Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co zrobić z ziemią i gruzem po budowie domu?

Małgorzata Łączyńska, Tadeusz Krzyżanowski

Ziemię z wykopów, kamienie oraz gruz możemy wykorzystać przy konstruowaniu ogrodowych skarp i tarasów. Kamienie będą pomocne podczas wykonania odwodnienia gruntu, natomiast żwir przyda się przy wytyczaniu ścieżek.

OGROD , NA SKARPIE ROSNIE : WRZOS , WRZOSCE , FLOKS SZYDLASTY , BODZISZEK FOT. LILIANNA SOKOLOWSKA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 1 (193) - 1 2011
Prace porządkowe warto prowadzić z planem ogrodu w ręku. Dzięki temu łatwiej będzie zdecydować, które z budowlanych pozostałości się przydadzą (na przykład na skarpę), a których powinniśmy się pozbyć
Fot. Lilianna Sokołowska
Gruz, zwały ziemi i śmieci. Tak najczęściej wyglądają działki po zakończeniu budowy domu. Kiedy z placu zniknie ostatnia ekipa budowlana, najlepiej od razu iść za ciosem i zabrać się za gruntowne porządki na posesji.

Żeby prace przebiegały sprawnie, warto mieć projekt ogrodu. Ułatwi to nam podejmowanie decyzji dotyczących pozbywania się śmieci, kształtowania terenu czy poprawiania jego właściwości.

Pierwszym zadaniem będzie jednak pozbycie się odpadków budowlanych, których nie da się wykorzystać przy urządzaniu ogrodu.

Tego rodzaju śmieci najprościej wyrzucić do kontenerów zamówionych w firmie zajmującej się wywozem odpadów. Pamiętajmy, by oddzielne umieszczać w nich gruz, odpady drewniane oraz tworzywa sztuczne (folie, styropian). Koszt wynajmu jednego kontenera wraz z wywozem śmieci o pojemności 2 m3 to ok. 350 zł oraz 5 m3 ok. 400 zł - na 3-5 dni.

Do czego przydają się ziemia i gruz

Tam, gdzie budowano dom, zwykle ziemia przewrócona jest do góry nogami. Najczęściej dotyczy to strefy w najbliższym otoczeniu budynku. Podczas prac fundamentowych bardzo łatwo bezmyślnie zniszczyć to, co dla przyszłego ogrodu najbardziej wartościowe - glebę.

Gleba. Podłoże jest zwykle pokryte cienką (mniej więcej 25-30 centymetrów) warstwą cennej, żyznej gleby próchniczej. Warto ją ochronić jeszcze zanim zacznie się prace fundamentowe, zsuwając ją spychaczem na oddzielne pryzmy. Po ukończeniu budowy, można będzie ją wykorzystać do zakładania rabat.

Pod warstwą humusu znajduje się bezwartościowy grunt, zwany martwicą. Można go wywieźć lub wykorzystać później do stworzenia w ogrodzie pagórków, tarasów czy skalniaków. Jałowe, gliniaste podłoże jest idealne dla roślin wodnych, dlatego nadaje się do zakładania sadzawek.

Gruz. Na każdym placu budowy jest go zwykle sporo i często łamiemy sobie głowę, co z nim począć, a przecież z powodzeniem można go wykorzystać przy tworzeniu ogrodu.

Gruz jest doskonałym materiałem do budowy wszelkiego rodzaju wzniesień, ponieważ ostre krawędzie kawałków cegieł czy betonu doskonale się klinują i nie osuwają. Poza tym gruz zapewni wzniesieniu dobry drenaż, a glebie sporą ilość wapnia, więc większość roślin, zwłaszcza górskich, będzie na nim dobrze rosła. Jeśli marzy nam się skalniak z alpejską roślinnością, kaskada nad oczkiem wodnym albo skarpa czy tarasy, które urozmaicą ukształtowanie terenu naszego ogródka, wtedy gruz i ziemia z wykopów mogą się okazać niezastąpione. Gruz, kamienie czy resztki żwiru nadają się też na podbudowę dróg i ścieżek.

Jeśli podłoże jest słabo przepuszczalne (mocno gliniaste), gruz można wykorzystać do wykonania drenażu, na przykład studni chłonnej (głębokiego dołu wypełnionego kruszywem), do której będzie odprowadzana woda z dachów i szczelnych nawierzchni (tarasów, ścieżek, podjazdu).

Podczas pobudowlanego sprzątania gruz i kamienie najlepiej rozmieścić zgodnie z projektem ogrodu w miejscach, gdzie powstaną ścieżki lub place. Warto wybrać tam ziemię na głębokość około 20 cm, a w powstałe niecki wsypać drobny gruz i żwir. Posłużą za tymczasowe szlaki komunikacyjne w trakcie zakładania ogrodu - stabilne, a przede wszystkim suche.

Zanim powstanie ogród

Plac po budowie przeważnie ma sporo zagłębień, a gleba jest mocno zbita na skutek obciążeń powodowanych przez pojazdy i sprzęt budowlany. Teren pod trawniki i rabaty powinien być dobrze wyrównany, a ziemia - rozluźniona.

Odchwaszczanie. Chwasty najprościej zniszczyć herbicydem. Po opryskiwaniu przeprowadzonym w czasie intensywnego wzrostu roślin (w dni bezdeszczowe) w ciągu 2-3 tygodni chwasty zginą. Uschnięte można skosić i usunąć z działki.

Rekultywacja podłoża. Ziemię można płytko przeorać (na głębokość 15-20 cm) lub rozluźnić przy użyciu glebogryzarki.

Na małej powierzchni można posłużyć się niewielkim spalinowym kultywatorem lub przekopać ziemię ręcznie. Jeśli jest ciężka (gliniasta), warto ją rozluźnić - przed orką rozsypujemy na powierzchni warstwę piasku o grubości 3-5 cm.

Podłoże piaszczyste przed zabiegiem ściółkuje się żyzną ziemią, przekompostowaną korą lub zwykłym kompostem.

Przeorane i odpowiednio ulepszone podłoże wyrównujemy broną, na małych powierzchniach wystarczy je zgrabić.

Zanim nadejdzie sezon. Jeśli nie zamierzamy od razu zakładać ogrodu, teren warto obsiać łubinem, wyką siewną lub facelią. Można wysiewać je od wiosny do końca września.

Rośliny te działają jak zielony nawóz, poprawiający strukturę gleby - kiedy osiągną 30-40 cm wysokości, podłoże przekopuje się razem z roślinami.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Co zrobić z ziemią i gruzem po budowie domu?