Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Powódź. Uwaga na brudną wodę

red.

Zalecenia sanepidu - czego przestrzegać na terenach dotkniętych powodzią?

Uwaga na skażoną wodę zalewową. Na terenach dotkniętych powodzią, wezbrana woda jest pełna drobnoustrojów chorobotwórczych. Unosi bowiem ze sobą śmieci, szczątki, wypłukuje szamba, wysypiska śmieci i inne niebezpieczne epidemiologicznie miejsca. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy jej używać do mycia, należy też unikać jakiegokolwiek z nią kontaktu. Jeśli jednak będziemy zmuszeni jej dotykać, należy dokładnie ją zmyć z ciała.

Do picia należy używać wody butelkowanej lub dowożonej cysternami.

Woda wodociągowa jest badana, więc jeśli nie ma komunikatów o jej skażeniu podawanych w lokalnych w mediach lub przez odpowiedzialne za to służby, to można jej używać bez obaw, chociaż zawsze lepiej przegotować ją przed spożyciem.

Woda ze studni jest natomiast narażona na skażenie, dlatego nie należy jej pić ani używać aż do momentu zdezynfekowania studni. Aby zaopatrzyć się w środki do dezynfekcji studni, należy skontaktować się z odpowiednią dla swojego terenu stacją Sanitarno - Epidemiologiczną (zobacz Dezynfekcja studni)

Wszelkie artykuły żywnościowe przechowywane w domu, które miały kontakt ze skażoną wodą, w tym warzywa, owoce i ziemniaki należy wyrzucić! To samo dotyczy roślin uprawnych - nie wolno ich zbierać ani jeść. Pola uprawne zalane przez powódź, w tym roku nie będą się nadawały do użytku.

Podczas sprzątania domów koniecznie wkładajmy rękawice ochronne, kombinezony oraz gumowe buty, które po użyciu trzeba wyrzucić.

Szczepienia. Warto zgłosić się do lekarza i zaszczepić przeciw durowi brzusznemu (lekarz zadecyduje o tym szczepieniu na podstawie daty poprzedniego szczepienia), tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby, odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych.

Zobacz także:

Dom po powodzi. Od czego zacząć?

Powódź. Jak uratować dom przed zalaniem?

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Powódź. Uwaga na brudną wodę