Kocioł gazowy dwufunkcyjny: kiedy go wybrać
Zadaniem kotła grzewczego jest nie tylko zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach, ale też przygotowanie odpowiedniej ilości wody do mycia. Wybór sposobu jej ogrzania zależy od wielu czynników; sprawdzamy, w jakich sytuacjach lepiej wybrać kocioł gazowy dwufunkcyjny, a nie kocioł z zasobnikiem.
Uwaga! Planując montaż nowego urządzenia grzewczego, warto wiedzieć, że od 26 września 2015 r. wchodzą w życie nowe przepisy unijne. Zobowiązują one producentów i sprzedawców do umieszczenia w widocznym miejscu na kotłach gazowych o mocy do 70 kW oraz zasobnikach do 500 l specjalnych etykiet energetycznych. Wyglądają one podobnie jak te, którymi już od dawna znakowany jest sprzęt AGD, czyli na przykład lodówki, zmywarki i pralki. Dzięki temu jeszcze przed zakupem kotła i podgrzewacza będziemy wiedzieć, jaka jest ich efektywność energetyczna.
Kocioł dwufunkcyjny przepływowy
Nazwa tego urządzenia wynika z jego konstrukcji i wyposażenia. Umożliwia ono bowiem zarówno ogrzewanie domu, jak i przygotowanie ciepłej wody do mycia (nie ma jednak żadnego zasobnika). Gdy odkręcimy kran z ciepłą wodą, kocioł podgrzewa ją na bieżąco w niewielkim wymienniku ciepła. Najważniejsze zalety tego urządzenia:
Małe gabaryty. Kocioł dwufunkcyjny przepływowy to najczęściej urządzenie wiszące o wysokości około 70 cm i szerokości nieco ponad 40 cm. Producenci dbają również o wzornictwo urządzenia. Nie ma zatem problemu, aby kocioł umieścić w ciągu szafek kuchennych lub w łazience.
Niskie koszty zakupu i montażu. Kocioł dwufunkcyjny jest z pewnością najtańszym rozwiązaniem, i to zarówno pod względem ceny samego urządzenia, jak i kosztów jego instalacji w systemie grzewczym. Jest też z reguły wyposażony fabrycznie w odpowiedni zestaw przyłączy.
Mała pojemność wodna. Dzięki małej ilości wody w kotle i rurach ciepłej wody, ryzyko rozwoju groźnych bakterii z grupy Legionella (wywołują chorobę podobną do zapalenia płuc) jest znacznie mniejsze, niż w rozbudowanej instalacji z zasobnikiem o dużej pojemności. Natomiast istotną wadą kotła dwufunkcyjnego jest ograniczona ilość ciepłej wody, jaką może on dostarczyć, co wynika z przepływowego sposobu jej przygotowania. Wielkość strumienia zależy od mocy kotła, temperatury wody zimnej pobieranej ze studni lub sieci oraz ustawionej temperatury ciepłej wody.
Kiedy wybrać kocioł gazowy dwufunkcyjny
Kocioł gazowy dwufunkcyjny polecany jest przede wszystkim do niedużego, domu z jedną łazienką, najlepiej przylegającą do kuchni. Warto wówczas umieścić kocioł w jednym z tych pomieszczeń, aby zmniejszyć długość rur z ciepłą wodą, a przez to straty ciepła, a także skrócić czas oczekiwania na ciepłą wodę.
Uwaga! Gdy zdecydujemy się na ten model kotła, raczej nie montujmy wanny o dużej pojemności, bo czas jej napełnienia będzie dość długi. Nie powinno się również montować panelu prysznicowego z kilkoma dyszami czy deszczownicą, ponieważ kocioł nie dostarczy wymaganej ilości ciepłej wody.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- ogrzewanie domu
Jak zapewnić wysoką sprawność gazowego kotła kondensacyjnego?
Dom energooszczędny: jak dobrać moc kotła gazowego?
Kolektory słoneczne: planowanie instalacji
Jak podgrzać wodę za 1 zł dziennie, czyli pompy ciepła do c.w.u.
Czy piec zgazowujący drewno to dobry pomysł?
Jaka jest cena pieca gazowego i jego montażu?
Trendy 2021. Powietrzne pompy ciepła Galmet
Trendy 2021. Grzejnik Zehnder Deseo Verso - ponadczasowe wzornictwo z przemyślaną funkcjonalnością w Twojej łazience