Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co robić kiedy żywica kapie z drewnianego okna

Damian Śmigielski

Wymieniłem stare okna na nowe - też drewniane. Na ramie jednego z nich, umieszczonego od strony południowej, zauważyłem kropelki żywicy na odcinku 10 cm. Czy jest to podstawa do reklamacji okna? Artur T.

Żywica na drewnianym oknie
Żywica na drewnianym oknie
Żywica na drewnianym oknie
Na drewnianych ramach okiennych (zwłaszcza w jasnych kolorach) żywica może przesiąknąć przez powłokę i utworzyć kropelki na jej powierzchni. Nie należy usuwać świeżego wycieku żywicznego, gdyż jego wilgoć i kleistość wskazują na fakt, że proces przesiąkania jeszcze się nie zakończył. Krople żywicy powinno się pozostawić na powierzchni do momentu ich wyschnięcia i krystalizacji.

Przyczyna pojawienia się żywicy

Okno zostało wykonane z materiału naturalnego, jakim jest drewno sosnowe. W trakcie produkcji, podczas segregacji listew drewnianych, z których klei się ramę, mogło umknąć osobie sprawdzającej jakość drewna, że akurat ten kawałek jest za bardzo żywiczny.

Czasem bywa też tak, że żywica nie jest widoczna przy segregacji i dopiero podczas eksploatacji okna dochodzi do jej wycieku. Pod wpływem temperatury zaczyna ona wypływać z drewnianej ramy okna. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.

Ze względów estetycznych takie zjawisko bywa dla większości osób wadą. Ale pamiętajmy o tym, że drewno smolne, z dużą zawartością żywicy, jest w sposób naturalny bardzo dobrze zaimpregnowane. Żywica bowiem zwiększa jego odporność na starzenie, penetrację owadów, działanie wilgoci i pleśni. Dlatego w sytuacji, jaka zdarzyła się Czytelnikowi, trzeba raczej ucieszyć się, że drewniane okno "przypomniało" nam o swoim naturalnym pochodzeniu.

Usuwanie wycieku

Jeśli przeszkadza nam żywica na drewnianej ramie, możemy złożyć reklamację okna. Żaden szanujący się producent okien nie będzie usiłował się od tego uchylić.

W zależności od sytuacji, technik przybyły na miejsce dokona naprawy lub zakwalifikuje skrzydło bądź całe okno do wymiany. Będzie to zależało od ilości wypływającej żywicy, zarówno jeśli chodzi o długość nacieków, jak i ich intensywność.

Gdy okres ochrony gwarancyjnej minął, to najlepiej po prostu usunąć nacieki żywiczne ostrym narzędziem i zmyć żywicę benzyną ekstrakcyjną lub terpentyną. Nie należy tego robić przy dużym nasłonecznieniu, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia powłoki lakierniczej na elementach okna. Po zmyciu żywicy, należy przemyć drewno ciepłą wodą i odświeżyć powłokę lakierniczą.

Jeśli zdarzy się tak, że lakier zostanie uszkodzony czy to mechanicznie czy też przez - tak jak w opisanej sytuacji - żywicę, możemy takie okno samodzielnie pokryć specjalnie do tego celu przeznaczonym preparatem.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Co robić kiedy żywica kapie z drewnianego okna