Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zamiana: wanny na prysznic i prysznica na wannę

Artur Banasiak

Podczas większego remontu łazienki bez kłopotu zastąpimy wysłużoną wannę nowym urządzeniem lub zamienimy ją na kabinę. Analogicznie możemy postąpić z natryskiem. Warto przy tym skorzystać z pomocy doświadczonego instalatora.

łazienka
Jeśli nie możemy zdecydować się czy wolimy wannę czy prysznic, warto rozważyć zakup parawanu, który możemy zainstalować na istniejącej wannie
Fot. Praktiker
Podczas większego remontu łazienki bez kłopotu zastąpimy wysłużoną wannę nowym urządzeniem lub zamienimy ją na kabinę. Analogicznie możemy postąpić z natryskiem. Warto przy tym skorzystać z pomocy doświadczonego instalatora.

Zamiast wanny - kabina prysznicowa

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace, sprawdźmy, czy wybrany przez nas model natrysku nie okaże się za wysoki. Dotyczy to zwłaszcza kabin z głębokimi brodzikami (niektóre mają nawet 36 cm wysokości). Poza tym niektóre rodzaje kabin, na przykład walk-in (zdjęcie) (otwarta, bez drzwi, powstaje przez wydzielenie przestrzeni przegrodami szklanymi) zajmują niewiele mniej miejsca niż tradycyjna wanna.

Jeśli decydujemy się na gotowy zestaw, najbezpieczniej jest kupić brodzik i kabinę z tej samej serii wzorniczej. Dzięki temu, że są one do siebie dopasowane, gwarantuje to nam nieskomplikowany montaż i szczelność wszystkich połączeń. Co istotne, niektórzy producenci proponują do jednej kabiny kilka opcji brodzików, które różnią się między sobą wysokością, kolorem i wzornictwem.

Można też zamówić kabinę z brodzikiem dostosowaną do naszych potrzeb. Takie rozwiązanie jest znacznie droższe (wiąże się też z dłuższym okresem oczekiwania), ale umożliwia na przykład zagospodarowanie w pomieszczeniu nietypowej wnęki lub montaż kabiny w łazience na poddaszu, kiedy trzeba dopasować jej ścianki do kąta nachylenia dachu.

Podczas zamiany wanny na natrysk nie obejdzie się bez przeróbek instalacji kanalizacyjnej oraz ciepłej i zimnej wody. Z montażem rur z tworzywa sztucznego doprowadzającymi wodę do baterii prysznicowej (umieszczonej na odpowiedniej wysokości) nie ma kłopotu, gdyż mają one niewielką średnicę - 15 mm. Inaczej jest z odpływem zużytej wody z brodzika. Wykonuje się go za pomocą przewodu kanalizacyjnego o średnicy 50 mm, ułożonego ze spadkiem minimum 2,5%. Należy jednak przewidzieć miejsce na syfon odpływowy, na który trzeba przeznaczyć około 85 mm przestrzeni pod brodzikiem.

Jeśli wybierzemy płaski brodzik, wówczas na parterze, w miejscu jego montażu, trzeba będzie rozkuć podłogę oraz zrobić gniazdo pod syfon. Na piętrze, tam gdzie planujemy ustawić brodzik, wykonujemy wgłębienie w stropie (zdjęcie) (koniecznie za zgodą konstruktora). Innym rozwiązaniem jest podniesienie na części łazienki poziomu podłogi.

Uwaga! Do płaskich brodzików zaleca się zestaw odpływowy z syfonem czyszczonym od góry (zdjęcie). Lepszy też będzie syfon o większej średnicy, czyli 90, a nie 52 mm, aby nie dochodziło do przelewania wody przez krawędź brodzika.

Zamiast kabiny prysznicowej - wanna

Przy takiej zamianie należy najpierw sprawdzić, czy wanna, która nam się podoba, zmieści się w naszej łazience. Nie mniej ważne jest to, czy w nowej aranżacji pomieszczenia będziemy mieli zapewniony wygodny dostęp nie tylko do niej, ale także do pozostałych urządzeń znajdujących się w łazience (umywalki, miski ustępowej, ewentualnie bidetu).

Konieczne też będzie przeniesienie przyłączy instalacji wodno-kanalizacyjnej. W tej sytuacji zazwyczaj obniża się wysokość montażu baterii lub montuje ją na rancie wanny (zdjęcie). Odpływ wody do kanalizacji znajduje się zwykle dalej od ściany niż w kabinie, zwłaszcza gdy wanna ma korek pośrodku jej dna. Należy też pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku rury kanalizacyjnej, aby umożliwić swobodny odpływ wody.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Zamiana: wanny na prysznic i prysznica na wannę