Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ścianki działowe z różnych materiałów: jak je wyburzyć?

Zbigniew Jankowski

Jeśli potrzebujemy przearanżować nasz dom - zamknąć otwartą kuchnię, podzielić jeden pokój na dwa mniejsze, czy wydzielić w sypialni garderobę - można to zrobić, wyburzając stare ścianki działowe i stawiając nowe.

ścianki działowe, wyburzanie ścian, przestawianie ścian
Prace wyburzeniowe wymagają często specjalistycznego sprzętu oraz umiejętnego obchodzenia się z instalacjami. Warto je zlecić ekipie remontowej
Fot. Shutterstock.com/BogdanHoda
Przed rozpoczęciem w domu jakichkolwiek przeróbek, trzeba mieć pewność, że ściany - które mają być usunięte - nie są nośne (konstrukcyjne). Ścianki działowe mają zwykle wysokość jednej kondygnacji. Ich zadaniem jest rozdzielenie pomieszczeń, przenoszenie ciężaru własnego i zawieszonego na nich wyposażenia. Nie muszą być ani tak grube jak ściany nośne, ani też wykonane z tego samego co one materiału. Na planie domu "działówki" są wyraźnie cieńsze i zwykle mają grubość 6,5 cm (1/4 cegły) lub 12 cm (1/2 cegły).

Dość ważne na planie jest również ustalenie kierunku zbrojenia stropu. W stropach gęstożebrowych niezbyt ciężkie ściany murowane można dowolnie ustawiać w poprzek przebiegu belek stropowych, a w stropach monolitycznych (żelbetowych) jednokierunkowo zbrojonych - w poprzek przebiegu prętów. Zmiana usytuowania takich ścian wzdłuż belek lub kierunku zbrojenia jest ryzykowna

Dokumentacja to nie wszystko

Czasem jednak nie wystarczy sprawdzenie dokumentacji domu. W czasie budowy często dokonywane są zmiany - nie zawsze odnotowywane w dokumentach. Tak naprawdę w kwestii planowanych przeróbek ścianek działowych trzeba się zawsze poradzić konstruktora. Jeśli nie mamy zaprzyjaźnionego, można go znaleźć przez GUNB. Pomoże on ocenić, czy planowana modernizacja jest technicznie możliwa i bezpieczna. Przykładem niespodzianek, jakie mogą się zdarzyć podczas zmiany układu pomieszczeń, mogą być skutki usunięcia z parteru ścianki działowej, nad którą na piętrze znajduje się również "działówka". Mimo że przeprowadzenie prac rozbiórkowych jest teoretycznie bezpieczne, może ono spowodować zarysowanie ściany na piętrze.

Sposób przeprowadzenia prac zależy od materiału, z którego ściana jest wykonana. Wiąże się to również z rodzajem konstrukcji. Chociaż w domach jednorodzinnych mogą się zdarzać różne odstępstwa od reguł, w domach murowanych ścianki działowe zbudowane są zazwyczaj z cegieł pełnych lub dziurawek, bloczków lub pustaków, mają konstrukcję żelbetową (z betonu zbrojonego) albo też szkieletową, obłożoną płytami gipsowo-kartonowymi.

Nawet pozornie proste prace mogą się skomplikować, gdy w przeznaczonej do usunięcia ścianie murowanej znajdują się instalacje elektryczne lub wodne.

Jak wyburzyć ścianki działowe

Ściana murowana. Jej rozbiórkę najlepiej zacząć od usunięcia tynku i wykucia rzędu cegieł (bloczków, pustaków) tuż pod stropem. Następnie zdejmuje się kolejne warstwy, cegła po cegle (można je będzie ponownie wykorzystać). W razie pojawienia się prętów zbrojeniowych, trzeba je wyciąć szlifierką kątową lub piłką do metalu. Choć ten sposób jest czasochłonny, to zdecydowanie najbezpieczniejszy. Rozpoczynanie prac od środka ściany może spowodować jej przewrócenie, a to - wywołać nadmierne obciążenie stropu i jego uszkodzenie.

Po usunięciu ściany trzeba skuć strzępia, czyli występy muru biegnącego poprzecznie, które służyły do wzajemnego połączenia ścian, a powstałe bruzdy w murze nawilżyć i obrzucić zaprawą tynkarską.

Pozostające w pomieszczeniu ściany nośne najlepiej wykończyć gładzią gipsową, bo umożliwi to idealne wyrównanie i wygładzenie ich powierzchni, upodobni też stare ściany do nowych ścianek gipsowo-kartonowych.

Bruzdę w podłodze należy uzupełnić zaprawą i wyrównać (dalsze prace przy uzupełnieniu podłogi będą zależeć od różnicy poziomów i planowanego wykończenia podłogi).

Ściana żelbetowa. Najlepszym sposobem jest wstępne nawiercanie, a następnie przecinanie ściany piłą z tarczą diamentową. Odcięte elementy dzieli się na mniejsze, możliwe do wyniesienia. Rozbiórkę trzeba prowadzić bardzo ostrożnie, aby nie dopuszczać do większych drgań.

Ściana szkieletowa. Najłatwiej ją zdemontować. Najpierw trzeba zlokalizować pionowe elementy konstrukcji nośnej wykrywaczem metali lub opukując ścianę. Następnie wzdłuż profilu pionowego, rozpoczynając od dołu, nacina się wyrzynarką bądź piłą elektryczną płytę gipsowo-kartonową i wykonuje cięcia poziome przy podłodze i suficie. Przy drugim pionowym profilu nacina się okładzinę od góry do dołu, wyjmuje ją i usuwa wełnę mineralną. Na końcu rozbiera się metalowy stelaż.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>Skomentuj:

Ścianki działowe z różnych materiałów: jak je wyburzyć?