Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Komornicze licytacje w internecie

Monika Wach

Od stycznia tego roku, ogłoszenia o wszystkich komorniczych licytacjach, także tych, które dotyczą nieruchomości, muszą być zamieszczane w internecie.

11316525 https bi
Fot. Shutterstock
Nowe prawo

Taki obowiązek nałożyła na komorników obowiązująca od 6 stycznia 2012 roku nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Nowe przepisy nakazują "obwieszczenie o licytacji ogłosić co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem publicznie w budynku sądowym i w lokalu organu gminy, w dzienniku poczytnym w danej miejscowości oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej". Do tej pory takie informacje mogły, ale nie musiały znaleźć się w sieci. Najczęściej były wywieszane jedynie w siedzibie sądu przy którym działa komornik. Teraz, dzięki temu znacznie więcej osób będzie wiedziało o planowanych licytacjach nieruchomości oraz rzeczy ruchomych (na przykład antyków).

Co znajdziesz w obwieszczeniu?

Zwykle, aby przystąpić do licytacji, trzeba wpłacić vadium w określonej wysokości. Jest ona podana w ogłoszeniu o licytacji - wynosi zazwyczaj 1/10 przedmiotu aukcji. Można ją wpłacić bezpośrednio na konto komornika albo uiścić w gotówce.

Jeśli przedmiotem licytacji jest na przykład mieszkanie, ogłoszenie zawiera też między innymi opis nieruchomości (adres, położenie, powierzchnia, stan techniczny).

Co komornik ma prawo zlicytować?

Oprócz nieruchomości (domów, gruntów, mieszkań, lokali, garaży), komornik może wystawić na aukcje... prawie wszystko. I tak: sprzęt AGD i RTV, łodzie, jachty, biżuterię, odzież, oraz... przyczepy, naczepy, wózki widłowe, agregaty prądotwórcze czy rusztowanie budowlane, a nawet bloczki fundamentowe. Jednym słowem wszystko co - zdaniem komornika - ma jakąkolwiek wartość.

Jak zostać komornikiem?

Komornik jest funkcjonariuszem publicznym, działającym przy sądzie rejonowym.

Na stanowisko komornika - zgodnie z ustawą - może zostać powołana osoba, która:

- posiada obywatelstwo polskie i ukończyła 26 lat;

- ma pełną zdolność do czynności prawnych i nieposzlakowaną opinię;

- nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;

- ukończyła wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskała tytuł magistra prawa lub zagraniczne studia prawnicze;

- jest zdolna ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków komornika;

- odbyła aplikację komorniczą i złożyła egzamin komorniczy i pracowała w charakterze asesora komorniczego co najmniej 2 lata.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Komornicze licytacje w internecie