Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Montaż hybrydowej nasady kominowej

Łukasz Darłak, Beata Zielińska

Wentylacja hybrydowa poprawia działanie wentylacji grawitacyjnej. Pracuje w taki sposób, że gdy wieje wiatr wykorzystuje jego energię do wytwarzania podciśnienia w kominie i ?wysysania? zużytego powietrza. Z kolei gdy wiatr ustaje, nasada kominowa obraca się dzięki zamontowanemu w niej silniczkowi.

nasady kominowe, nasady hybrydowe, wentylacja hybrydowa, komin
Odpowiedni ciąg w kanałach wentylacyjnych zapewniają specjalne nasady obrotowe wyposażone w silniki elektryczne - nasady hybrydowe
Fot. Darco
Hybrydowe nasady kominowe montuje się na wszystkich rodzajach wywiewnych przewodów wentylacyjnych, zarówno na tradycyjnych - murowanych z cegły, jak i prefabrykowanych - z pustakami ceramicznymi. Nasadę umieszcza się albo bezpośrednio na zakończeniu kanału, albo na czapce kominowej.

Silnik zamontowany w nasadzie zasilany jest prądem, dlatego należy pamiętać o wyprowadzeniu przewodów elektrycznych ponad dach. Jeśli decydujemy się na montaż wentylacji hybrydowej na etapie projektowania domu, warto przewidzieć dodatkowy techniczny kanał kominowy, gdyż prowadzenie przewodów elektrycznych w wentylacyjnych przewodach kominowych jest niedozwolone. W modernizowanych budynkach instalację elektryczną prowadzi się po ścianie zewnętrznej komina - najlepiej w osłonie z peszla.

Trzeba również przewidywać miejsce na osadzenie elementów regulujących pracę nasady (sterownik prędkości obrotowej). Jeśli mamy zamontowanych kilka nasad, najwygodniej jest zainstalować wszystkie sterowniki w jednym miejscu, na przykład w skrzynce elektrycznej w pomieszczeniu technicznym.

Najczęściej popełniane błędy

Tak jak przy projektowaniu i montażu każdej instalacji, również przy systemie wentylacji hybrydowej można popełnić szereg błędów, które powodują jej niewłaściwe działanie.

Słaby nawiew świeżego powietrza lub jego brak - powietrze z zewnątrz do domu może być dostarczane przez nawiewniki umieszczone w oknach lub ścianach zewnętrznych domu. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie nawietrzaków powietrza z grzałką i termostatem. Niezależnie od wybranej opcji, ilość doprowadzanego powietrza musi być co najmniej równa ilości powietrza usuwanego kanałami wywiewnymi.

Utrudniona cyrkulacja powietrza - wynika z braku podcięcia pod drzwiami do pokoi, a w drzwiach do łazienki jest skutkiem niewykonania otworów lub niewstawienia kratki.

Zbyt duża lub zbyt mała wydajność wentylacji - pierwsza przyczynia się do pojawienia się wilgoci w domu, a druga - do wychłodzenia pomieszczeń.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Montaż hybrydowej nasady kominowej