Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wymiana szyby w oknie

Odpowiadają: Alina Grudzień, Wojciech Jasiński

Pękła mi szyba w oknie z PVC. Czy może ją wymienić szklarz, czy muszę zgłosić się z tym do producenta okna? O wymianę szyby w oknie pyta Tomasz K., Kętrzyn

SONY DSC
Wymianę szyby trzeba zacząć od demontażu listew
Fot. Szklarze.com.pl

Wymiana szyby w oknie - Co to jest szyba zespolona?

W montowanych obecnie oknach stosuje się szyby zespolone, czyli zestawy składające się z dwóch lub więcej tafli szkła. Dzięki temu - przy stosunkowo niewielkiej grubości przeszklenia - uzyskuje się dobrą izolacyjność cieplną (zwłaszcza, jeśli stosuje się szyby z powłoką niskoemisyjną). Między szybami umieszczone są ramki dystansowe, pozwalające na utworzenie izolującej pustki wypełnionej powietrzem lub gazem szlachetnym, oraz absorbent wilgoci. Szyby i ramki są połączone w jedną całość za pomocą mas uszczelniająco-klejących. Z tego powodu, nawet jeśli stłucze się lub pęknie tylko jedna szyba, musimy wymontować cały pakiet.

Uwaga! Jakość szyb zespolonych może być różna, dlatego należy pytać producenta, jakie szyby montuje w swoich oknach. Najlepiej, żeby pochodziły od dużej, znanej firmy, posiadającej certyfikaty jakościowe ISO. Mamy wtedy gwarancję, że argon w zestawie szybowym rzeczywiście jest w środku, a nie tylko na naklejce.
 

Wymiana szyby w oknie plastikowym - Kto wymieni szybę - producent okna czy szklarz?

Nowy pakiet szybowy można oczywiście zamówić u producenta, od którego pochodzi okno, ale zwykle szybciej będzie, jeśli wymianę szyby zlecimy zakładowi szklarskiemu. Niesłusznie kojarzą się one jedynie z drobnymi zleceniami, na przykład z wstawianiem pojedynczych szyb do niedużych okien czy drzwi wewnętrznych. Dzisiaj szklarz to zawód wymagający ogromnej wiedzy budowlanej i technologicznej, a zakład szklarski to zwykle wielki i złożony park maszynowy. Bez problemu można zrobić tam szybę zespoloną dowolnej wielkości, z powietrzem albo gazem w środku.

Wymiana szyby w oknie plastikowym - cena

Wbrew pozorom wymiana szyby zespolonej nie jest operacją skomplikowaną i można spróbować zrobić to samodzielnie, ale zdecydowanie bezpieczniej jest zamawiać nową szybę razem z jej montażem. Koszty będą wprawdzie większe (o ok. 100 zł/m2), ale mamy gwarancję, że szyba zostanie zamontowana właściwie.
Podczas wyjmowania starej i wkładania nowej szyby łatwo jest o przekoszenie ramy (okno będzie później szurać przy zamykaniu, może też szczelnie się nie domykać); fachowcy wiedzą natomiast, co zrobić, żeby ustrzec się tego błędu. Poza tym, jeśli zamawiamy materiał z montażem, a nowa szyba stłucze się w trakcie transportu lub montażu, będzie za to odpowiadał serwisant, a nie my.
 

Wymiana szyby w oknie - Jak dobrze dobrać rozmiar szyby?

Nowa szyba zespolona musi być idealnie dopasowana do naszego okna. Jej rozmiar zależy nie tylko od wymiarów okna, ale także od rodzaju użytych profili.

Jeżeli zamawiamy nową szybę u producenta okna i mamy okna typowe, sprawa jest prosta. Wystarczy wskazać typ okna wraz z rodzajem profilu, z jakiego zostało zrobione - na tej podstawie producent wyliczy rozmiar szyby. Jeżeli zaś mamy okno nietypowe - najprościej odnieść się do numeru naszego zamówienia, wskazując konkretne okno, do którego potrzebujemy szybę. Producent powinien mieć w bazie danych to okno oraz charakterystykę zastosowanego tam zestawu szybowego. Jeżeli nie ma - jest w stanie na nowo wyliczyć rozmiar szyby.

Jeśli zamawiamy nową szybę w zakładzie szklarskim, musimy zmierzyć szybę przed złożeniem zamówienia. Wcześniej należy wyjąć listwy przyszybowe znajdujące się od wewnętrznej strony okna - podważa się je ostrym narzędziem, zaczynając od środka. Najpierw demontuje się długie listewki, potem krótkie. Następnie należy lekko odchylić pakiet szybowy (nie trzeba go wyjmować) i zmierzyć - najlepiej suwmiarką - jego grubość, wysokość i szerokość. Grubość jest najważniejszym wymiarem i każdy milimetr ma tu znaczenie. Jeśli zamówimy szybę za grubą - pęknie podczas montażu, jeśli za cienką - listewki będą za luźne, a okno stanie się nieszczelne.

Grubość pakietu szybowego można również odczytać z oznaczeń na ramce dystansowej (niestety, nie każde okno je ma) - na przykład podany tam kod 4-16-4 oznacza, że pakiet zbudowany jest z szyby o grubości 4 mm, ramki - 16 mm i drugiej szyby - 4 mm.

Jeśli nie mamy pewności, czy potrafimy dobrze wymierzyć szybę, poprośmy, aby serwisant z zakładu szklarskiego przyjechał i dokonał pomiarów.

Wymiana szyby w oknie  - zmiana na lepsze

Wymiana pękniętej szyby może być okazją do zamiany standardowego pakietu szybowego na lepszy, na przykład cieplejszy. Oczywiście lepsza szyba będzie droższa: pakiet ze zwykłego szkła, z wypełnieniem z powietrza kosztuje 120-130 zł/m2, a ze szkła z powłoką niskoemisyjną i argonem jest o 30-40% droższy. Inne możliwości, z jakich da się skorzystać przy zamawianiu nowej szyby, to m.in.:
  • zamontowanie żaluzji albo szprosów wewnątrz szyby,
  • zastosowanie szyby z piaskowanym (nieprzejrzystym) witrażem- przydatne np. w łazience; jednej grubszej szyby (wtedy trzeba zmniejszyć szerokość przestrzeni między szybami, by grubość zestawu się nie zmieniła) - zwiększa to izolacyjność akustyczną okna; albo szyby antywłamaniowej - warto to robić jednak tylko wtedy, gdy rama jest odpowiednio mocna i pod warunkiem że wytrzymają to zawiasy (szyba antywłamaniowa jest dwa razy cięższa niż zwykła).
  • Zamawiając nową szybę, należy liczyć się z tym, że nie dostaniemy jej od ręki. Proces tworzenia nowej szyby zespolonej wymaga czasu; samo schnięcie tiokolu (masy klejąco-uszczelniającej) trwa przynajmniej 6 godzin, a latem nawet do 12. Jeśli zależy nam na czasie, powinniśmy zamawiać zwykłą szybę z powietrzem.

    Uwaga! Zamawiając nowy pakiet, nie wykorzystujmy nieuszkodzonej szyby z poprzedniego (choć to pozwoliłoby obniżyć cenę). Pakiet z jedną starą szybą, już raz klejoną, nigdy nie będzie tak szczelny jak z obydwiema nowymi i może się zdarzyć, że w środku szybko pojawi się wilgoć.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

    Więcej o:

Skomentuj:

Wymiana szyby w oknie