Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dobrać moc powietrznej pompy ciepła?

Jerzy Szymajda, Beata Zielińska

Najlepiej zadanie doboru mocy pompy powietrznej powierzyć projektantowi instalacji grzewczej. W swoich obliczeniach uwzględni on zarówno zapotrzebowanie na ciepło dla budynku oraz wymaganą ilość ciepłej wody do mycia.

Pompa powietrzna jest najtańsza spośród wszystkich pomp ciepła.
Pompa powietrzna jest najtańsza spośród wszystkich pomp ciepła.
Fot. Vaillant
Zdania fachowców, odnośnie doboru właściwej mocy powietrznej pompy, są podzielone. Niektórzy uważają, że powinno się określać jej moc tak, aby pokrywała 100% zapotrzebowania na ciepło, jakie określono w obliczeniach. Inni utrzymują, że lepsze będzie urządzenie "niedowymiarowane", czyli dobrane na około 80% zapotrzebowania na ciepło. Zakładają oni z góry, że i tak brakującą moc uzupełni dodatkowe źródło ciepła, na przykład grzałka elektryczna, kominek lub kocioł na gaz, olej bądź na paliwa stałe.

Natomiast wszyscy specjaliści są zgodni co do tego, że montaż powietrznej pompy ciepła o zawyżonej mocy niepotrzebnie zwiększa koszt inwestycji, zaś zbyt mała będzie pracować bez przerwy, a i tak nie zdoła zapewnić komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

Przykładowy dobór mocy. Na podstawie obliczonego w projekcie zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody do mycia, kąpieli i sprzątania - dobrano powietrzną pompę o mocy 7,2 kW. Osiągnie ona taką wartość, jeśli temperatura na zewnątrz wynosi nie mniej niż 7°C. Zwykle producenci podają w danych technicznych moc pompy właśnie dla tej wartości temperatury. Może to być mylące dla wielu inwestorów, gdyż zimą przy temperaturze 0°C uzyskamy z niej tylko 6 kW, a przy -20°C jedynie 3 kW. Dlatego sprzedawca powinien o tym poinformować przyszłego użytkownika.

Czytaj także:

Powietrzna pompa ciepłaPaństwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - powietrzna pompa ciepłaPaństwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - gruntowa pompa ciepłaZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Jak dobrać moc powietrznej pompy ciepła?