Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z tarasem

Projekt wybrała i opisała architekt Iwona Mere

Daleko od szosy, tam gdzie można mieć atrakcyjną, rozległą działkę, warto wybudować szczególny dom. Taki, który nawiąże do tradycji, podkreśli najważniejsze zalety miejsca i pozwoli cieszyć się wsią. Niech mieszczuchy zobaczą, co tracą!

Frontowa elewacja
Frontowa elewacja
Wizualizacja: Major Architekci
Główne założenia:

- dom na dużą działkę, położoną na uboczu, w miejscu o rozproszonej zabudowie, z dala od miasta

- orientacyjna wielkość domu: powyżej 200 m2

- stali mieszkańcy: rodzina czteroosobowa - rodzice i dwoje dzieci

Główna zaleta

Skromna, a zarazem intrygująca, horyzontalna sylwetka budynku kojarzy się z zabudową zagrodową, jest on więc lokum świetnie nadającym się do wzniesienia na terenach wiejskich, nieskażonych przydrożnymi reklamami. Łączy tradycyjne, dwuspadowe dachy z dużymi, na wskroś współczesnymi przeszkleniami. Otwory pogrupowane wokół wewnętrznego podwórka-tarasu nie narażą na szwank prywatności domowników. Przechodniom czy sąsiadom domostwo pokazuje inne oblicze - bardziej zamknięte i surowe.

Zamiast typowego, użytkowego poddasza, pod skosami dachu pojawiają się antresole: ogólnodostępna - otwarta na salon, i prywatne - w pokojach dziecinnych.

Dom z tarasem

Powierzchnia użytkowa: 298,2 m2

Powierzchnia zabudowy: 311 m2

Minimalna szerokość działki: 36,5 m

Autorzy: architekci Marcin Major, Aleksandra Doniec, Joanna Omylska

Kontakt: 0 693 638 563

Usytuowanie na działce

Budynek ma skomplikowany plan, przypominający masywną literę V. Składa się z dwóch osobnych brył, nakrytych dwuspadowymi dachami, które w całość spina płaski łącznik. Obie części mają wydłużone kształty, a większa, mieszcząca strefę dzienną i garaż, została dodatkowo przełamana. W efekcie nierównoległe skrzydła budynku w głębi działki odsuwają się od siebie. Rozdziela je wewnętrzne podwórze, które wypełnia taras w kształcie trapezu, poszerzający się i otwierający na otoczenie przestrzeń "zadaszoną" ażurową pergolą.

Największe przeszklenia, sięgające od podłogi do sufitu, otwierają wnętrza na miejsca położone w głębi posesji, osłonięte przed wzrokiem osób postronnych, oraz na wewnętrzny taras przypominający patio. Mimo takich udogodnień dom wymaga dużej parceli (co najmniej 2000 m2), w atrakcyjnym, zielonym i luźno zabudowanym otoczeniu. Szczególnie ważny będzie rozległy widok z tarasu oraz to, co zobaczą mieszkańcy czy goście za wielkim przeszkleniem w ścianie szczytowej salonu - i to bez względu na porę roku, za dnia i po zachodzie słońca.

Projekt przygotowano na działkę z dojazdem od wschodu. Wtedy wewnętrzny taras będzie zwrócony ku zachodowi, pomieszczenia gospodarcze i kuchnia znajdą się po północnej stronie, a po wpasowanym między ramiona budynku podeście wraz ze słońcem będzie wędrował także cień!

Elewacje

Każde ze skrzydeł domu pełni inną funkcję, ma też zostać wykończone w odmienny sposób. Jedna z brył (mieszcząca część dzienną oraz gospodarcze zaplecze) otrzyma klinkierową okładzinę, drugą (prywatną) pokryje jasny tynk.

We frontowym rejonie posesji znajdą się dwa pełne szczyty. Między umieszczone w różnych płaszczyznach, nierównoległe i kontrastowo wykończone ściany wpasowano główne drzwi do budynku. Od północy zaplanowano wjazd do garażu, a mroczną, klinkierową fasadę dynamizuje opadająca linia kalenicy. Jasna, południowa ściana ożyje dzięki rytmowi wąskich okien, którymi doświetlono pokoje sypialne. Najwięcej dzieje się jednak po stronie ogrodu. Skręcone względem siebie, rozchylone skrzydła są tu spięte pergolą, transparentnym elementem wejściowym oraz drewnianym podestem, którego nawierzchnia płynnie połączy się z podłogami wewnątrz domostwa.

Część dzienna

Rozległe gospodarstwo będzie "działać" niemal jak klasyczny dom parterowy. Wszystkie niezbędne funkcje i najważniejsze pomieszczenia rozplanowano na jednym poziomie, blisko murawy. Rozwiązanie wydaje się ze wszech miar odpowiednie dla domu przeznaczonego na dużą, zieloną parcelę w spokojnej okolicy. Wiąże domowe wnętrza z otoczeniem, zachęca do zajęć na powietrzu, znosi bariery i umożliwia pełne otwarcie na naturę. Mniej wygodna, ograniczona skosami dachu powierzchnia domu zajmuje zaledwie 54 m2 (otwarte na pokoje antresole mają w sumie 25 m2, a prawie 30 przypada na gospodarcze stryszki), zaś lwią część domu - ponad 200 m2, nie licząc garażu - stanowi parter, podzielony na dwa odrębne skrzydła.

Obszerniejszy segment wypełniają pomieszczenia wspólne oraz gospodarcze zaplecze. Najważniejszy obszar to otwarta aż po dach przestrzeń dzienna: salon i jadalnia, uzupełnione dużą, rodzinną kuchnią, a także pracownią na antresoli. Prócz znacznej kubatury przydającej domostwu prestiżu ozdobą tego rejonu powinno być wielkie przeszklenie w ścianie szczytowej salonu. Wiele zależy od widoku z niego: najlepiej sprawdzi się rozległa panorama - równie atrakcyjna latem, co w ponure jesienno-zimowe dni, podczas gdy mały fragment zamierającego zimą ogrodu może okazać się niezbyt efektownym dopełnieniem reprezentacyjnego wnętrza.

Idealnym uzupełnieniem wewnętrznej przestrzeni jest osłonięty z trzech stron i otwarty na ogród taras. Dostępny zarówno z części dziennej jak i od strony prywatnych pokojów podest sprawdzi się w roli letniego salonu oraz pasażu łączącego sypialnie ze wspólną strefą. Najgłębiej położony obszar sąsiaduje z kuchnią, nada się więc na miejsce posiłków pod chmurką.

Część prywatna

Wypełnia osobne skrzydło domu. Mieści cztery różne pokoje, dwie łazienki, a także dwie garderoby i pralnię. Pomieszczenia rozplanowano wzdłuż korytarza oddzielonego od tarasu-patia tylko wielkim przeszkleniem. Centralnie położone pokoje, przeznaczone dla dzieci, chcą projektanci wyposażyć w szerokie, przesuwne drzwi, które zależnie od wieku i potrzeb lokatora mogą odizolować lub połączyć jego terytorium z innymi częściami domu. Możliwość szerokiego otwarcia równoważą zaciszne kąciki sypialne ulokowane na antresolach, pod kalenicą dachu. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by pokoje wydzielić w tradycyjny sposób i zamykać zwykłymi drzwiami, to niezwykła elastyczność przestrzeni w części prywatnej zasługuje na docenienie!

Z główną sypialnią sąsiaduje wygodny pokój kąpielowy. Można się do niego dostać wprost z pokoju rodziców, ale ma też drzwi od strony korytarza, będzie więc z powodzeniem służyć wszystkim domownikom. Druga, mniejsza łazienka znajduje się między pokojem gościnnym a jedną z dziecinnych sypialni. Garderobami uzupełniono małżeńskie lokum oraz dodatkowy pokój.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Dom z tarasem