Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy warto zamontować cyrkulację ciepłej wody?

odpowiada Władysław Łyszkowski

Zastawiam się nad montażem cyrkulacji w swoim domu, bo jedna z łazienek na poddaszu będzie znajdować się daleko od kotła z zasobnikiem. Instalator bardzo poleca mi to rozwiązanie, zaś mój sąsiad twierdzi, że to dużo kosztuje. Kto ma rację? Henryk B.

cyrkulacja ciepłej wody
Rurę cyrkulacyjną (na rysunku kolor fioletowy) układa się obok rury z wodą ciepłą (kolor czerwony) i zimną (niebieski). Oprócz tego montuje się pompę cyrkulacyjną
Rys. Anna Ukielska
Cyrkulacja ciepłej wody to dodatkowy przewód, który prowadzi się do najbardziej oddalonych kranów. Krążenie wody w systemie zapewnia nieduża pompa. Dzięki temu zaraz po odkręceniu baterii płynie ciepła woda.

Argumenty za montażem cyrkulacji ciepłej wody

Zwolennicy montażu cyrkulacji zwracają uwagę na komfort korzystania z ciepłej wody oraz wskazują na mniejsze jej zużycie oraz niższe opłaty za ścieki.

Brak marnotrawstwa wody. Zastosowanie rury cyrkulacyjnej ogranicza zużycie wody oraz ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji. Dlatego zdaniem części fachowców, zwłaszcza w domach, które podłączane są do zbiornika bezodpływowego, czyli szamba, cyrkulacja jest niezbędna. Przykładowo, roczny koszt wody niepotrzebnie spuszczonej do kanalizacji (z rury o średnicy 12 mm), przy baterii umywalkowej odległej od zasobnika o 15 m wynosi 13,15 zł.

Skrócenie czasu oczekiwania. Dla niektórych bywa bardzo irytujące to, że muszą myć ręce lub płukać w zlewie pojedyncze naczynie w chłodnej wodzie. W instalacji bez cyrkulacji, ciepła woda pojawi się w baterii umywalkowej oddalonej o 15 m od zasobnika po 24 sekundach.

Argumenty przeciw cyrkulacji ciepłej wody

Przeciwnicy wykonywania cyrkulacji w domu jednorodzinnym podkreślają przede wszystkim jej wysokie koszty.

Wydatki na materiały. Za dobrą markową pompę cyrkulacyjną zapłacimy nie mniej niż 350-500 zł. Zakup rury cyrkulacyjnej będzie znacznie tańszy. Przykładowo, przewód z tworzywa sztucznego typu PEX kosztuje około 2-3 zł/m.

Eksploatacja. Opłaty są związane z poborem energii elektrycznej przez pompę cyrkulacyjną i koniecznością ciągłego podgrzewania wody krążącej w obiegu. Przykładowo, pompa o mocy 25 W pracująca przez całą dobę, w ciągu roku zużyje 219 kWh energii. Mnożąc tę wartość przez cenę prądu i 365 dni otrzymamy 116 zł. Do tego trzeba dodać straty wynikające z wychłodzenia wody w instalacji z cyrkulacją. Dla zaizolowanej rury 12 mm, mogą one wynieść ok. 8,8 kWh/m. Wówczas woda podgrzewana gazem z sieci, będzie nas kosztować rocznie 460 zł. Łączne koszty to 576 zł (116 + 460).

Koszty działania cyrkulacji można znacznie obniżyć, montując nowe energooszczędne pompy, a przede wszystkim programując czas ich pracy za pomocą programatorów czasowych. Należy też zaizolować rury ciepłej wody oraz cyrkulacyjne.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Czy warto zamontować cyrkulację ciepłej wody?