Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt indywidualny domu: wady i zalety

Iwona Mere

Istnieje wiele powodów dla których warto zamówić indywidualny projekt domu, jak np. budowa na ?trudnej? działce. Oczywiście należy się liczyć ze znacznie wyższymi niż w przypadku projektu gotowego kosztami, a także uwzględnić w planach czas na przygotowanie projektu i skompletowanie dokumentacji.

projekt indywidualny, dom parterowy, duże okna, salon
Integralną częścią wnętrz domu, od początku planowanego w konkretnym miejscu, są widoki zza szyby
Fot. Hanna Długosz
Kiedy zdecydować się na projekt indywidualny domu?

Indywidualny projekt domu to rozwiązanie dla wymagających i cierpliwych. Warto go zamówić, jeśli:

- budujemy w wyjątkowym (wyjątkowo pięknym lub wyjątkowo kłopotliwym) otoczeniu, m.in. w bardzo uciążliwym lub wymagającym sąsiedztwie;

- dom powstaje na "trudnej", np. bardzo wąskiej działce;

- szukamy lokum dla odbiegającej od standardu (2+2) liczby domowników;

- potrzebujemy domu z przestronną pracownią, niezależnym gabinetem dostępnym dla osób z zewnątrz itp.;

- gdy chcemy wznieść prestiżową siedzibę, od której, oprócz oryginalności i wygody, oczekujemy najwyższej jakości rozwiązań: zarówno funkcjonalnych, jak i estetycznych.

Współpraca za architektem

Aby efektem współpracy był wymarzony dom, trzeba się dosyć mocno "odsłonić" przed architektem. Z perspektywy projektanta sprawa wygląda tak: lepiej poznać życie rodziny i stworzyć dla niego odpowiednią oprawę niż otrzymać od zleceniodawcy "katalog preferowanych rozwiązań". Bo najbardziej liczą się motywy wyborów, a rozwiązanie spełniające określone warunki wcale nie musi być typowe, "podpatrzone" gdzieś przez inwestora. Weźmy na przykład "dużą kuchnię" - deklaracja, że w domu powinna być duża kuchnia to trochę mało; ważniejsze: czemu ma służyć ta ponadnormatywna powierzchnia? Jeśli wspólnemu (z innymi domownikami czy gośćmi) spędzaniu czasu, gotowaniu i jedzeniu - to świetnie, ale jeśli życzenie jest podyktowane np. chęcią uzyskania odpowiednio dużej powierzchni na szafki to już warto się zastanowić, czy nie lepiej sprawdzi się sąsiadująca z przeciętnych rozmiarów kuchnią - osobna spiżarnia.

Na pewno można (i warto!) przedstawić architektowi szczegółowe informacje dotyczące ulubionych materiałów wykończeniowych, detali, mebli, które chcemy zabrać do nowego domu czy wymarzonych urządzeń.

Najistotniejsza różnica między projektem gotowym, a takim powstającym na zamówienie, polega na tym, że kompletny przepis na dom nie istnieje w momencie rozpoczęcia współpracy. Dlatego bardzo ważne jest znalezienie wspólnego języka, tak by każda ze stron miała okazję przedstawiać własne pomysły i oczekiwania, a jednocześnie była gotowa wysłuchać argumentów partnera (bo przecież nie "przeciwnika", sukces gwarantuje tylko "gra do jednej bramki"!).

Zalety projektu indywidualnego

- Swobodny wybór architekta; możemy znaleźć osobę, której prace nam się podobają czy której poglądy są nam bliskie; kogoś z własnego pokolenia, uznaną sławę (gdy potrzebujemy mentora) lub dynamicznego młodego projektanta, z którym łatwiej o układ partnerski.

- Dom powstaje od początku w konkretnych warunkach, jest więc dobrze wpasowany w działkę z jej oryginalnym układem, orientacją i otoczeniem.

- Stałe, bezpośrednie kontakty między inwestorem i projektantem umożliwiają analizowanie wielu rozwiązań i "przymiarki" do różnych wariantów projektu; analizuje się zalety i wady różnych propozycji.

- Fachowe wsparcie ułatwia poruszanie się w gąszczu pomysłów i ofert; i nie są to jedynie subiektywnie dobre rady postronnych obserwatorów, ale głos człowieka odpowiedzialnego za projekt jako całość.

- Znajomość lokalnych uwarunkowań umożliwia korzystanie z dostępnych w okolicy materiałów czy wykonawców, wiąże z miejscem, ułatwia "aklimatyzację" w nowym otoczeniu, sprzyja racjonalizacji kosztów.

- Warunki współpracy (finanse, terminy, zakres odpowiedzialności) można negocjować.

Wady projektu indywidualnego

- Znalezienie odpowiedniego architekta nie jest proste m.in. dlatego, że trudno ocenić możliwości współpracy "od pierwszego wejrzenia", więc wybór wiąże z pewnym ryzykiem. Ani rekomendacja przyjaciół, ani renoma w środowisku nie gwarantuje dobrej współpracy.

- Wysoki koszt projektu; inwestorzy nie zastanawiają się nad udziałem ceny projektu w kosztach całego przedsięwzięcia (to tylko 2-5 proc.), a także nie łączą dobrego przygotowania i nadzoru nad inwestycją z oszczędnościami; faktem jest, że w porównaniu z ceną projektu gotowego suma kilkunastu czy kilkudziesięciu tys. to znacząca pozycja w budżecie.

- Odległy termin zakończenia prac projektowych, a także trudny do przewidzenia rezultat (jak wspominałam wyżej - projekt powstaje na zamówienie i na naszych oczach, zaczynamy od "koncertu życzeń" a do prawdziwego domu - daleka droga; przeciągające się prace projektowe mogą opóźniać rozpoczęcie budowy.

- Współpraca z architektem wymaga czasu i zaangażowania, co bywa stresujące - przynajmniej dla części inwestorów (zwłaszcza, gdy w przygotowanie własnych propozycji włożyło się "całe serce" a potem okazuje się, że z części wypieszczonych wyobrażeń najlepiej po prostu zrezygnować...).

Zobacz też porównanie wad i zalet projektu gotowegoZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>    Więcej o:

Skomentuj:

Projekt indywidualny domu: wady i zalety