Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Farby na plamy i zacieki

Weronika Wrześniak

Na suficie oraz ścianie pokoju na parterze naszego domu znajdują się szkaradne plamy - od kiedy jakiś czas temu w łazience na piętrze pękła rura instalacji wodnej obudowana płytami gipsowo-kartonowymi. Awaria została wówczas usunięta, a teraz zastanawiamy się, jak pozbyć się tych jej pozostałości? Iwona Sz., Warszawa

zacieki na suficie
Sufit salonu, nad którym znajduje się taras został zalany podczas obfitych deszczy
Fot. Ewa Staręga
Dlaczego do zacieków nie wystarczy zwykła farba?

Nie tylko po awarii instalacji wodociągowej czy kanalizacyjnej, ale także podczas renowacji starych wnętrz często mamy do czynienia z miejscami mocno zabrudzonymi, trudnymi do usunięcia wykwitami po zaciekach wodnych, plamami z nikotyny, sadzy oraz rdzy. Tylko niewielkie zacieki udaje się niekiedy ukryć pod nową warstwą farby. Dużych plam nie należy zamalowywać zwykłą farbą, ponieważ uniemożliwią one uzyskanie powłoki o jednolitym wyglądzie - "wyjdą" na powierzchnię każdej następnej warstwy, a farba może się odspoić od podłoża.

Jak usunąć zacieki?

Przed malowaniem podłoże trzeba odpowiednio przygotować. Zabrudzeń ze ściany można pozbyć się mechanicznie. Fragment ściany, na którym znajdują się zacieki, przeciera się stalową szczotką lub gruboziarnistym papierem ściernym. Następnie dokładnie usuwa pył i gruntuje.

Jeśli ubytek jest duży, należy go wypełnić masą szpachlową. Po wyschnięciu miejsce to wymaga dokładnego zeszlifowania bardzo drobnym papierem ściernym. Dopiero wtedy należy zagruntować całą powierzchnię przeznaczoną do malowania.

Czym malować poplamioną ścianę?

Powierzchnię, z której usunięto plamy i zacieki, powinno się pomalować specjalną farbą. Preparaty tego typu głęboko wnikają w podłoże i tworzą elastyczną powłokę izolującą nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Zwykle takie farby wzmacniają podłoże oraz zabezpieczają przed grzybami i pleśnią. Nie jest konieczne dokładne rozpoznawanie podłoża, ponieważ farby na plamy i wykwity są uniwersalne - można nimi pokrywać beton, tynki cementowe, cementowo-wapienne, wapienne i gipsowe, płyty gipsowo-kartonowe, a także tapety i drewno. Farby te bardzo dobrze kryją, a uzyskana powłoka jest matowa i łatwo daje się zamalować dowolną farbą emulsyjną.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Farby na plamy i zacieki