Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Akcesoria dachowe w strefie kalenicy

Dorota Lisik

Kalenica to najwyższa linia, utworzona w miejscu przecięcia się dwóch przeciwległych połaci dachowych. To miejsce należy bardzo dobrze zabezpieczyć przed przeciekaniem. Dlatego montuje się kilka różnych akcesoriów, które zapewniają także właściwą wentylację warstw dachu.

akcesoria dachowe, kalenica
Gąsior - łącznik na kalenicy dachu
Fot. Röben
Gąsior podstawowy. Jest niezbędny na każdym dachu (oprócz jednospadowych). Ma najczęściej formę półkolistą, czasem bardziej ozdobną, na przykład trójlistnej koniczyny. Jest stosowany zarówno w kalenicy (w dachach dwuspadowych), jak i na grzbietach (w dachach skomplikowanych wielospadowych).

Gąsiory najczęściej sprzedawane są wraz z klamrą, za pomocą której mocuje się je do kalenicy. Jeśli klamer nie ma w komplecie, należy je dokupić.

Gąsior - łącznik. Tę specjalną odmianę gąsiora - trójnik lub czwórnik - stosuje się w dachach o wielu połaciach. Trójnik zapewnia estetyczne i szczelne połączenie trzech gąsiorów w miejscu styku kalenicy z dwoma grzbietami, na przykład na dachu kopertowym. Natomiast czwórnik pozwala na połączenie czterech gąsiorów, na przykład na dachu brogowym. Oba rodzaje łącznika są montowane za pomocą uchwytu pod spodem gąsiora.

Taśma kalenicowa. Jest to elastyczna taśma do zabezpieczenia kalenicy i grzbietów. Zapewnia szczelność dachu (zabezpiecza przed wnikaniem śniegu lub deszczu pod połać) i umożliwia wentylację pokrycia. Taśmy te wykonywane są z różnych materiałów i dostępne w kolorach dopasowanych do pokrycia. Rolka taśmy ma szerokość 24-40 cm. Po rozwinięciu przykleja się ją tak, by zachodziła za zamki pierwszego rzędu dachówek, a następnie układa się na niej gąsiory.

Uchwyt listwy kalenicy. Bywa traktowany jako element więźby, ale mają go w ofercie wybrani producenci dachówek. Uchwyt ten służy do podtrzymywania łaty kalenicowej, na której opiera się gąsiory. Na rynku dostępne są uchwyty nakładane - mocowane do więźby wkrętami, a także wbijane - przytwierdzane gwoździami. Wybór właściwego zależy od konstrukcji więźby. Maksymalna odległość między wspornikami nie powinna przekraczać 60 cm.

Akcesoria dachowe oferują m.in.:

Braas, www.monier.pl

Ebm Polska, www.ebmpolska.pl

MDM, www.mdmsa.com

Röben, www.roben.pl

Wienerberger, www.wienerberger.pl

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>Skomentuj:

Akcesoria dachowe w strefie kalenicy