Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak podgrzać wodę za 1 zł dziennie, czyli pompy ciepła do c.w.u.

Małgorzata Smuczyńska

Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej umożliwiają przygotowanie wody do mycia niezależnie od zamontowanego w domu systemu centralnego ogrzewania. Wykorzystują do tego celu ciepło zawarte w powietrzu.

pompa ciepła
Elektryczne podgrzewacze są tanie w zakupie, ale drogie w eksploatacji. Powietrzne pompy ciepła do c.w.u. odwrotnie. Zatem, jeśli zapłacimy za nią 8000 zł, to inwestycja ta dla 3-osobowej rodziny, zwróci się po 8 latach
Fot. Viessmann
Gdy mamy dom energooszczędny ogrzewany kotłem kondensacyjnym zasilanym drogimi paliwami - olejem opałowym lub gazem płynnym - eksploatacja pompy ciepła do podgrzewania ciepłej wody jest uzasadniona ekonomicznie. Natomiast w systemach z kotłem na gaz z sieci oszczędności te nie będą już tak znaczne. Pompę ciepła możemy jednak wówczas wykorzystać do chłodzenia niektórych pomieszczeń, na przykład spiżarni.

Pompy powietrzne do c.w.u. sprawdzają się również w domach tradycyjnych, w których źródłem ciepła jest kocioł na paliwa stałe - wtedy od kwietnia do października nie musimy rozpalać pieca, aby mieć ciepłą wodę.

Montaż pompy ciepła c.w.u.

Niezależnie od rodzaju pompy ciepła do podgrzewania wody, podłącza się ją do instalacji elektrycznej (prąd potrzebny do zasilania znajdującej się w niej sprężarki i wentylatora).

Urządzenie na powietrze wewnętrzne najczęściej montuje się w kotłowni, pralni, suszarni bądź garażu. Natomiast pompa z kanałami doprowadzającymi powietrze zewnętrzne lub wewnętrzne może być zainstalowana również w innych pomieszczeniach, na przykład holu. Jednak ze względu na wytwarzany przez nią hałas trzeba ją tak ustawić, aby znajdowała się z dala od sypialni.

Sterowanie działaniem pompy ciepła c.w.u.

Większość pomp ma już fabrycznie wbudowany sterownik ręczny lub automatyczny. Nie jest on skomplikowany w obsłudze. W trakcie uruchamiania urządzenia fachowiec dostosowuje parametry pracy urządzenia do naszych potrzeb. Najczęściej ustawia odpowiednią wydajność wentylatora i czas jego działania, a także oczekiwaną przez użytkownika oraz maksymalną wartość temperatury ciepłej wody w zasobniku.

Jeśli mamy dostęp do prądu w drugiej, tańszej taryfie, to dzięki sterownikowi możemy tak ustawić pracę pompy, aby podgrzewała wodę tylko nocą (21-6) i 2 godziny w ciągu dnia (13-15.)

Poza tym, w niektórych urządzeniach można również zaprogramować dezynfekcję termiczną zasobnika. Wówczas znajdująca się w zasobniku grzałka załącza się automatycznie (w nocy) i podgrzewa wodę do temperatury 70 stopni C, likwidując bakterie Legionella (wywołują wysoką gorączkę, a nawet zapalenie płuc).

Koszty zakupu i użytkowania

Zużycie energii cieplnej potrzebnej do przygotowania wody do mycia w typowym domu w Polsce stanowi obecnie około 14 proc. energii zużywanej w tym budynku. Zrozumiałe więc, że szukamy dziś alternatywnych i ekonomicznych źródeł, które mogą w wyraźny sposób poprawić ten bilans. Do takich urządzeń należą powietrzne pompy ciepła do produkcji c.w.u.

Zapłacimy za nie 6-14 tys. zł (netto) - jest to zatem koszt porównywalny z instalacją solarną, a niekiedy nawet niższy. Najtańsze są pompy na powietrze wewnętrzne, które pracują tylko w temperaturach dodatnich, a także urządzenia niewyposażone w wężownicę do podłączenia zewnętrznego źródła ciepła oraz "nadstawki" bez zbiornika.

Najistotniejszym parametrem, który sprawia że ogrzewanie wody w tego typu urządzeniach jest opłacalne ekonomicznie, jest współczynnik sprawności, który wynosi około 3-3,7 dla temperatury powietrza 15 stopni C i temperatury wody 45 stopni C (wg normy EN 255). Taka efektywność powoduje, iż koszty zużycia energii elektrycznej potrzebnej do przygotowania 150 l ciepłej wody wynoszą mniej niż 1 zł dziennie. Jeśli weźmiemy pod uwagę inne sposoby ogrzewania wody do mycia, tylko kocioł na węgiel da podobne koszty. Wymaga on jednak uciążliwej obsługi, trzeba wygospodarować w domu miejsce na opał, a spaliny powodują zanieczyszczenie środowiska. Pozostałe zaś urządzenia i paliwa są droższe w eksploatacji.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak podgrzać wodę za 1 zł dziennie, czyli pompy ciepła do c.w.u.