Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ocieplenie dachu: zimna murłata

Iwona Szczepaniak

Ściany zewnętrzne z bloczków silikatowych o szerokości 24 cm ociepliłem warstwą wełny mineralnej o grubości 15 cm, a dach - o grubości 25 cm. Mimo to mam wrażenie, że górna część obudowy ściany kolankowej jest zimniejsza. Czy to możliwe? Tadeusz B.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Murłatę najłatwiej ocieplić od zewnątrz; od środka konieczne jest wycięcie pasa obudowy z płyt gipsowo-kartonowych i usunięcie wszystkich warstw aż do wstępnego krycia
Fot. Archiwum Czytelnika
Przyczyną wychłodzenia górnej części ścian kolankowych jest murłata, o której ociepleniu zapomina wielu wykonawców. Uważają oni, że izolacyjność termiczna drewnianej belki zupełnie wystarczy i ocieplanie jej nie jest konieczne. Dodatkowo, pomiędzy murłatą a wieńcem, na którym jest ułożona, mogą być nieszczelności powodujące napływanie zimnego powietrza do wnętrza. Często właśnie w tych miejscach temperatura na powierzchni obudowy poddasza jest najniższa.

Sprawdzenie ocieplenia murłaty

Ocieplenie ścian zewnętrznych powinno wystawać ponad ich górną powierzchnię i łączyć się z warstwą izolacji termicznej dachu. Najlepiej byłoby sprawdzić, czy tak zostało ono wykonane. Rzadko kiedy jednak jest to możliwe, ponieważ od zewnątrz ten fragment ścian kolankowych często zasłania dach lub podbitka, a od wewnątrz - obudowa z płyt gipsowo-kartonowych. Jeśli podczas budowy wykonawca dokumentował fotograficznie poszczególne etapy prac, warto prześledzić zarówno te z ocieplania ścian, jak i wykończenia poddasza. Aby upewnić się, że w miejscu ułożenia murłaty jest mostek termiczny, warto zlecić badanie termowizyjne.

Sposób właściwej termoizolacji

Aby wyeliminować straty ciepła i związane z nimi zagrożenia, trzeba ocieplić murłatę. Najwygodniej jest ułożyć wełnę mineralną od zewnątrz. Wymaga to jedynie doklejenia jej pasów przyciętych tak, aby kończyły się na poziomie górnej powierzchni murłaty. Gdy wstępnym kryciem jest papa na deskowaniu, trzeba uważać, aby nie zatkać przy tym szczeliny wentylacyjnej. Ten fragment - jeśli jest widoczny - wykańcza się później tak samo, jak resztę ściany zewnętrznej lub osłania podbitką.

Zdecydowanie trudniej ocieplić murłatę od środka. Trzeba się najpierw do niej dostać - wyciąć wzdłuż niej obudowę z płyt gipsowo-kartonowych i usunąć warstwy aż do wstępnego krycia. Po wypełnieniu wełną mineralną przestrzeni za murłatą, ocieplenie trzeba jeszcze osłonić od zewnątrz membraną dachową.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Ocieplenie dachu: zimna murłata