Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Konserwacja rynien przed zimą

Tekst Katarzyna Wangin

Rynny, te z PVC i z blachy, wymagają konserwacji. Przed zimą trzeba zadbać, by zdały trudny egzamin z wytrzymałości na śnieg i mróz.

rynna, oczyszczanie rynien
Gałązki, liście, igły, a nawet ptasie pióra i piasek będą powodowały zatory. Jeśli nie usuniemy ich z rynien, system rynnowy nie będzie spełniał swojej roli
Fot. Blachy Pruszyński
Przede wszystkim system musi być drożny. W przeciwnym razie przestanie odprowadzać wodę deszczową, która zacznie przelewać się przez rynny, co może skończyć się uszkodzeniem tynków i ścian. Zagrożeniem są też liście, które zatykają rury spustowe, a zimą stanowią przyczynę tworzenia się korków lodowych i w efekcie rozsadzenia rur. Problem z nawiewanymi liśćmi w pewnym stopniu rozwiązują siatki ochronne montowane w rynnach, co jednak nie zwalnia nas od ich czyszczenia.

Do usunięcia piasku, ziemi oraz liści najlepiej zastosować wodę pod ciśnieniem - z węża ogrodowego lub myjki wysokociśnieniowej. W trakcie tej "kosmetyki" można przeprowadzić test na szczelność rynien. Zatyka się odpływy do rur spustowych, napełnia rynny wodą do połowy wysokości i następnie sprawdza, czy woda nie przecieka w miejscach łączeń rynien.

Jak konserwować rynny przed zimą:

- Usuwanie zanieczyszczeń z rynny możemy powierzyć wyspecjalizowanej ekipie albo oczyścić rury samodzielnie, pamiętajmy jednak o zachowaniu środków bezpieczeństwa (stabilna drabina, pasy bezpieczeństwa) i asekuracji.

- Liście, szyszki, gałązki, piasek można usuwać z rynien szczotką o długiej rękojeści. Uwaga, nie używajmy drucianych szczotek, żeby nie porysować rynny (zarysowania mogą spowodować korozję rynien metalowych).

- Po oczyszczeniu rynny trzeba ją przepłukać, najlepiej myjką ciśnieniową. W ten sposób usuwamy ostatnie, drobniejsze zanieczyszczania, sprawdzamy, czy rynny są w pełni drożne - a także czy są szczelne.

- Jeśli chcemy zabezpieczyć rynny przed gromadzeniem się zimą śniegu i lodu, na połaci dachu warto zamontować płotki śniegowe - do rynny trafi dopiero roztopiona woda. W rynnach i rurach spustowych można zamontować też kable grzejne.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>    Więcej o:

Skomentuj:

Konserwacja rynien przed zimą