Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ocieplenie domu od strony wnętrza

Odpowiada Jan Wrześniak

Chciałbym ocieplić dom. Konserwator nie zgadza się na ocieplenie ścian od zewnątrz, bo jest on wpisany do rejestru zabytków. Co robić? Jakub K., Poznań

dom jednorodzinny
Gdy konserwator nie zgadza się na ocieplenie od zewnątrz domu wpisanego na listę zabytków, można go ocieplić od wewnątrz
Fot. Tomasz Wawer
W polskich warunkach klimatycznych dom najlepiej ocieplać od strony zimniejszej, czyli od zewnątrz. To najskuteczniejsza metoda na ograniczenie strat ciepła, ponieważ zwiększa izolacyjność termiczną ścian. Pozwala też wyeliminować mostki cieplne, czyli miejsca, przez które ciepło ucieka z domu najszybciej. Nie zawsze jednak można ułożyć izolację termiczną na zewnątrz. Wtedy jedynym sposobem jest ocieplenie ścian od wewnątrz. Rozwiązanie to jest mniej korzystne. Eliminowanie mostków cieplnych jest kłopotliwe technicznie i drogie. Oprócz tego izolacja cieplna umieszczona od wewnątrz zmniejsza powierzchnię użytkową pomieszczeń.

Ocieplenie ścian domu od strony zewnętrznej to w zasadzie już norma budowlana. Bywają jednak takie sytuacje, kiedy nie można w ten sposób ułożyć izolacji cieplnej.

Dom jest zabytkiem albo wykończenie jego ścian jest wyjątkowo ozdobne lub drogie, na przykład wykonane z okładziny kamiennej; wtedy ułożenie izolacji termicznej od strony wnętrza pozwala ocieplić ściany bez naruszenia elewacji.

Dom stoi na granicy działki, a sąsiad nie zgadza się na ocieplenie ściany przylegającej do jego posesji; w takiej sytuacji ścianę od strony sąsiada ociepla się od wewnątrz, a wszystkie pozostałe - tradycyjnie od zewnątrz.

Mieszkanie w bloku wymaga ocieplenia, a spółdzielnia lub wspólnota nie planuje albo zwleka z przeprowadzeniem termomodernizacji całego budynku.

Na ocieplenie od środka można się również zdecydować wtedy, gdy w domu jednorodzinnym chcemy - na przykład ze względów finansowych - ocieplić tylko jedno wybrane pomieszczenie.

W takich sytuacjach warto ocieplać przede wszystkim ściany od północy i zachodu. Ściany północne są w Polsce najkrócej nasłonecznione, a ściany zachodnie najczęściej narażone na podmuchy wiatru. Ocieplenie ich przyniesie więc najwięcej korzyści.

Od strony wewnętrznej powinno się głównie ocieplać ściany pełne bez okien lub te, w których jest ich mało. Nie warto natomiast izolować termicznie (z powodu niewielkich efektów) ścian z umieszczonymi w nich dużymi oknami oraz drzwiami balkonowymi, zwłaszcza jeśli nie przemarzają. Ocieplanie niewielkiej powierzchni takiej ściany po prostu się nie opłaca tym bardziej że trudno jest wyeliminować mostki cieplne na styku okna z ościeżem, czyli otworem w ścianie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Ocieplenie domu od strony wnętrza