Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Plusy i minusy różnych domów

Tekst: Iwona Mere

Domy idealne nie istnieją. Każdy ma swoje miejsce i otoczenie. A przede wszystkim swoich właścicieli - z własnymi upodobaniami i potrzebami.

Parterowy budynek z użytkowym poddaszem, tradycyjnie wykończony jasnym tynkiem i dachówką to uniwersalny przepis na dom
Parterowy budynek z użytkowym poddaszem, tradycyjnie wykończony jasnym tynkiem i dachówką to uniwersalny przepis na dom
Fot.: BRAAS
Starania o własny dach nad głową poprzedza zwykle wybieranie działki. Od jej kształtu, powierzchni, orientacji i otoczenia zależą wszystkie następne etapy inwestycji. Konkretna sytuacja oraz warunki zabudowy nieraz zmuszają właścicieli do radykalnych korekt osobistych planów.

A gdyby tak, odwróciwszy kolejność, najpierw dopasować do własnych wyobrażeń kształt domostwa (wygląd, strukturę wewnętrzną, relacje z otoczeniem), a potem poszukać mu odpowiedniego miejsca? A przynajmniej spokojnie zastanowić się, na jakich "parametrach" domu najbardziej nam zależy i jakimi sposobami można je osiągnąć?

Korzystając z różnego rodzaju wcześniejszych doświadczeń i poniższej "ściągi" (która pomoże przetłumaczyć życiowe wymagania na język architektury) - zróbmy parę przymiarek do nowego, (prawie) idealnego domu, pamiętając, że nie ma rozwiązań jednoznacznie dobrych albo złych. Każda z przedstawianych poniżej opcji jest dobra w określonej sytuacji, a w innej - zupełnie nie do przyjęcia.

Spróbujmy zacząć od rzeczowej analizy podstawowych założeń, które powinien realizować nasz własny dom. Uzbrojeni w odpowiednie narzędzia staniemy się wymagającymi partnerami pracowni architektonicznych, a nie - jak to często bywa - ich zagubionymi ofiarami.

Zanim więc usiądziemy do rozmów z architektem zastanówmy się nad kilkoma wariantami domów:

Czy dom ma być parterowy czy wyższy?

Wolimy dach płaski czy stromy

Dom ma mieć piętro czy poddasze?

Bryła ma być zwarta czy rozbudowana?

Chcemy mieć garaż wbudowany czy wolno stojący

Dom ma być otwarty na otoczenie czy od niego odizolowany

Skomentuj:

Plusy i minusy różnych domów