Oszczędne baterie i spłuczki
Czteroosobowa rodzina do gotowania, mycia, sprzątania, prania, kąpieli i spłukiwania toalety zużywa około 500 litrów na dobę. Po serii podwyżek cen wody uczymy się, jak ją oszczędzać.
Baterie umywalkowe. Jednouchwytowa zmniejsza zużycie wody o około 30% w porównaniu z dwuuchwytową, a elektroniczna sterowana fotokomórką - o 40-50%; jest niestety wielokrotnie droższa od tej pierwszej. Zużycie wody zmniejszają też perlatory, montowane na końcu wylewek oraz ekoprzyciski, które trzeba wcisnąć by popłynęło więcej wody lub by była bardziej gorącą. Podobną funkcję pełni dwustopniowa dźwignia, ograniczająca wypływ wody do połowy.
Baterie prysznicowe. W kabinach prysznicowych montuje się zazwyczaj baterie jednouchwytowe. Skutecznym sposobem ograniczenia wydatków na wodę jest zastosowanie baterii termostatycznej oraz ograniczników przepływu i przycisków w słuchawkach natrysku.
Spłuczki ustępowe. Nowoczesne spłuczki oszczędzają nawet 50% wody niezbędnej do spłukiwania toalet. Mają one dwa typy przycisków: pojedynczy z funkcją STOP lub dwudzielny, pozwalający na spłukiwanie dużą (6 lub 9 l) lub małą (3 lub 4,5 l) ilością wody.
Zobacz także:
Oszczędne baterie umywalkowe i prysznicowe
Jak oszczędnie spłukiwać miskę ustępową
Baterie wannowe, a oszczędzanie wody
Jakie baterie pomogą zaoszczędzić wodę w łazience
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Jak oszczędzać wodę w domu - Druga debata Akademii Budowlanej
Baterie, które szanują wodę
Instalacje stanu zero - przeczytaj zanim zaczniesz budowę domu
Budowa dobrze zaplanowana
Jakie są metody prowadzenia budowy?
Jak dobrze ustawić dom na działce?
Zmiany na budowie – zmiana grubości warstw podłogowych
Czy warto zaczynać budowę przed zimą?