Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polskie trendy budowlane 2012-2013

Katarzyna Jodłowska

Minęła bezpowrotnie moda na wielopokoleniowe domy o dużej kubaturze. Inwestorzy stali się bardziej praktyczni. Teraz najważniejsza jest prosta stylistyka, funkcjonalne rozplanowanie i niskie koszty eksploatacji.

projekty domów, dom jednorodzinny, projekt domu
Projekt Patryk G1 Pracowni Projektowej Archipelag, o pow. użytkowej 130,48 m2. Budynek parterowy z poddaszem użytkowym, niepodpiwniczony, z garażem jednostanowiskowym. Przeznaczony dla 4-5-osobowej rodziny. Dom łączy prostotę formy z innowacyjnością rozwiązań oraz troską o ergonomiczny charakter wnętrz. Oryginalny styl budynku akcentują ciekawe zadaszenia, subtelnie wkomponowane w bryłę budynku.
Projekt i wizualizacja: Archipelag
Pomimo wciąż wszechobecnego kryzysu, budownictwo to wciąż silnie rozwijająca się gałąź gospodarki. W ciągu ostatnich lat można zaobserwować duże zmiany w potrzebach i oczekiwaniach inwestorów. Aby poznać panujące na rynku budownictwa domów jednorodzinnych trendy zapytaliśmy cztery czołowe pracownie architektoniczne o to co dla Polaków budujących dom jest najważniejsze. Z czego budujemy? Wszystkie pracownie jednym głosem ogłosiły, że przy wyborze materiału do budowy i wykończenia domu klienci kierują się ważnym czynnikiem jakim jest ekologia i energooszczędność. Według Archon+ oraz Galerii Domów najczęściej stosowane są ściany dwuwarstwowe - pustak ceramiczny, wapienno-piaskowy lub z betonu komórkowego oraz styropian jako warstwa termoizolacyjna. Do wykończenia elewacji stosowane są naturalne elementy takie, jak drewno i kamień, a przy tym bardziej odważna niż dotychczas kolorystyka fasad. Coraz częściej stosowany jest podział elewacji dodatkowymi okładzinami - klinkierowymi, drewnianymi, kamiennymi czy tynkiem w różnych kolorach i fakturze. Dachy w większości wykańczane są dachówką ceramiczną choć coraz bardziej staje się popularna blacha.

W jakim stylu budujemy? Najważniejszym warunkiem determinującym wybór projektu domu jest po prostu zasobność portfela. Preferencje Polaków związane z wyglądem ich przyszłego domu znacznie się zmieniły na przestrzeni ostatnich lat. Nie budują dużych domów o powierzchni ponad ich realne potrzeby mieszkaniowe. Bardziej zwracają uwagę na jakość materiałów budowlanych i rozkład pomieszczeń w domu. Biura projektowe Archon + i Galeria Domów uważają, że nadal najpopularniejsze są domy tradycyjne - sięgające do polskiej tradycji spadziste dachy z lukarnami, jednak już bez nadmiaru detali, dużej ilości zdobień. Ich zdaniem systematycznie zwiększa się także zainteresowanie domami nowoczesnymi, o prostej bryle przykrytej dwuspadowym dachem. Dachy dwuspadowe są wybierane częściej ze względu na ich funkcjonalność - można na poddaszu użytkowym wykorzystać więcej przestrzeni i łatwiej ją doświetlić. Jednak według Villanette domy o większej powierzchni oraz domy parterowe częściej wybierane są z dachami czterospadowymi. Płaskie dachy wybierane są niezmiernie rzadko.

Dodatkowa przestrzeń?

Wybieramy domy różnej wielkości, zawsze analizując wnikliwie potrzeby rodziny. Według Galerii Domów są to coraz częściej domy o powierzchni nawet poniżej 100 m2, według Archon+ i Archipelagu to powierzchnia 100-150 m2, a Villanette najczęściej realizuje projekty powyżej 300 m2.

Wielopiętrowe domy przechodzą powoli do lamusa. Najpopularniejsze są domy z poddaszem użytkowym, ponieważ jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne. Podpiwniczenie jest kosztowne i dlatego nie pojawia się już tak często w projektach (wskazane w przypadkach budowy domu na działce ze spadkiem). Wszystkie pracownie stwierdziły, że najczęściej wybieramy garaż połączony z domem, zwykle jednostanowiskowy. Archon + zauważyło, że coraz częściej inwestorzy rezygnują z garażu na rzecz większej części mieszkalnej. Rzadziej budowane są wiaty. Villanette zaobserwowało, że jeżeli inwestorzy dysponują większą działką, często decydują się na garaż wolno stojący.

Standardem współczesnych domów są dodatkowe pomieszczenia tj. gabinet do pracy, pokój dla gości, garderoby, pralnie, spiżarnia czy przestronny taras łączący przestrzeń domu z otaczającym go ogrodem.

Budowanie w stylu eko

Z doświadczenia Archon+ jednym z ważniejszych czynników wyboru domu jest jego energooszczędność. Współcześni inwestorzy indywidualni to klienci dobrze wyedukowani w tematyce budownictwa. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się projekty domów zawierających rozwiązania podnoszące energooszczędność budynku i zmniejszające koszty jego użytkowania w przyszłości. Budynki są cieplejsze, bardziej precyzyjnie wykonane, a tradycyjne systemy grzewcze częściej uzupełniane przez instalacje solarne.

Dzięki dostępnym poradnikom energooszczędności sami możemy decydować czy chcemy zainwestować na etapie budowy w dodatkowe rozwiązania energooszczędne, by później zaoszczędzić na kosztach eksploatacji. Podejmując takie decyzje warto skorzystać z aplikacji pokazującej charakterystykę energetyczną, która umożliwia sprawdzenie jak poszczególne rozwiązania energooszczędne wpłyną na koszty eksploatacji wybranego domu.

Archipelag również zauważył wśród swoich klientów duże zainteresowanie nowymi technologiami takimi, jak pompa ciepła, system inteligentnego zarządzania budynkiem czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Klienci Villanette także stawiają na energooszczędność, ale nie kosztem upraszczania bryły. Korzystają raczej z większej ilości dociepleń ścian i fundamentów oraz lepszej izolacji połaci dachu, a także dodatkowych dużych przeszkleń od strony południowej i zachodniej domu, które mają za zadanie skumulować energię słoneczną potrzebną do ogrzania domu - co wpływa na oszczędność energii. Część dzienna wybieranych domów charakteryzuje się dużą, dobrze doświetloną przestrzenią. Aby zmniejszyć koszty eksploatacji klienci stosują pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe oraz nowatorskie docieplenia fundamentów termoizolacyjnymi szalunkami traconymi.

Podział domu

Coraz bardziej popularne są pomieszczenia gospodarcze - mini spiżarnie zlokalizowane obok kuchni. Najczęściej wybieramy dwie łazienki oraz pokój będący, w zależności od potrzeb, gabinetem lub pokojem gościnnym. Według Archipelagu klienci cenią elastyczność układu funkcjonalnego - zdecydowanie wolą otwarte kuchnie, ale oddzielone od salonu np. ścianką. Podoba im się wydzielenie stref bez ich całkowitego zamykania. Według Archon+ wzrasta zainteresowanie domami, w których główna sypialna ma zapewnioną prywatną łazienkę i garderobę. Liczba sypialni powinna być adekwatna do liczby domowników. Dzieci mają oddzielne sypialne.

Niezwykle istotną sprawą jest także zaplanowanie odpowiedniej kotłowni, gdyż nadal najpopularniejszym i najtańszym sposobem ogrzewania jest piec na paliwo stale. Najlepiej, gdy ma osobne wejście z garażu lub z zewnątrz bo mimo, iż piece są już nowoczesne technologicznie, to miejsce ich przetrzymywania traktowane jest jako pomieszczenie techniczne.

Oszczędności

Wszystkim inwestorom korzystającym z gotowych projektów, które są tańsze niż te przygotowywane indywidualnie dla inwestora, udaje się w 80-90% spełnić swoje wymagania odnośnie wyglądu i funkcjonalności domu. Zdaniem Villanette inwestorzy kierują się przy wyborze ceną projektu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Polskie trendy budowlane 2012-2013