Grzejniki c.o., czyli jak wybrać dobry kaloryfer
Brzydkie kiedyś grzejniki są teraz coraz ładniejsze i chętnie dopasowujemy je do wystroju wnętrz. Zawsze warto przy tym skorzystać z pomocy instalatora, który doradzi, jakie urządzenia wybrać, żeby nie tylko ładnie wyglądały, ale też były niezawodne w działaniu.
Rodzaje grzejników
Uwaga: grzejników aluminiowych nie zaleca się montować w instalacjach z rur miedzianych ani stalowych, ponieważ w miejscu połączenia powstają ogniwa przyspieszające korozję metali. Aby ograniczyć zjawiska elektrokorozji, instalatorzy stosują w połączeniach rur i grzejników specjalne tuleje izolacyjne lub taśmy teflonowe. Dodatkowo instalację centralnego ogrzewania można napełnić specjalnym płynem zawierającym inhibitor korozji, jednak do instalacji aluminiowej najlepiej stosować grzejniki aluminiowe.
Grzejniki konwektorowe można podłączać do instalacji c.o. za pomocą króćców umieszczonych z boku, od strony ściany lub od strony podłogi.
W sklepach można kupić konwektory centralnego ogrzewania z wmontowaną dodatkowo grzałką elektryczną, umożliwiającą ogrzewanie pomieszczenia w okresach, kiedy jeszcze (lub już) nie działa centralne ogrzewanie.
Uwaga: zaletą grzejników konwektorowych jest ich chłodna obudowa, która nie grozi oparzeniem, co jest szczególnie ważne, gdy w domu są małe dzieci. Za wadę tych grzejników uważa się to, że powodują wzniecanie kurzu. Dlatego poza sezonem grzewczym grzejniki warto przykryć od góry, aby kurz nie gromadził się w ich wnętrzu, a przed sezonem - wyczyścić je odkurzaczem.
Grzejniki ozdobne
Uwaga: przed włączeniem grzałki trzeba zamknąć zawór odcinający, który doprowadza wodę do grzejnika, aby grzałka nie ogrzewała wody w całej instalacji.
Z konglomeratów kamiennych lub kamienia. Są to płyty mineralno-żywiczne z przeprowadzoną w grubości wężownicą, którą podłącza się do zamkniętej, pompowej instalacji c.o. Krążąca woda nagrzewa płytę, która następnie oddaje ciepło - jak grzejnik radiacyjny. W płycie bywają też nawiercone kanały umożliwiające oddawanie ciepła przez konwekcję. Pojemność wodna takiego grzejnika jest mała.
Jak dobrać moc
Dobór mocy i wielkości grzejnika najlepiej powierzyć fachowcowi, który uwzględnia przy tym takie czynniki, jak:
Przyjmuje się, że w dobrze ocieplonym domu zapotrzebowanie na ciepło w pokojach wynosi 80-100 W/m2, a w łazienkach - 120 W/m2. Do pokoju o powierzchni 20 m2 potrzebny jest więc grzejnik o mocy około 1800 W. Wybierając grzejnik, należy jednak sprawdzić, przy jakich parametrach osiąga daną moc (parametry te to: temperatura wody zasilającej, powracającej oraz temperatura w pomieszczeniu). W instalacjach ogrzewanych wysokotemperaturowymi kotłami grzejniki pracują przy parametrach 90Co/70oC/20oC, a w instalacjach ogrzewanych kotłami niskotemperaturowymi lub kondensacyjnymi - odpowiednio 75oC/60oC/20oC lub 55oC/45oC/20oC. Grzejniki do takich "chłodniejszych" instalacji powinny więc być odpowiednio większe od tych współpracujących z tradycyjnymi kotłami (90oC/70oC/20oC):
Producenci mają tabele do przeliczania mocy grzejników w zależności od parametrów pracy.
- Więcej o:
Pompa ciepła – ekologiczne i efektywne źródło ciepła
Piec kaflowy w nowym domu? Pomysły na nowoczesne piece kaflowe
Zmiana starego ogrzewania na pompę ciepła – kiedy się opłaca?
Piecokominki - współczesne piece centralnego ogrzewania na biomasę drzewną
Jak piecokominek akumulacyjny współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi?
Jak kupić ekogroszek z kopalni? Podpowiadamy!
Jak zrobić pellet? Sposoby, urządzenia, koszty, opłacalność
Dlaczego warto ogrzewać dom gazem drzewnym?