Jak dobrać moc powietrznej pompy ciepła?
Najlepiej zadanie doboru mocy pompy powietrznej powierzyć projektantowi instalacji grzewczej. W swoich obliczeniach uwzględni on zarówno zapotrzebowanie na ciepło dla budynku oraz wymaganą ilość ciepłej wody do mycia.
Natomiast wszyscy specjaliści są zgodni co do tego, że montaż powietrznej pompy ciepła o zawyżonej mocy niepotrzebnie zwiększa koszt inwestycji, zaś zbyt mała będzie pracować bez przerwy, a i tak nie zdoła zapewnić komfortu cieplnego w pomieszczeniach.
Przykładowy dobór mocy. Na podstawie obliczonego w projekcie zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody do mycia, kąpieli i sprzątania - dobrano powietrzną pompę o mocy 7,2 kW. Osiągnie ona taką wartość, jeśli temperatura na zewnątrz wynosi nie mniej niż 7°C. Zwykle producenci podają w danych technicznych moc pompy właśnie dla tej wartości temperatury. Może to być mylące dla wielu inwestorów, gdyż zimą przy temperaturze 0°C uzyskamy z niej tylko 6 kW, a przy -20°C jedynie 3 kW. Dlatego sprzedawca powinien o tym poinformować przyszłego użytkownika.
Czytaj także:
Państwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - powietrzna pompa ciepła
Państwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - gruntowa pompa ciepła
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- ogrzewanie domu
Powietrzna pompa ciepła w układzie grzewczym z grzejnikami czy podłogówką?
Podgrzewanie wody pompą ciepła
Pompa ciepła mroźną zimą
Powietrzna pompa ciepła
Pompa ciepła: najlepsza, czyli jaka
Pompy ciepła - ogrzewanie domu energooszczędnego
Czy piec zgazowujący drewno to dobry pomysł?
Jaka jest cena pieca gazowego i jego montażu?