Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kotły na pelety - koszty montażu i eksploatacji

Tomasz Krakowczyk

Kotły na pelety są to najnowocześniejsze i najefektywniejsze urządzenia do spalania paliw stałych. Dzięki możliwości automatycznego rozpalania paleniska oraz stopniowego dozowania peletów, ich obsługa nie jest uciążliwa.

Przeglądu kotła zgodnie z przepisami, należy dokonać raz w roku
Przeglądu kotła zgodnie z przepisami, należy dokonać raz w roku
Fot. Herz
Pelety z trocin i innych odpadów drzewnych są jednym z najmłodszych paliw na naszym rynku. Jeszcze 10 lat temu były one tak mało znane, że często informacja o kotle na pelety wymagała zawiłego tłumaczenia, że chodzi nie o palety, lecz o granulat w postaci niewielkich, twardych pałeczek o średnicy 6 lub 8 mm i długości kilku centymetrów. Pelety zalicza się do paliw ekologicznych, gdyż przyjmuje się, że - podobnie jak drewno - nie powodują zanieczyszczenia środowiska naturalnego dwutlenkiem węgla. Podczas spalania peletów do atmosfery przedostaje się tyle CO2, ile w czasie wzrostu pochłaniają drzewa, z których je wytworzono. Dzięki temu bilans emisji CO2 jest zerowy.

Obecnie użytkowników kotłów na pelety z roku na rok przybywa. Urządzenia te osiągają bowiem wysoką sprawność (od 84 do 92%) i są znacznie mniej uciążliwe w obsłudze, niż inne modele przeznaczone do spalania paliw stałych.

Ponadto, wartość opałowa peletów (parametr ten informuje, ile ciepła otrzyma się, spalając określoną ilość paliwa) jest tylko o około 30% mniejsza niż węgla kamiennego.

Ile kosztuje montaż kotła na pelety?

W naszej szacunkowej wycenie przyjęliśmy, że kocioł na pelety będzie pracował w domu o powierzchni około 150 m2, który zamieszkuje 4-osobowa rodzina. W zależności od rodzaju kotła, za montaż zapłacimy około 1500-2500 zł. Do tego należy jeszcze doliczyć koszt jego zakupu oraz niezbędnego wyposażenia kotłowni.

- Kocioł z palnikiem retortowym - 5000 zł.

- Kocioł z palnikiem zasypowym - 7500 zł.

- Kocioł wyposażony dodatkowo w układ oczyszczania palnika - powyżej 10 000 zł.

- Układ dostarczający paliwo do zasobnika - 4000 zł.

- Dwie pompy - obiegowa układu grzewczego oraz zasobnika ciepłej wody - 2 × 500 zł.

- Zawory bezpieczeństwa i naczynie przeponowe - 400 zł.

- Zasobnik ciepłej wody o pojemności 150 l - 1500 zł.

Pierwszego uruchomienia wraz z regulacją parametrów podawania paliwa oraz zaprogramowania termostatu pokojowego powinien dokonać autoryzowany serwis. Niekiedy usługa ta jest już wliczona w cenę urządzenia; jeśli nie - kosztuje to co najmniej 500 zł.

Jakie są koszty eksploatacji kotła na palety?

Koszty eksploatacji kotłowni na pelety zależą przede wszystkim od ceny paliwa. Dobrej jakości pelety można kupić już za 570 zł za tonę luzem (na Śląsku w Katowicach) lub workowane po 620 zł za tonę (Włoszczowa). Na ogrzanie domu oraz przygotowanie ciepłej wody (przez cały rok) zużyjemy około 7 ton paliwa, co daje kwotę 4500 zł (bez kosztów transportu). Do tego trzeba jeszcze doliczyć przegląd kotła, czyli wydatek 300-500 zł oraz koszt części zamiennych (najszybciej zużywającym się elementem jest elektryczna zapalarka - koszt 100 zł).

Przy eksploatacji kotłów na paliwa stałe należy pamiętać o konieczności czyszczenia przewodów spalinowych - zgodnie z przepisami należy to robić cztery razy w roku.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>Skomentuj:

Kotły na pelety - koszty montażu i eksploatacji