Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - poradnik inwestora

Maciej Kosowski

Budowanie domu bez wentylacji mechanicznej to poważny błąd. Ceny energii wciąż idą w górę, a w wielu dobrze izolowanych domach głównymi miejscami, przez które ucieka ciepło (i pieniądze), są kominy z przewodami tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

wentylacja mechaniczna
Ponad 50% mniej możemy zapłacić za ogrzewanie domu dzięki wentylacji z rekuperacją
Fot. Zehnder
Podczas budowy domu dużo uwagi poświęca się na właściwemu ociepleniu ścian oraz dachu, a także montażowi szczelnych okien. Wszystko to oczywiście ma na celu ograniczenie strat ciepła, a dzięki temu w przyszłości niskie opłaty za ogrzewanie.

Natomiast problem wentylacji jest często po prostu lekceważony. Niestety, takie działanie dość szybko okazuje się zgubne w skutkach - na szybach skrapla się para wodna, na ścianach pojawia pleśń, rachunki za ogrzewanie wcale nie są małe, a w samych pomieszczeniach wyraźnie czuć zaduch.

Dlatego we współczesnym domu nie da się oddzielić jego właściwej izolacji od zastosowania systemu skutecznej wentylacji mechanicznej - najlepiej nawiewno-wywiewnej z rekuperacją.

Jak działa wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperacją?

Wentylacja nawiewno-wywiewna to w dużym uproszczeniu dwa wentylatory (nadmuchowy i wyciągowy), które za pośrednictwem sieci specjalnych przewodów wentylacyjnych zapewniają zarówno usunięcie z pomieszczeń powietrza zużytego, jak też nawiew świeżego w odpowiedniej ilości. Pomiędzy wentylatorami umieszczony jest wymiennik ciepła, który umożliwia ogrzewanie się zimnego, nawiewanego z zewnątrz powietrza, ciepłem usuwanym na zewnątrz budynku. Oba te strumienie mijają się nie mieszając ze sobą, lecz jedynie przekazują sobie energię cieplną.

Jeszcze nie tak dawno sprawność wymiany ciepła takich wymienników rzadko przekraczała 50%. Dziś coraz częściej spotykane są urządzenia zapewniające ponad 90% odzysku ciepła. To oznacza, że praktycznie całe ciepło, które ogrzewa dom, zostaje w pomieszczeniach (nie tracimy go). Dla kieszeni właściciela domu oznacza to spore oszczędności w kosztach ogrzewania.

Stosując wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z rekuperatorem, zyskujemy stałą wymianę powietrza przez cały rok (regulowaną w zależności od potrzeb domowników), lepsze warunki zdrowotne w pomieszczeniach - nie ma wilgoci i pleśni, mniej się kurzy (w każdym rekuperatorze znajdują się filtry). Taka wentylacja zapewnia też ciszę w domu oraz większe bezpieczeństwo. Przy zamkniętych oknach nie słychać ulicznych hałasów, a potencjalny włamywacz ma utrudnione wejście.

Jak dobrać wielkość rekuperatora?

Wykonanie projektu wentylacji mechanicznej należy powierzyć doświadczonym fachowcom. Dość często prowadzenie kanałów wymaga wykonania przekuć przez stropy, trzeba więc dobrze wszystko rozplanować, żeby nie uszkodzić rur z wodą grzejną, jeśli w domu na piętrze jest na przykład ogrzewanie podłogowe.

Jeśli będziemy chcieli sami wstępnie dobrać wielkość rekuperatora, możemy założyć, że pracujące na maksymalnych obrotach urządzenie powinno w ciągu godziny wymienić całe powietrze w budynku. Oczywiście jest to znaczne uproszczenie, niemniej jednak dom o kubaturze 400 m3 skutecznie wentyluje rekuperator o wydajności 380-400 m3/h. Realnie będzie ona znacznie mniejsza, gdyż urządzenie zazwyczaj pracuje na 1/4 lub 1/3 mocy. Pełna jego wydajność wykorzystywana jest zazwyczaj wyłącznie w celu szybkiego przewietrzenia budynku bez otwierania okien, bądź gdy w domu przebywa więcej osób niż tylko domownicy.

Błędne jest natomiast założenie (chociaż zgodne z obowiązującymi przepisami), że skuteczną wentylację zapewni rekuperator, który wymieni minimum 20% powietrza na godzinę. O ile zimą wymiana powietrza o tej wielkości zapewni względny komfort cieplny mieszkańcom, o tyle w miesiącach cieplejszych (wczesną wiosną lub jesienią) w takim domu panować będzie wyraźnie odczuwalny zaduch. Konieczne więc będzie dodatkowe wentylowanie przez otwieranie okien, co spowoduje niekontrolowaną ucieczkę energii.

Praktyka pokazuje także, że nieco większy rekuperator zapewni cichszą pracę instalacji - będzie bowiem pracował na mniejszych obrotach (niższym biegu).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - poradnik inwestora