Klimatyzatory
Klimatyzatory to urządzenia, które zazwyczaj montuje się w domach i mieszkaniach z wentylacją grawitacyjną i mechaniczną wywiewną. Tam, gdzie właściciele wybrali wentylację nawiewno-wywiewną, stosuje się je rzadziej, przede wszystkim dlatego, że taki system wentylacji można wyposażyć w element schładzający powietrze - nazywany popularnie wymiennikiem gruntowym.
Klimatyzator działa jak lodówka: jedna jego część zawierająca parownik wciąga ciepłe powietrze z pomieszczenia i wypuszcza je schłodzone, a druga - ze sprężarką i skraplaczem - pobiera powietrze z zewnątrz, aby schłodzić gaz krążący w klimatyzatorze i po podgrzaniu wypuścić to powietrze na zewnątrz.
Rodzaje
Do wyboru są klimatyzatory: - montowane na stałe (na ścianie lub w oknie), - przenośne.
- Rodzaj klimatyzatora - przenośny czy montowany na stałe. Przenośne są zwykle nieco tańsze i nie wymagają profesjonalnego montażu, za który trzeba zapłacić, ale są rozwiązaniem doraźnym, mniej komfortowym.
- Czy klimatyzator wyłącznie chłodzi, czy również grzeje (ma pompę ciepła).Wyłącznie chłodzące są tańsze, za to te droższe, z pompą ciepła, mogą tanio ogrzewać mieszkanie wiosną i jesienią - gdy centralne ogrzewanie jest wyłączone. W praktyce mogą utrzymywać ustawioną temperaturę w pomieszczeniu niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest upał czy chłód.
- Moc urządzenia. Im większa, tym urządzenie jest droższe, ale może klimatyzować większe pomieszczenia. Czasami więc opłaca się kupić jedno urządzenie droższe niż dwa tańsze.
- Głośność (dB/A). Najistotniejsza jest głośność urządzeń montowanych wewnątrz - słyszanych przez użytkowników, ale warto też zwracać uwagę czy głośność urządzenia zewnętrznego (w klimatyzatorach typu split) nie będzie uciążliwa dla sąsiadów lub w czasie wypoczynku w ogrodzie. Urządzenia cichsze są zwykle droższe. Głośność: - 16 dB/A jest niesłyszalna, - 25 dB/A odpowiada delikatnemu deszczowi, - 40 dB/A - to dźwięk pracującej lodówki. Warto zwracać uwagę, jakiego biegu dotyczy podana przez producenta wartość. Trzeba też pamiętać, że im wyższy bieg wentylatora, tym głośniej pracuje urządzenie. Włączenie funkcji "tryb nocny" sprawi, że będzie pracowało bezgłośnie, ale z mniejszą wydajnością.
- Klasyczny czy inwerter. Klasyczne (tańsze) włączają się, gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy ustawiony poziom i wyłączają, gdy osiągnie zadaną wartość. Urządzenia te powodują dość duże wahania temperatury w pomieszczeniu. Inwertery to urządzenia wyższej klasy, a więc droższe, ale za to bardziej energooszczędne (tańsze w eksploatacji nawet o 30%). Płynnie dostosowują swoją wydajność i działanie do temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu rzadziej się włączają i wyłączają (na włączanie zużywa się najwięcej energii), dokładniej też utrzymują ustawioną temperaturę w pomieszczeniu.
- Klasa efektywności energetycznej. Od A - najmniej energochłonnej (urządzenia najtańsze w eksploatacji, ale zwykle droższe przy zakupie), do G - najbardziej energochłonne.
- Dostępne funkcje. Urządzenie może mieć ich bardzo wiele, choć to oczywiste, że urządzenia porównywalnej jakości wyposażone w więcej funkcji są droższe od tych prostszych. Do najważniejszych funkcji możemy zaliczyć:
- Ogrzewanie - wyłącznie w klimatyzatorach z pompą ciepła.
- Filtrowanie - za pomocą różnych rodzajów filtrów.
- Osuszanie powietrza - do ustawionego poziomu, przydatne zwłaszcza latem.
- Automatyczne ustawienie żaluzji klimatyzatora - w określonej pozycji odpowiednio do trybu pracy.
- Szybkie chłodzenie - intensywny nawiew aż do momentu, gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie ustawioną wartość.
- Cicha praca - zapewniona nawet wtedy, gdy wentylator pracuje na wysokich obrotach.
- Tryb nocny - powoduje, że klimatyzator stopniowo zmniejsza intensywność chłodzenia i pracuje ciszej - nie zakłócając odpoczynku.
- 24-godzinny programator - umożliwia ustawienie godzin włączania i wyłączania urządzenia.
- Automatyczne wznowienie działania - po chwilowym zaniku prądu urządzenie samo się włącza.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Klimatyzacja - czy tylko do sypialni?
Klimatyzacja - wady i zalety
Funkcje klimatyzatorów
Użytkowanie rekuperacji zimą, czyli jak zapewnić sobie zdrowe powietrze w domu?
Więcej niż tylko rekuperator - wentylacja w detalach
Klimatyzacja i rekuperacja Czy mogą współpracować? Który system jest lepszy?
Klimatyzacja – schładza i ogrzewa
Klimatyzacja, czyli czym się kierować przy wyborze oferty?