Wybieramy paliwo do kotła - węgiel, drewno, pelety
Zakup i transport paliwa do wszystkich kotłów najlepiej zaplanować, kiedy na dworze jest ciepło i sucho. Wilgotne paliwo nie tylko zakłóca pracę kotła, co może doprowadzić do jego uszkodzenia, ale też znacznie skraca jego żywotność.
Węgiel - najpopularniejsze rodzaje
Orzech - wymaga ręcznego załadunku i nadaje się do kotłów komorowych z górnym spalaniem oraz dwupaleniskowych. Jeśli ze względu na koszty planujemy stosowanie przede wszystkim węgla o niższej kaloryczności, powinniśmy zamontować model z wentylatorem. Jego wadą jest powstawanie żużlu, który należy okresowo usuwać z rusztów, oraz wyższa zawartość popiołu.
Ekogroszek - to podstawowe paliwo do kotłów z automatycznym podajnikiem ślimakowym lub tłokowym oraz do tych z dolnym spalaniem. Charakteryzuje się niską zawartością popiołu, dzięki czemu nie trzeba często opróżniać popielnika. Aby spalanie ekogroszku przebiegało bez kłopotu, musi być on suchy. Dlatego najlepiej kupować go w okresie wiosenno--letnim, kiedy ma małą wilgotność. Z tego też względu nie należy zamawiać węgla dostarczanego w workach foliowych; powinniśmy raczej szukać paliwa w workach jutowych lub papierowych. Węgiel luzem należy przechowywać w kotłowni, która ma dobrą wentylację.
Brunatny - jest dostarczany do składów paliwa i marketów budowlanych w workach, pod różnymi nazwami handlowymi, aż do mylącej nazwy ekogroszek, z którym nie ma nic wspólnego. Węgiel ten nadaje się do kotłów komorowych oraz niektórych z podajnikiem, wymaga jednak paleniska z odpowiednio rozwiązanym napowietrzaniem, ponieważ potrafi zgasnąć od podmuchu powietrza lub tylko się tlić. Decydując się na to paliwo, należy się liczyć z wyższą emisją pyłów w spalinach (zanieczyszczenie komina i kotła) niż z węgla kamiennego.
Miał - najczęściej wykorzystuje się go do zasilania kotłów z podajnikiem tłokowym. Magazynowany na zewnątrz łatwo zamarza i trzeba go wówczas odkuwać. Jeśli jest składowany w domu, należy go okresowo zwilżać, ponieważ mocno pyli. Utrudnia to utrzymanie czystości oraz może stwarzać zagrożenie powstania mieszanki palnej pyłu z powietrzem, a w efekcie pożaru.
Drewno liściaste kawałkowe i polana
Do spalania nadaje się drewno suche, sezonowane minimum 18 miesięcy. Spalanie świeżego drewna lub drewna iglastego prowadzi do szybkiego zanieczyszczenia wymiennika ciepła w kotle, które jest praktycznie nie do usunięcia. Najkrótszego sezonowania wymaga drewno brzozowe, ale ma niską wartość opałową. Z kolei drewno o wysokiej kaloryczności, takie dąb, buk czy jawor, trzeba suszyć prawie 2 lata. Do rozpalania paliwa w kotle zgazowującym powinno stosować się drewno kawałkowe. Kolejne załadunki komory spalania należy wykonywać polanami lub połówkami polan, które zapewniają dłuższe spalanie.
Pelety
Wytwarza się je z rozdrobnionych odpadów drewna, które po wysuszeniu, zmieleniu i przetłoczeniu pod wysokim ciśnieniem, przyjmują postać twardych pałeczek o średnicy 6-12 mm. Dobrej jakości pelety mają jasny kolor i wysoką wartość opałową, a jednocześnie powstaje z nich niewiele popiołu. Niestety, w praktyce często nawet renomowani dostawcy pakują do worków coś, co jedynie przypomina to paliwo. Aby sprawdzić ich przydatność, można wykonać prosty test. Garść peletów wrzucamy do szklanki z wodą. Ponieważ są wykonane z drewna, powinny pływać na powierzchni, a po chwili się rozpaść. Są jednak takie, które toną i nie rozpadają się lub rozpadają się, pozostawiając na dnie piasek, który domieszano podczas granulacji, by zwiększyć ich masę. Takie pelety zamiast się palić, powodują powstawanie spieków na palnikach, a w efekcie ich blokadę. Pelety można też ścisnąć w dłoni - dobre gatunkowo zachowają formę granulek. Te, które rozpadną się w pył, nadają się tylko jako ściółka dla chomików i świnek morskich - w kotle wytworzą złogi i wygenerują nagar na palenisku, co zablokuje pracę podajnika.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- ogrzewanie domu
Kotły na pelety - lepsze nie tylko od polan
Jaki kocioł gazowy wybrać - przykłady rozwiązań
Kocioł na węgiel i drewno
Dostawiamy kocioł gazowy do węglowego
Czy piec zgazowujący drewno to dobry pomysł?
Jaka jest cena pieca gazowego i jego montażu?
Trendy 2021. Powietrzne pompy ciepła Galmet
Trendy 2021. Grzejnik Zehnder Deseo Verso - ponadczasowe wzornictwo z przemyślaną funkcjonalnością w Twojej łazience