Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztują bramy garażowe? Sprawdzamy dla pojedynczego i podwójnego garażu

opracowanie Monika Karda

Ile może kosztować brama garażowa do pojedynczego, a ile do podwójnego garażu? Wraz z producentami wrót garażowych wyceniamy je dla dwóch konkretnych domów, nie tylko w różnych wymiarach, ale i w kilku standardach wyposażenia.

brama garażowa, dom, podjazd, garaż w bryle
Brama garażowa do dwustanowiskowego garażu
Fot. Normstahl
W projektach oferowanych przez biura architektoniczne zawsze znajdziemy wersje domów z garażem jedno- lub dwustanowiskowym - wbudowanym lub wolno stojącym. I dlatego już na etapie zakupu projektu musimy zdecydować się, jaki garaż będzie nam potrzebny - na jeden czy dwa samochody.

Brama garażowa do garażu na jeden samochód

Minimalne wymiary światła wjazdu do garażu po zamontowaniu bramy garażowej wynoszą: 2,3 m - szerokość, 2 m - wysokość. Jeśli jednak będziemy montować bramę pojedynczą, najlepiej wybrać nieco większą - 2,5 x 2,25 m. I takie właśnie bramy najczęściej kupuje się do domów jednorodzinnych. Korzystanie ze zbyt wąskiej bramy wymaga większego skupienia i ostrożności, dlatego już nawet nieznaczne poszerzenie wjazdu daje możliwość swobodniejszego manewrowania samochodem, bez obawy o jego uszkodzenie. Bramy o standardowych rozmiarach są kupowane najczęściej, bo też często można je nabyć w promocji; mniejszą popularnością cieszą się te nietypowe, głównie ze względu na cenę. Dlatego przygotowując otwór na bramę garażową, należy się upewnić, że jego wymiary pozwolą na zamówienie typowych wrót garażowych za rozsądną cenę.

Brama garażowa do garażu na dwa samochody

Jedna czy dwie bramy garażowe? Na pewno jedna duża ma zaletę szerokiego wjazdu, ale też dużo waży i zdecydowanie rzuca się w oczy; tymczasem brama nie powinna być zbyt mocno wyeksponowanym elementem budynku.

Brama do garażu dwustanowiskowego powinna mieć przynajmniej 5 m szerokości - najbardziej optymalne i najczęściej wybierane przez inwestorów wymiary to 5 x 2,25 m. Jeśli szerokość pięciu metrów jest niewystarczająca, można zamontować bramę o pół metra szerszą, ale należy pamiętać, że 5,5-6 m to już maksymalne typowe wymiary bram dostępnych na rynku. Szerszą trzeba robić na zamówienie, co wprawdzie jest możliwe, bo producenci bram oferują je też w specjalnych wersjach, pozwalających na ich dostosowanie do każdego otworu wjazdowego. Jest to jednak rozwiązanie, do którego będziemy musieli sporo dopłacić. Architekci czasem więc proponują drugie rozwiązanie: dwie mniejsze bramy.

Należy jednak pamiętać, że jeśli wybór padnie na jedną dużą bez automatyki, może pojawić się problem. Taka brama to wielka płaszczyzna, która wymaga użycia znacznej siły, choć sposób pracy bramy nie jest uzależniony od jej ciężaru, ale od zespołu sprężyn. Równoważą one ciężar płaszcza, sprawiając, że bez oporu porusza się ona w prowadnicach (bramy segmentowe) lub uchyla się (bramy uchylne). Wyjątek stanowią bramy roletowe, które są dostępne tylko w wersji z napędem.

Bramy garażowe: trwałość i niezawodność

To najważniejsze cechy bram garażowych. Producenci określają trwałość bramy, podając liczbę cykli, jakie wykona ona w czasie jej użytkowania (cykl to jedno zamknięcie i otwarcie bramy). Jeśli producent deklaruje, że dana brama garażowa została przetestowana np. na 20 000 cykli, znaczy to, że (zakładając, że robi 4 cykle dziennie) będzie niezawodnie działać przez prawie 14 lat. Jeśli jest to najważniejszym kryterium, w przypadku garażu dwustanowiskowego lepiej zamontować dwie mniejsze bramy.

Bardzo duży wpływ na pracę każdej bramy ma sposób jej montażu, dlatego warto zlecić go ekipie fachowców. Profesjonalnie zamontowana brama pracuje bez zarzutu i wymaga jedynie niewielkich zabiegów konserwacyjnych, polegających na utrzymywaniu prowadnic i otoczenia bramy w czystości. Każdy producent udziela informacji dotyczących konserwacji oraz poleca środki, które mogą być stosowane do danego typu bramy.

Wygląd bramy garażowej

Duży wpływ na wybór bramy garażowej ma jej wygląd. Jeśli garaż jest wbudowany w bryłę domu - brama powinna być dobrana do koloru okien, drzwi, elewacji czy nawet dachu. Czasem chcemy, aby była akcentem stanowiącym kontrast z całością - to ostatecznie największy otwór w budynku, dlatego warto zastanowić się, czy np. zbyt duża brama w stosunkowo małym obiekcie nie przytłoczy całości. Na rynku mamy do wyboru bardzo szeroką ofertę bram w przeróżnych wzorach, kolorach i okleinach, imitujących np. drewno. Coraz częściej producenci chwalą się też możliwością zdobienia płaszcza bramy geometrycznymi aplikacjami, które nadadzą bramie dodatkowy walor estetyczny.

Ile kosztują bramy garażowe

Większość inwestorów największą wagę przykłada do ceny. Jeśli garaż jest dwustanowiskowy, najlepszym rozwiązaniem jest jedna duża brama, gdyż jej zakup, montaż i eksploatacja będą tańsze. Średni rynkowy koszt jednej bramy segmentowej z napędem, o wymiarach 5 x 2,1 m to około 6000 zł. Za mniejszą bramę z napędem, o wymiarach 2,5 x 2,1 zapłacimy powyżej 3000 zł. Do tego trzeba jeszcze wliczyć koszt montażu za bramy - w zależności od regionu kraju - około 500 zł. Ponadto eksploatacja bram, czyli zużycie energii elektrycznej przez napędy i serwis każdej bramy, zwiększają koszty wynikające z ich użytkowania.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ile kosztują bramy garażowe? Sprawdzamy dla pojedynczego i podwójnego garażu