Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ścianki na poddaszu: jak je zrobić, żeby było cicho?

odpowiada Marcin Barwiński

Aby skutecznie ograniczyć przenoszenie się dźwięków, stawiane na poddaszu lekkie ścianki działowe powinny być wypełnione materiałem dźwiękochłonnym. Oprócz tego podczas ich montażu trzeba przestrzegać kilku ważnych reguł.

ścianki działowe na poddaszu, zabudowa poddasza
Płyty gipsowo-kartonowe nie powinny stykać się z podłogą i sufitem
Fot. Rockwool
Planuję adaptację starego strychu na poddasze. Mam zaplanowanych kilka ścianek działowych. Zamierzam je wykonać ze szkieletu obłożonego płytami gipsowo-kartonowymi. Jak je wykonać, żeby w domu było cicho? Paweł T.

Szkielet ścian działowych

Ruszt lekkich ścian działowych należy postawić na stropie, a układane na nim warstwy wykonać jako podłogę pływającą (oddzieloną od ścian i słupów).

Zanim jednak zostaną przykręcone profile obwodowe rusztu (poziome oraz skrajne pionowe), w miejscach ich połączenia ze stropem i przylegającymi ścianami, układa się dźwiękoizolacyjną podkładkę tłumiącą (taśmę uszczelniającą), na przykład z pianki PE o grubości 2-3 mm. Ten zabieg znacznie zwiększy dźwiękoszczelność ścian działowych. Dopiero wtedy mocuje się do stropu, przylegających ścian lub elementów więźby dachowej obwodowe profile. Robi się to za pomocą wkrętów w rozstawie co około 100 cm (w zależności od zaleceń producenta konstrukcji stalowej).

W profile poziome wstawia się profile pionowe - inaczej słupkowe - najpierw w dolny, następnie w górny, bez mocowania, na głębokość co najmniej 1,5 cm. Rozmieszcza się je w rozstawie co 30, 40 lub 60 cm, w zależności od zaleceń producenta.

Obudowa i wypełnienie ścian działowych na poddaszu

Po zamontowaniu rusztu jedną jego stronę pokrywa się płytami gipsowo-kartonowymi, korygując przy tym wstępne rozstawienie profili pionowych. Okładzinę mocuje się do profili pionowych wkrętami w rozstawie zalecanym przez producenta, ale nie przykręca się jej do profili poziomych, zamocowanych do stropu. Płyty gipsowo-kartonowe nie powinny stykać się z podłogą i sufitem. U dołu należy zostawić szczelinę wielkości około 10 mm, a w górnej części (pod sufitem) - około 5 mm. Wyeliminuje to ryzyko zniszczenia ścianki wskutek drgań stropu i odkształcania się więźby dachowej. Szczelina nie będzie widoczna, ponieważ po zakończeniu prac wypełnia się ją kitem elastycznym.

Po zamontowaniu okładziny z jednej strony ściany i - ewentualnie - ułożeniu w jej środku instalacji, wypełnia się ruszt płytami z wełny mineralnej. Dzięki swoje strukturze i dokładnemu wypełnieniu przestrzeni zapewnia uzyskanie odpowiedniej izolacyjności akustycznej całej ściany działowej. Ostatnim etapem jest pokrycie okładzinami drugiej strony rusztu i wykończenie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Ścianki na poddaszu: jak je zrobić, żeby było cicho?