Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pnącza na wiatę, pergolę i altanę

red.

Jak szybko, tanio i prosto osłonić miejsce wypoczynku przed wzrokiem postronnych? Jak ukryć pojemnik na kompost czy zacienić samochód? Dobrym sposobem są ściany z pnączy.

WILEC PURPUROWY IPOMEA PURPUREA PNACZE ROSLINA JEDNOROCZNA SEZONOWA BALKONOWA OGRODZENIE METALOWE SIATKA PLOT FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA KWIETNIK NUMER SPECJALNY - BALKONY I TARASY - WIOSNA 2003
Wilec purpurowy - roślina dość łatwa w uprawie, wymaga jedynie lepszej gleby. Wilce purpurowe rozmnaża się z nasion wysiewanych wprost do gruntu w kwietniu lub maju
Fot. Paweł Słomczyński / AG
Pnącza wspinające się po konstrukcjach ogrodowych tworzą zielone, przytulne zakątki, chronią przed słońcem, mogą również posłużyć jako zasłona mniej efektownych fragmentów ogrodów. Oto kilka odmian polecanych do obsadzenia małej architektury ogrodowej takiej, jak wiaty, pergole, altany, ogrodzenia czy daszki.

Kwitnące powojniki

Polish Spirit - rośnie do 3-4 m wysokości. Od czerwca do października pnącze jest obsypane niebieskopurpurowymi kwiatami o średnicy 8-10 cm. Drobne ciemnozielone liście utrzymują ładny kolor do października. Lubi miejsca oświetlone. Idealnie nadaje się do uprawy przy ogrodzeniach, ścianach, altanach, pergolach, kratach i tyczkach.

Lambton Park - silne pnącze dorastające do 4-5 m. Od czerwca do października jest obsypane masą dzwonkowatych, żółtych kwiatów o średnicy do 7 cm, jesienią i zimą pokryte puszystymi owocostanami. Lubi miejsca słoneczne. Świetna odmiana osłonowa do sadzenia przy ogrodzeniach, ścianach, altanach i innych podporach.

Paul Farges - bardzo silne pnącze rosnące do 7 m wysokości. Od lipca do września obsypane masą białych kwiatów o średnicy do 4 cm. Odporna i mało wymagająca roślina. Polecana do uprawy przy ogrodzeniach, pergolach, altanach, ścianach i dużych drzewach. Szczególnie przydatna do osłaniania wysokich ogrodzeń lub starych budynków.

Orientacyjna cena sadzonek powojników o wysokości ok. 60 cm w sklepie ogrodniczym: 13-25 zł.

Pnącza jednoroczne

Wilec purpurowy- 3-metrowe pnącze tworzące duże kielichy o barwie różowej, fioletowej, czerwonej, białej bądź niebieskiej, które rozwijają się od lipca do września. Nadaje się do okrywania bram, siatek i innych ogrodzeń, altan, balkonów i tarasów.

Nasturcja - pędy u odmian pnących rosną do 3 m. Tworzy kwiaty w ognistych barwach. Roślinę stosuje się do pokrycia altan, ogrodzeń, kratek, sadzi się na skarpach lub w wiszących pojemnikach.

Mina , czyli wilec klapowany - rośnie silnie (do 5 m) i szeroko. Okazałe kwiatostany są dwubarwne. Roślina doskonale nadaje się do okrywania altan i ogrodzeń.

Orientacyjna cena torebki nasion w internetowym sklepie ogrodniczym: 1,3-3 zł.

Pnącza piękniejące jesienią

Winobluszcz pięciolistkowy - zwany dzikim winem. Dorasta do 20 m. Nie ma specjalnych wymagań. Najładniej przebarwia się na słonecznych stanowiskach. Jest odporny na mrozy. Wskazany do obsadzania budynków oraz ogrodzeń, ale również nadaje się do sadzenia przy altanach, pergolach i różnych podporach. Można go stosować na balkonach.

Wiciokrzew pomorski - osiąga 4 m wysokości. Odpowiada mu przeciętna, utrzymująca wilgoć gleba ogrodowa i stanowisko słoneczne lub półcieniste. Korzenie powinny znajdować się w cieniu. Może okrywać altany, ogrodzenia, pergole i wszelkiego rodzaju podpory.

Winorośl japońska - wspina się na wysokość do 8 m. Zadowoli się każdym stanowiskiem w żyznej glebie, jednak posadzona od południa najpiękniej się przebarwia. Odporna na mrozy. Polecana na ogrodzenia, pergole czy altany.

Winobluszcz trójklapowy - pnie się do wysokości 20 m. Błyszczące liście układają się dachówkowato - padający na nie deszcz spływa na zewnątrz. Jaskrawo się przebarwiają, najpierw na pomarańczowo, później stopniowo przechodząc w ciemną czerwień. Roślina wrażliwa na silne mrozy. Doskonale nadaje się do osłaniania szpecących ścian budynków, szop, magazynów. Bardzo ładnie wygląda na elewacjach domów mieszkalnych. Jego podstawową zaletą jest to, że przylgi rośliny nie niszczą elewacji budynków, poieważ przytwierdzają się tylko powierzchniowo.

Rdest Auberta - ceniony za bardzo silny i szybki wzrost (do 15 m wysokości) oraz gęstą masę zieleni, jaką tworzy. Idealny do uzyskania w ogrodzie szybkiego efektu. Wymaga solidnych, wysokich i dobrze zamontowanych podpór. Roślina doskonale nadaje się do okrywania wysokich ogrodzeń, altan i pergoli. Może być sadzona przy ścianach, ale wtedy potrzebne są mocne podpory, np. kratki. Może być sadzona w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Orientacyjna cena sadzonek o wysokości ok. 70 cm w sklepie ogrodniczym: 8-30 zł.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

    Więcej o:

Skomentuj:

Pnącza na wiatę, pergolę i altanę