Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród zimą - ochrona roślin przed mrozem

Małgorzata Szymczykiewcz

Nie wiadomo jaka będzie tegoroczna zima, warto więc na wszelki wypadek okryć rośliny, aby w dobrej kondycji doczekały wiosny.

13.02.2003 WARSZAWA OGROD BOTANICZNY UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO ALEJE UJAZDOWSKIE OKRYWANIE ROSLIN SLOMA CHOCHOL ZIMA SNIEGFOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETAPUBLIKACJA KWIETNIK NR 1 (133) - 1.2006PUBLIKACJA LADNY DOM NUMER SPECJALNY - OGROD 1/2011 - 4 2011
Zabezpieczone chochołami rośliny stanowią ozdobę ogrodu, który zazwyczaj staje się mało atrakcyjny pod śniegiem
Fot. Pawe Somczyski / AG
Zima jest dla roślin ogrodowych trudnym okresem. Niebezpieczne są zwłaszcza duże spadki temperatury występujące nagle po okresach długich odwilży lub przy braku pokrywy śnieżnej. Również wczesny (listopadowy), a także późny (kwietniowy) mróz - nawet niezbyt silny - może uszkodzić wiele bylin, krzewów, a nawet drzew.

Szczególnie wrażliwe są młode rośliny sadzone jesienią, które nie zdążyły się jeszcze dobrze ukorzenić, oraz drzewa i krzewy zimozielone narażone na tzw. suszę fizjologiczną (przy słonecznej pogodzie liście wyparowują wodę, a korzenie nie są w stanie jej pobrać z zamarzniętej gleby).

Cierpią też często rośliny importowane z nieco cieplejszych krajów Europy Zachodniej, niecałkowicie przystosowane do naszego klimatu.

Rośliny, które bez problemu zimują w zachodniej Polsce, mogą przemarzać w jej centralnej części, a tym bardziej na wschodzie (nasz kraj leży w strefach klimatycznych oznaczanych od 5 do 7).

Niekorzystny wpływ zjawisk atmosferycznych możemy znacznie ograniczyć odpowiednio wcześniej przygotowując rośliny do przetrwania zimy.

Kopczykowanie

W ten sposób chronimy przed przemarznięciem delikatne krzewy i młode drzewka. Najważniejszą część rośliny - nasadę pędów - obsypujemy ziemią, formując kopczyk wysokości 20-40 cm. Jeśli przemarzną gałęzie, roślina wypuści nowe pędy z dolnych, okrytych części. Ziemię do kopczykowania wykopujemy z miejsca położonego 2-3 metry od krzewu, aby nie odsłonić i nie uszkodzić jego korzeni. Zamiast ziemi możemy też użyć kory, która na wiosnę, po rozgarnięciu kopczyka, będzie stanowić ściółkę.

Chochoły

Wysokie rośliny, których się nie da przygiąć do ziemi w celu okrycia, obwiązujemy słomą, matą trzcinową, papierem falistym, agrowłokniną lub jutą. Należy pamiętać o obwiązaniu warstwy ochronnej sznurkiem, żeby nie zerwał jej wiatr.

Grupy wrażliwych krzewów możemy otoczyć parawanem z juty, maty szkółkarskiej lub grubej agrowłókniny.

Okrywanie

To najlepsza metoda zabezpieczania bylin i krzewinek. Na rabatach rozkładamy gałęzie drzew iglastych, torf, trociny, korę, suche liście lub słomę. Robimy to dopiero po lekkim zamarznięciu ziemi - przeważnie w końcu listopada lub na początku grudnia. Torf i korę możemy pozostawić wiosną między roślinami jako ściółkę. Rośliny zimozielone chronimy w ten sposób nie tylko przed mrozem, ale przed silnym nasłonecznieniem i wysuszającym wiatrem. W tym wypadku dobrze sprawdzają się zielone lub czarne, cieniujące siatki szkółkarskie.

Wrażliwe na mróz

Przy naszych mało przewidywalnych zimach żadne okrycie nie gwarantuje pełnego sukcesu, ale warto zadbać zwłaszcza o te rośliny:

- rośliny wrzosowate: skimie, pierisy, wrzosy, wrzośce, kiścienie, różaneczniki, azalie japońskie.

- gatunki zimozielone: laurowiśnia, trzmielina Fortune'a, ligustr jajolistny, cyprysik Lawsona i groszkowy, cedry, cedrzyniec, ostrokrzewy (oprócz Meservy), bukszpany, lawenda, posłonek, santolina, tymianek, ubiorek wiecznie zielony.

- krzewy i drzewa zrzucające liście: hortensja ogrodowa, ketmia syryjska, klony palmowe, magnolie, szczepione róże, szczodrzeńce.

- pnącza: aktinidia, glicynia (z prawej), milin, róże pnące.

- byliny: delosperma, niektóre dziurawce, gunnera, inkarwilla, perowskia, pustynnik, rozwar, tawułki, wiele traw ozdobnych, niektóre wilczomlecze, zawilce japońskie i greckie, żurawki

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogród zimą - ochrona roślin przed mrozem