Czy w parterowym domu jest ciszej niż w piętrowym?
Dźwięki powietrzne - na przykład rozmowy albo muzyka - są przekazywane przez drgania powietrza. Aby je wyciszyć, trzeba dobrze zaizolować akustycznie ściany. Dźwięki uderzeniowe natomiast są przenoszone przez materiał, na przykład przez przegrody budowlane - głównie stropy.
Z kolei stropy przenoszą dźwięki z górnych kondygnacji na dolne. Dotyczy to przede wszystkim odgłosów nieodmiennie towarzyszących zabawom dzieci - tupotu nóg, uderzających o podłogę zabawek itp. - czyli dźwięków mechanicznych.
Jeśli chcemy, by w naszym domu było w miarę cicho, pamiętajmy, że wygłuszeniu wnętrz sprzyjają masywne przegrody (biegi schodów, balustrady, wystające fragmenty ścian), miękkie tkaniny (zasłony, dywany) i wszelkie powierzchnie rozpraszające bądź tłumiące dźwięki. Warto też pomyśleć o izolacji akustycznej stropu.
Ale problemy z akustyką możemy mieć także w domach parterowych. Zdarza się to wówczas, gdy są w nich duże i wysokie wnętrza, urządzone w minimalistycznym stylu i z "gołymi ścianami". Efekt jest taki, że każdy dźwięk wielokrotnie się od nich odbija, co powoduje, że muzyka źle brzmi, a i zwykła rozmowa jest utrudniona.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Wyciszenie pokoju wełną mineralną
Wyciszenie ścian działowych
Wysokie wnętrza, czyli wady i zalety połączeń między kondygnacjami
Głośny sąsiad za ścianą
Ocieplenie drewnianego domu szkieletowego
Ocieplenie celulozą - wady i zalety
XPS PRO 30 – specjalistyczny materiał do izolacji fundamentów
Wzorowo ciepły dom