Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakość peletów a właściwa praca kotła grzewczego

Tomasz Krakowczyk

Palniki spalające pelety są bardzo wrażliwe na jakość stosowanego w nich paliwa. Wszelkie domieszki dodawane w procesie granulacji peletów - zmielona kora, lepiszcza, a nawet piasek - powodują, że w trakcie spalania paliwa dodatki te zamieniają się w twardy osad, określany również jako nagar lub spiek.

pelety, kotły na pelety
Ponieważ pelety łatwo chłoną wilgoć, należy je składować w suchym i przewiewnym miejscu
Fot. Barlinek
Najczęściej nagar (warstwa sadzy) zatyka wylot gorącego powietrza z automatycznej zapalarki znajdującej się w kotle grzewczym, co w efekcie prowadzi do jej przepalenia. Może też przyczynić się do zablokowania pracy paleniska i uniemożliwić jego ponowne rozpalenie po postoju. Innym powszechnie występującym problemem jest bardzo szybko powstająca na wymienniku ciepła w kotle warstwa osadu. Ogranicza ona przenikanie ciepła ze spalin do wody grzejnej, przez co tracimy potrójnie. Po pierwsze, spada sprawność kotła. Po drugie, zużywamy więcej opału, aby zapewnić komfort cieplny w domu. Po trzecie, musimy albo zapłacić za wyczyszczenie kotła, albo zrobić to samemu.

Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup paliwa, zasięgnijmy opinii wśród najbliżej mieszkających użytkowników tych kotłów, u którego dostawcy się oni zaopatrują.

Na pewno nie powinno się kupować peletów od nieznanego producenta, zamawiając je przez internet. Pozbawiamy się wtedy możliwości sprawdzenia tego, co kupujemy. Dobrej jakości pelety nie kruszą się w dłoni i mają jasną barwę. Wrzucone zaś do wody, powinny się szybko rozpaść i pływać na powierzchni w postaci drobinek drewna. Jeżeli tak się nie stanie, oznacza to, że zawierają one na przykład dodatkowe związki kleju, przyśpieszające ich wytwarzanie. Gdy część drobinek opada na dno, świadczy to

o dodaniu domieszek, które zwiększają ich ciężar i zmniejszają wartość opałową.

Uwaga! Pewnym rozwiązaniem na zmienną jakość stosowanego przez nas paliwa, jest zamontowanie w kotle droższego o kilkaset złotych palnika. Ma on funkcję automatycznego czyszczenia rusztu poprzez jego obrót, zgarnięcie specjalnym przegarniaczem lub też dzięki odpowiedniej konstrukcji umożliwia odsunięcie rusztu i oczyszczenie nagromadzonego popiołu do popielnika położonego poniżej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Jakość peletów a właściwa praca kotła grzewczego