Przeciągi od klimatyzacji: jak dobrać klimatyzator
Jeśli klimatyzacja zostanie dobrze dobrana i zamontowana, a potem jest właściwie eksploatowana, zapewni przyjemny chłód w domu latem i z pewnością nie zaszkodzi naszemu zdrowiu.
Odpowiedni klimatyzator
Dobór mocy klimatyzatora należy powierzyć fachowcom. Zależy to bowiem od wielkości pomieszczenia, jego położenia i liczby okien. Moc chłodnicza klimatyzatora na jedno pomieszczenie waha się od 2,5 do 4 kW. Z dostępnych na rynku urządzeń najczęściej stosuje się model typu split. Taki klimatyzator składa się z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Pierwszą z nich wiesza się na ścianie przy suficie, drugą wystawia na zewnątrz domu.
Aby w pokoju nie odczuwało się nieprzyjemnego chłodu i działająca klimatyzacja nie wywoływała przeziębień, różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia nie powinna być większa niż 6 st. C. Poza tym, nowoczesne urządzenia działają tak, że chłodne powietrze jest równomiernie rozprowadzane, więc nie powoduje to przeciągów.
Klimatyzator z filtrami
Firmy wyposażają standardowo klimatyzatory w filtry mechaniczne, które usuwają znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia. Montowane są w nich też inne filtry poprawiające jakość powietrza w pomieszczeniu. Mogą to być na przykład:
filtry antybakteryjne - zapobiegają rozmnażaniu się drobnoustrojów, bakterii, wirusów i pleśni;
filtry plazmowe - usuwają wirusy, bakterie, grzyby i cząstki alergenów;
filtry nanosrebrne - usuwają bakterie i wirusy;
filtry węglowe - usuwają nieprzyjemne zapachy.
Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań, aby z klimatyzacji korzystały osoby mające alergię. Wręcz przeciwnie - powietrze w domu może być nawet czystsze niż na zewnątrz.
Regularna konserwacja klimatyzatora
Zgodnie z zaleceniami producentów, klimatyzator powinien być czyszczony z kurzu i pyłu zarówno przed sezonie, jak i po nim. Należy też regularnie wymieniać filtry w jednostce wewnętrznej. Jeśli to zaniedbamy, zebrane zanieczyszczenia zostaną z powrotem wdmuchane do pomieszczenia. Pamiętajmy również o tym, że zanieczyszczenia utrudniają przepływ powietrza, więc klimatyzator zużywa więcej prądu, przez co wzrastają koszty jego użytkowania.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Dom energooszczędny, pasywny i aktywny: co to znaczy i czy opłaca się tak budować?
Syndrom chorego budynku - jak rozpoznać i jak mu zapobiegać?
Ile zapłacimy za montaż klimatyzacji, a ile za jej eksploatację?
Użytkowanie rekuperacji zimą, czyli jak zapewnić sobie zdrowe powietrze w domu?
Więcej niż tylko rekuperator - wentylacja w detalach
Klimatyzacja i rekuperacja Czy mogą współpracować? Który system jest lepszy?
Klimatyzacja – schładza i ogrzewa
Klimatyzacja, czyli czym się kierować przy wyborze oferty?