Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przeciągi od klimatyzacji: jak dobrać klimatyzator

odpowiada MICHAŁ ZALEWSKI, kierownik działu szkoleń w firmie oferującej wentylację mechaniczną

Jeśli klimatyzacja zostanie dobrze dobrana i zamontowana, a potem jest właściwie eksploatowana, zapewni przyjemny chłód w domu latem i z pewnością nie zaszkodzi naszemu zdrowiu.

klimatyzatory, klimatyzacja
Odpowiednio dobrany klimatyzator zapewni nam komfort termiczny i nie zaszkodzi zdrowiu
Fot. Edyta Pietrzyk
W zeszłym roku, podczas upalnych dni zastanawiałam się nad montażem klimatyzatora, zwłaszcza w sypialniach na piętrze. Powstrzymały mnie jednak opinie na forach internetowych, że chłodne powietrze wydmuchiwane z urządzenia powoduje przeciągi, więc dość łatwo się wtedy zaziębić (a mam dwójkę małych dzieci). Obawiam się też, czy klimatyzacja nie zwiększy ryzyka alergii. Jak jest naprawdę? Jadwiga K.

Odpowiedni klimatyzator

Dobór mocy klimatyzatora należy powierzyć fachowcom. Zależy to bowiem od wielkości pomieszczenia, jego położenia i liczby okien. Moc chłodnicza klimatyzatora na jedno pomieszczenie waha się od 2,5 do 4 kW. Z dostępnych na rynku urządzeń najczęściej stosuje się model typu split. Taki klimatyzator składa się z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Pierwszą z nich wiesza się na ścianie przy suficie, drugą wystawia na zewnątrz domu.

Aby w pokoju nie odczuwało się nieprzyjemnego chłodu i działająca klimatyzacja nie wywoływała przeziębień, różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia nie powinna być większa niż 6 st. C. Poza tym, nowoczesne urządzenia działają tak, że chłodne powietrze jest równomiernie rozprowadzane, więc nie powoduje to przeciągów.

Klimatyzator z filtrami

Firmy wyposażają standardowo klimatyzatory w filtry mechaniczne, które usuwają znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia. Montowane są w nich też inne filtry poprawiające jakość powietrza w pomieszczeniu. Mogą to być na przykład:

filtry antybakteryjne - zapobiegają rozmnażaniu się drobnoustrojów, bakterii, wirusów i pleśni;

filtry plazmowe - usuwają wirusy, bakterie, grzyby i cząstki alergenów;

filtry nanosrebrne - usuwają bakterie i wirusy;

filtry węglowe - usuwają nieprzyjemne zapachy.

Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań, aby z klimatyzacji korzystały osoby mające alergię. Wręcz przeciwnie - powietrze w domu może być nawet czystsze niż na zewnątrz.

Regularna konserwacja klimatyzatora

Zgodnie z zaleceniami producentów, klimatyzator powinien być czyszczony z kurzu i pyłu zarówno przed sezonie, jak i po nim. Należy też regularnie wymieniać filtry w jednostce wewnętrznej. Jeśli to zaniedbamy, zebrane zanieczyszczenia zostaną z powrotem wdmuchane do pomieszczenia. Pamiętajmy również o tym, że zanieczyszczenia utrudniają przepływ powietrza, więc klimatyzator zużywa więcej prądu, przez co wzrastają koszty jego użytkowania.Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

    Więcej o:

Skomentuj:

Przeciągi od klimatyzacji: jak dobrać klimatyzator