Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rekuperator - centrala wentylacyjna

Tekst Grzegorz Dudek

Rekuperatory, czyli centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła, to najważniejsze urządzenia systemów wentylacji nawiewno-wywiewnej, w których zarówno napływ świeżego powietrza, jak i usuwanie zużytego odbywa się w sposób wymuszony i kontrolowany.

Zasada działania

Polega na ogrzewaniu chłodnego powietrza pobieranego z zewnątrz ciepłem powietrza usuwanego z pomieszczenia, przy czym powietrze czyste nie miesza się z zanieczyszczonym. Sprawność odzysku ciepła w zależności od urządzenia wynosi od 60 do 90%.

Rodzaje

Zależą od typu zastosowanego w urządzeniu wymiennika ciepła: - krzyżowe, najbardziej popularne, mają sprawność około 70%, - przeciwprądowe są droższe, ale też skuteczniejsze od poprzednich (ich sprawność dochodzi nawet do 90%).

Budowa

Oprócz wymiennika ciepła w każdym rekuperatorze znajdują się: - dwa wentylatory, z których jeden wymusza napływ, a drugi - wypływ powietrza; - filtry, służące zarówno do oczyszczania powietrza napływającego z zewnątrz, jak i tego usuwanego z budynku (te chronią przed zanieczyszczeniem wymiennik); - króćce do podłączenia przewodów wentylacyjnych, których zwykle są cztery: jeden do podłączenia kanału dostarczającego powietrze do pomieszczeń, drugi, którym powietrze z pomieszczeń wchodzi do rekuperatora, oraz po jednym do czerpni powietrza świeżego i wyrzutni powietrza zużytego na zewnątrz; - system rozmrożeniowy, który zapobiega zamarzaniu wykraplających się zimą skroplin (w niektórych rekuperatorach w momencie zamarzania następuje czasowe wyłączenie wentylatorów, w innych wentylatory pracują, ale zimne powietrze jest podgrzewane przez elektryczną grzałkę); - pojemnik na skropliny, to znaczy wodę, która wykrapla się w wymienniku w czasie pracy urządzenia.

Oto szczegóły techniczne działania rekuperatora, na które trzeba zwracać uwagę:

- regulacja wydajności - najlepiej, jeśli rekuperator ma regulację płynną lub kilkustopniową regulację transformatorową, która pozwala na uzyskiwanie mniejszych wydajności (mały przepływ przyda się zwłaszcza wtedy, gdy w domu nikogo nie ma, lub też nie ma potrzeby intensywnej wentylacji pomieszczeń - np. w nocy, kiedy nic się nie gotuje, nikt nie korzysta z łazienek itp.);

- dostęp do filtrów - powinien być łatwy, bo trzeba je co jakiś czas czyścić bądź wymieniać;

- hałas emitowany przez rekuperator - jeśli urządzenie ma być zamontowane w sąsiedztwie sypialni lub pracowni, trzeba wybrać jak najcichsze, inaczej odgłosy jego pracy mogą być naprawdę dokuczliwe;

- przełączanie trybu pracy z letniego na zimowy (i na odwrót) - może odbywać się za pomocą tzw. by-passu lub przez wymianę kasety z letniej na zimową. Drugi sposób jest lepszy, ponieważ zmusza użytkownika przynajmniej dwa razy do roku do zajrzenia do urządzenia i oczyszczenia lub wymiany filtrów;

- sposób odszraniania - przez wyłączanie wentylatorów lub przez podgrzewanie powietrza napływającego z zewnątrz. Pierwszy wariant nie jest korzystny, bo oznacza wyłączenie na jakiś czas wentylacji. Jeśli ma to być drugi zwariantów, warto wybrać rekuperator z czujnikami wilgotności i temperatury powietrza, a nie tylko samej temperatury;

- co jest w cenie - u jednych producentów takie elementy jak grzałka czy wysokiej klasy sterownik znajdują się w wyposażeniu podstawowym, u innych trzeba za nie dodatkowo zapłacić.

Wentylatory centralne

Najczęściej stosowane są takie, w których wentylator wyciągowy jest umieszczony w obudowie wyposażonej w kilka króćców przystosowanych do podłączenia kanałów wentylacyjnych (od 2 do 5) oraz jednym do podłączenia wyrzutni powietrza na zewnątrz.

Jako wentylator centralny można zastosować również odpowiednio dobrany wentylator kanałowy. Wentylatory centralne mogą być przystosowane do wolnego montażu - i takie umieszcza się najczęściej na nieużytkowym poddaszu - lub też takie, które mają formę płaskiej skrzynki, dzięki czemu nadają się do ukrycia za podwieszanym sufitem.

Oto, na co zwracać uwagę, kiedy wybiera się wentylator centralny:

- wydajność: nie może być za mała, bo wtedy ciąg w przewodach wentylacyjnych będzie zbyt słaby,

- poziom hałasu emitowanego przez wentylator,

- liczba króćców do podłączenia kanałów wentylacyjnych (powinno być ich tyle, ile jest w domu pomieszczeń, w których montuje się kanały wywiewne, a więc kuchnia, łazienki, pomieszczenia bez okien).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Rekuperator - centrala wentylacyjna