego tam zestawu szybowego. Jeżeli nie ma - jest w stanie na nowo wyliczyć rozmiar szyby.
Jeśli zamawiamy nową szybę w zakładzie szklarskim, musimy zmierzyć szybę przed złożeniem zamówienia. Wcześniej należy wyjąć listwy przyszybowe znajdujące się od wewnętrznej strony okna - podważa się je ostrym narzędziem, zaczynając od środka. Najpierw demontuje się długie listewki, potem krótkie. Następnie należy lekko odchylić pakiet szybowy (nie trzeba go wyjmować) i zmierzyć - najlepiej suwmiarką - jego grubość, wysokość i szerokość. Grubość jest najważniejszym wymiarem i każdy milimetr ma tu znaczenie. Jeśli zamówimy szybę za grubą - pęknie podczas montażu, jeśli za cienką - listewki będą za luźne, a okno stanie się nieszczelne.
Grubość pakietu szybowego można również odczytać z oznaczeń na ramce dystansowej (niestety, nie każde okno je ma) - na przykład podany tam kod 4-16-4 oznacza, że pakiet zbudowany jest z szyby o grubości 4 mm, ramki - 16 mm i drugiej szyby - 4 mm.
Jeśli nie mamy pewności, czy potrafimy dobrze wymierzyć szybę, poprośmy, aby serwisant z zakładu szklarskiego przyjechał i dokonał pomiarów.
Wymiana szyby w oknie - zmiana na lepsze
- zamontowanie żaluzji albo szprosów wewnątrz szyby,
- zastosowanie szyby z piaskowanym (nieprzejrzystym) witrażem- przydatne np. w łazience; jednej grubszej szyby (wtedy trzeba zmniejszyć szerokość przestrzeni między szybami, by grubość zestawu się nie zmieniła) - zwiększa to izolacyjność akustyczną okna; albo szyby antywłamaniowej - warto to robić jednak tylko wtedy, gdy rama jest odpowiednio mocna i pod warunkiem że wytrzymają to zawiasy (szyba antywłamaniowa jest dwa razy cięższa niż zwykła).
- Zamawiając nową szybę, należy liczyć się z tym, że nie dostaniemy jej od ręki. Proces tworzenia nowej szyby zespolonej wymaga czasu; samo schnięcie tiokolu (masy klejąco-uszczelniającej) trwa przynajmniej 6 godzin, a latem nawet do 12. Jeśli zależy nam na czasie, powinniśmy zamawiać zwykłą szybę z powietrzem.
Uwaga! Zamawiając nowy pakiet, nie wykorzystujmy nieuszkodzonej szyby z poprzedniego (choć to pozwoliłoby obniżyć cenę). Pakiet z jedną starą szybą, już raz klejoną, nigdy nie będzie tak szczelny jak z obydwiema nowymi i może się zdarzyć, że w środku szybko pojawi się wilgoć.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
- Więcej o: