Plusy i minusy różnych domów
Domy idealne nie istnieją. Każdy ma swoje miejsce i otoczenie. A przede wszystkim swoich właścicieli - z własnymi upodobaniami i potrzebami.
A gdyby tak, odwróciwszy kolejność, najpierw dopasować do własnych wyobrażeń kształt domostwa (wygląd, strukturę wewnętrzną, relacje z otoczeniem), a potem poszukać mu odpowiedniego miejsca? A przynajmniej spokojnie zastanowić się, na jakich "parametrach" domu najbardziej nam zależy i jakimi sposobami można je osiągnąć?
Korzystając z różnego rodzaju wcześniejszych doświadczeń i poniższej "ściągi" (która pomoże przetłumaczyć życiowe wymagania na język architektury) - zróbmy parę przymiarek do nowego, (prawie) idealnego domu, pamiętając, że nie ma rozwiązań jednoznacznie dobrych albo złych. Każda z przedstawianych poniżej opcji jest dobra w określonej sytuacji, a w innej - zupełnie nie do przyjęcia.
Spróbujmy zacząć od rzeczowej analizy podstawowych założeń, które powinien realizować nasz własny dom. Uzbrojeni w odpowiednie narzędzia staniemy się wymagającymi partnerami pracowni architektonicznych, a nie - jak to często bywa - ich zagubionymi ofiarami.
Zanim więc usiądziemy do rozmów z architektem zastanówmy się nad kilkoma wariantami domów:
Czy dom ma być parterowy czy wyższy?
Wolimy dach płaski czy stromy
Dom ma mieć piętro czy poddasze?
Bryła ma być zwarta czy rozbudowana?
Chcemy mieć garaż wbudowany czy wolno stojący
Dom ma być otwarty na otoczenie czy od niego odizolowany
- Więcej o:
- architektura