Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bardzo dobrze ocieplone ściany dwuwarstwowe

Piotr Harassek

Ściany z ociepleniem to najpopularniejsza obecnie konstrukcja ścian zewnętrznych. Zbudowane są one z dwóch warstw, pełniących różne funkcje: konstrukcyjną (mur) oraz izolacyjną (ocieplenie). Budując ściany, warto zadbać o to, by ocieplić je lepiej niż wymagają przepisy - czyli tak, by ich współczynnik przenikania ciepła U był niższy niż 0,3.

ściany ocieplone
Bloki silikatowe to materiał o dużej wytrzymałości, chętnie stosowany do budowy ścian dwuwarstwowych
Fot. Xella
Ściana nośna

Podstawowym kryterium doboru elementów ściennych jest ich wytrzymałość, która powinna gwarantować nośność i stateczność całego budynku. Większość domów jednorodzinnych (z poddaszem użytkowym) może być wznoszona z dowolnego materiału, w tym z lekkich odmian betonu komórkowego. Jeśli jednak obciążenia oddziałujące na ściany są duże (na przykład w budynkach o wysokości powyżej 3-4 kondygnacji lub przy dużej rozpiętości stropów), wybór będzie ograniczony do bloków silikatowych, elementów ceramicznych i keramzytobetonowych.

Uwaga! Choć ciepłochronność elementów murowych ma w takich ścianach drugorzędne znaczenie, warto zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre z nich są cieplejsze od innych. I chociaż sam mur nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej izolacyjności termicznej, wydatnie poprawia izolacyjność termiczną całej przegrody. Jeśli więc ściany zbudujemy z materiału o dobrej izolacyjności termicznej, będziemy potrzebować cieńszej warstwy ocieplenia, by uzyskać oczekiwany współczynnik przenikania ciepła. Takimi cieplejszymi materiałami jest beton komórkowy i keramzytobeton, w mniejszym stopniu zaś pustaki ceramiczne, a najmniejszym - bloki silikatowe (tabela).

Do wznoszenia ścian z ociepleniem można stosować zwykłe zaprawy cementowo-wapienne, klejowe lub lekkie (ciepłochronne). Zależy to od dokładności wymiarowej wybranych elementów oraz oczekiwanej izolacyjności termicznej przegrody. Warto bowiem pamiętać, że również przy ścianach z ociepleniem typ zaprawy murarskiej ma wpływ na ich ciepłochronność (choć oczywiście mniejszy niż w przy jednowarstwowych).

Ocieplenie

Ściany zewnętrzne ociepla się styropianem lub wełną mineralną. Najpopularniejszy sposób montażu obu tych materiałów (metoda lekka mokra) wygląda podobnie - płyty przykleja się i mocuje mechanicznie, po czym wykonuje się na nich warstwę zbrojącą i układa tynk.

Uwaga! Zaleca się, aby stosować systemy ociepleń - czyli zestawy produktów pochodzących od jednego producenta i posiadających aprobatę techniczną (krajową AT lub europejską ETA). Aprobata oznacza, że system został przetestowany pod kątem działania różnych czynników, i że spełnia określone wymagania.

Przy ocieplaniu ważna jest jakość prac. Większość wad systemów ociepleń to efekt błędów wykonawczych, zwłaszcza prowadzenia prac w niewłaściwych warunkach atmosferycznych.

"Zaleganie" wilgoci technologicznej w budynku wynika zwykle ze złej kolejności prac (ocieplania ścian przed zakończeniem prac mokrych w domu), a także z braku zabezpieczenia ocieplenia przed wnikaniem wody opadowej (przez wykonanie obróbek, okapów itd.). Konsekwencją zawilgocenia ścian jest obniżenie ich izolacyjności termicznej i pogorszenie warunków wewnątrz (wilgoć paruje do środka domu).

Zaletą dobrze wykonanego ocieplenia jest gwarancja trwałości elewacji oraz bardzo dobrej izolacyjności ścian przy ich relatywnie małej grubości. Gruba warstwa ocieplenie niweluje też występowanie mostków termicznych, na przykład w miejscu oparcia stropu na murze.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Bardzo dobrze ocieplone ściany dwuwarstwowe